Liczba wszystkich zarejestrowanych przypadków zakażenia koronawirusem na całym świecie zbliża się do 50 milionów. Jak wskazują statystyki, ponad milion dwieście tysięcy osób zmarło, blisko 35 milionów wyzdrowiało. Według Światowej Organizacji Zdrowia, druga fala Covid-19 może być bardziej dotkliwa w skutkach niż pierwsza. W ostatnim czasie w krajach europejskich odnotowuje się gwałtowny wzrost liczby nowych zakażeń oraz zgonów.
Koronawirus w Europie. Co dzieje się we Francji, Hiszpanii, Czechach?
„Sytuacja raczej nie poprawi się w najbliższej przyszłości”, ostrzegł Hans Kluge, Dyrektor Regionalny WHO na Europę. „Będzie trudniej, [...] W październiku i w listopadzie będzie wysoka śmiertelność”, dodał. „Najgorsze jeszcze przed nami”, przekazał szef WHO Tedros Adanom Ghebreyesus.
Władze Francji odnotowują rekordowy wzrost liczby nowych przypadków Covid-19. Prezydent Emmanuel Macron wprowadził ogólnokrajowy lockdown, który potrwa od 30 października do 1 grudnia. „Podobnie jak wiosną, wyjść można tylko do pracy, do lekarza lub krewnego, który potrzebuje pomocy, na zakupy, albo na krótki spacer blisko domu”, wytłumaczył polityk. Aby wyjść na zewnątrz – na jedną godzinę dziennie – należy wypełnić specjalny formularz. Wszystkie restauracje, bary oraz sklepy pozostaną zamknięte. Liczba wszystkich wykrytych przypadków zakażenia we Francji przekroczyła milion sześćset tysięcy.
Kanclerz Angela Merkel również ogłosiła ogólnokrajową kwarantannę, jednak na nieco lżejszych warunkach. Od drugiego listopada nieczynne są restauracje i bary, kluby fitness, baseny, gabinety kosmetyczne, teatry, kina i sale koncertowe. Jednocześnie przedszkola i szkoły, a także salony fryzjerskie i sklepy pozostają otwarte, pod warunkiem przestrzegania zasad higieny i dystansu społecznego. Liczba wszystkich przypadków zakażenia od początku epidemii w Niemczech zbliża się do 500 tysięcy, ponad dziesięć tysięcy osób zmarło z powodu Covid-19. Lockdown ma potrwać do pierwszego grudnia.
W Wielkiej Brytanii w czwartek rozpoczął się czterotygodniowy lockdown. Obowiązuje nakaz pozostawania w domach, o ile ktoś nie ma uzasadnionego powodu do wyjścia, jak praca, niezbędne zakupy czy opieka nad inną osobą. Zamknięte są wszystkie restauracje oraz sklepy, z wyjątkiem tych, które sprzedają towary pierwszej potrzeby. Policja regularnie przypomina, że brak dostosowania się do wytycznych może skutkować wysoką grzywną. Odnotowano tu już ponad milion sto tysięcy przypadków zakażenia.
We Włoszech każdego dnia odnotowuje się tysiące nowych przypadków zakażenia. Jednym z elementów strategii walki z Covid-19 jest natychmiastowa izolacja osób, które miały bliski kontakt z nosicielami wirusa. W całym kraju przeprowadzane są testy. Lekarze alarmują, że sytuacja w szpitalach jest „krytyczna”, planowany jest drugi lockdown. Już teraz mówi się, że w regionie Lombardii powtarza się dramatyczny scenariusz z wiosny. Statystyki we Włoszech wskazują na 830 tysięcy osób zakażonych.
Również Czechy odnotowały nowy rekord, jeśli chodzi o liczbę osób chorych na Covid-19. W całym kraju obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia, od kilku dni obowiązuje godzina policyjna. Sklepy zamykane są o ósmej wieczór, a po 21 można wyjść z domu tylko do pracy, w celu uzyskania pomocy medycznej lub na krótki spacer z psem. Łącznie zachorowało tu prawie 400 tysięcy osób, ponad cztery tysiące z nich zmarło.
W Hiszpanii sytuacja wciąż jest bardzo trudna, kraj zajmuje jedno z pierwszych miejsc pod względem statystyk zachorowań i zgonów w Europie. Hiszpańskie władze planują ogłoszenie godziny policyjnej ze względu na stan zagrożenia epidemicznego. Od początku pandemii Covid-19 zachorowało tu blisko milion czterysta tysięcy osób, zmarło prawie 40 tysięcy.
Źródło: TVN24, Onet, BBC

