Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

Wykryto nowe, nieznane dotąd objawy, powiązane z zakażeniem koronawirusem

Dermatolodzy wskazują na problemy skórne

Ksenia Krasko 9 kwietnia 2020 14:05
Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK

Gorączka, męczący kaszel, duszności i poczucie ogólnego wyczerpania wymieniane są jako główne objawy choroby Covid-19, wywoływanej zakażeniem koronawirusem. Jednak lekarze i eksperci ostrzegają, że może być ich więcej i informują nas o tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Po ujawnieniu, że do objawów zakażenia należy doliczyć nagłą utratę węchu i smaku, kolejne niepokojące wiadomości przekazał Francuski Związek Dermatologów i Wenerologów (SNDV).

Koronawirus: nowe objawy zakażenia

Jak przekazuje dziennik Le Figaro, powołując się na SNDV, do objawów zakażenia koronawirusem należą również „problemy skórne, w tym pseudo-odmrożenie, pokrzywka i uporczywe zaczerwienienie”. To wniosek 400 specjalistów medycznych z Francji.

„Analiza wielu przypadków zgłoszonych do SNDV wykazuje, że te objawy mogą być ze sobą powiązane”, poinformowano w oficjalnym oświadczeniu. „Ostrzegamy personel medyczny, aby możliwe było jak najszybsze wykrycie potencjalnie zakaźnych pacjentów”.

Dyrektor generalny ds. zdrowia, Jérôme Salomon, przyznał, że nie słyszał o tej publikacji. Dodał jednak, że nie wiemy wszystkiego na temat nowego koronawirusa. „Jeśli osoba zauważa jakiekolwiek problemy ze skórą, powinna skontaktować się z lekarzem. Nie tylko dlatego, że może to być Covid-19, ale także dlatego, że wszystkie sprawy dermatologiczne należy leczyć niezależnie od innych schorzeń”, zaapelował.

Należy pamiętać, że niektóre osoby nie mają objawów w ogóle, ale wciąż mogą zarażać innych. Z tego powodu w większości państw, dotkniętych pandemią, wprowadzono ostre ograniczenia i samoizolację mieszkańców.

Na całym świecie wykryto już ponad półtora miliona przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 90 tysięcy śmiertelnych. 340 tysięcy osób uznaje się za wyleczone. 

Koronawirus, infolinia NFZ
Fot. gis.gov.pl

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARTYNA WOJCIECHOWSKA z odważnym przesłaniem dla kobiet: „Jestem wystarczająca!”. Marzyciel pragmatyk - CEZARY PAZURA w obiektywie żony Edyty. RENATA GABRYJELSKA supermodelka lat 90 o ucieczce z show-biznesu i nowym życiu. Odkrywamy sekrety mistrzyni, czyli jaka naprawdę jest IGA ŚWIĄTEK i kto stoi za jej sukcesem oraz sprawdzamy, dlaczego WIRUS to największy wróg ludzkości.