czy-koronawirus-zmutowal
Fot. adobe.stock.com
O TYM JEST GŁOŚNO

Ilu lekarzy i pielęgniarek w Polsce zostało zarażonych koronawirusem? 

Nie wszystkich udało się uratować

Redakcja VIVA! 29 września 2020 12:45
czy-koronawirus-zmutowal
Fot. adobe.stock.com

Dzień w dzień narażają swoje zdrowie i życie, aby ratować innych. Nie dość, że w pocie czoła pracują w niebezpiecznym środowisku, to jeszcze zdarza się, że padają ofiarami dyskryminacji. Na początku pandemii w Polsce jednej z pielęgniarek wybito szyby w oknach samochodu z obawy i zawiści. Wśród zarażonych koronawirusem jest wielu przedstawicieli personelu medycznego. Niestety, nie wszystkich udało się uratować. Ilu lekarzy i pielęgniarek zostało zakażonych od początku pandemii? 

Koronawirus w Polsce. Zarażeni lekarze i pielęgniarki

Od początku pandemii w Polsce koronawirusem zaraziło się 986 lekarzy i prawie 2400 pielęgniarek. Dane pochodzą od Ministerstwa Zdrowia, a opublikowane zostały przez portal podyplomie.pl. Z czego wynika tak duża różnica? "[Pielęgniarki] jako pierwsze mają kontakt z pacjentem, więc prawdopodobieństwo zakażenia się koronawirusem jest większe", wyjaśnia wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Sebastian Irzykowski. 

Jednym z lekarzy, którzy przeszli chorobę COVID-19 jest dr n. med. Wojciech Bichalski. "Bardzo długo, kilka miesięcy od zachorowania oceniałem na przynajmniej 50 procent ubytek sił fizycznych. Wejście na piętro, jakakolwiek aktywność fizyczna jest poza moim zasięgiem", zwierzał się reporterowi TVN24. Chociaż od zarażenia koronawirusem minęło już pięć miesięcy, chirurg wciąż boryka się ze zdrowiem. Nie operuje, nie przyjmuje pacjentów. Jeżeli jest to możliwe, udziela jedynie porad telefonicznie. 

W szpitalu spędził trzy tygodnie. Niezbędna była tlenoterapia i intensywne leczenie lekami przeciwwirusowymi i antybiotykami. Podczas choroby schudł aż 17 kilogramów. Pomimo negatywnych wyników testów na obecność koronawirusa, dr Wojciech Bichalski nadal ma problemy ze zdrowiem. Lekarze wykryli w jego płucach zwłóknienia. A z początku nic nie wskazywało na taki rozwój sytuacji. 

"Byłem zaopatrzony w pulsoksymetr, czyli aparacik mierzący natlenowanie krwi i kiedy się zorientowałem, że spadło do 88 procent, to zacząłem myśleć już o szpitalu", opowiadał Bichalski. Zanim to nastąpiło objawy choroby przypominały typową infekcję. Chirurg interpretował je jako oznaki przemęczenia. Kiedy temperatura jego organizmu zaczęła wzrastać, pojawił się kaszel oraz stracił węch i smak, Bichalski zaczął zdawać sobie sprawę, że na domowym leczeniu się nie skończy. A to zaledwie jedna taka historia spośród niemalże 3,5 tys. w samej Polsce!  

koronawirus-2020-kwarantanna-2
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.