Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

Nie żyje szósta osoba zakażona koronawirusem. Miała 27 lat

Informację podało Ministerstwo Zdrowia

Konrad Szczęsny 20 marca 2020 12:10
Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że w Polsce zmarła szósta osoba zakażona koronawirusem. Chodzi o 27-letnią kobietę, która w stanie ciężkim przebywała w szpitalu w Łańcucie. Jednocześnie podano informację o kolejnych przypadkach COVID-19. Łącznie jest ich już 378. Liczba ta jednak może w krótkim czasie drastycznie wzrosnąć.

Nie żyje 27-letnia kobieta z Podkarpacia

Około 11.30 Ministerstwo Zdrowia wydało kolejny komunikat w sprawie SARS-CoV-2. Poinformowano o 11 nowych przypadkach zakażenia, które dotyczą trzech osób z woj. lubelskiego, trzech z dolnośląskiego, dwóch z woj. wielkopolskiego oraz po jednej z woj. podkarpackiego, podlaskiego i małopolskiego.

„Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarła szósta osoba zakażona koronawirusem. To 27-letnia kobieta, która była w stanie ciężkim”, napisano na oficjalnym profilu resortu na Twitterze.

Kim była 27-latka? To mieszkanka Janowa Lubelskiego (woj. lubelskie). Według informacji zdobytych przez dziennikarza RMF24 Mariusza Piekarskiego, kobieta nie miała stwierdzonych żadnych innych poważnych chorób. „Kilka dni temu urodziła w szpitalu dziecko”, napisał na Twitterze. Poród miał miejsce w szpitalu w Nisku, gdy była już zakażona. Gdy u kobiety wykryto koronawirusa, trafiła do Łańcuta. Według informacji dziennikarza RMF FM, bezpośrednią przyczyną śmierci kobiety były sepsa oraz posocznica, które pojawiły się po porodzie. 27-latka została zakażona SARS-CoV-2 przez matkę, która wróciła z Włoch. To druga śmiertelna ofiara koronawirusa w województwie podkarpackim.

Szczegółowo jej stan opisało Centrum Medyczne, w którym przebywała.

„😢Z przykrością zawiadamiamy o śmierci pacjentki zarażonej koronawirusem 😢 27-etnia pacjentka przeniesiona ze Szpitala w Nisku w 7 dobie po porodzie rozwiązanym cięciem cesarskim z niewydolnością oddechową w przebiegu koronawirusowego zapalenia płuc. Chora wymagała intubacji i leczenia oddechem zastępczym. W 13 dobie rozpoznano stan septyczny wymagający zabiegu operacyjnego usunięcia ogniska zakażenia. 12 godzin po zabiegu zatrzymanie krążenia, z powodu nieefektywnej resuscytacji krążeniowej, pacjentka uznana za zmarłą”, napisano.

Szczególną uwagę opinii publicznej i mediów zwróciła jedna osoba z woj. podlaskiego. To dziecko z powiatu białostockiego, które zostało poddane kwarantannie domowej. Jego rodzina oraz bliscy również zostali objęci już opieką epidemiologiczną – podał Onet.

Łukasz Szumowski: nawet do 1,5 tysiąca zakażeń w najbliższych dniach

Minister Zdrowia nie ukrywa, że najbliższe dni będą kluczowe, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2. Liczba zdiagnozowanych z pewnością drastycznie wzrośnie. Jednocześnie rząd liczy, że podjęte środki sprawią, że w perspektywie najbliższych tygodni rozprzestrzenianie się COVID-19 uda się wyhamować.

„Na pewno w najbliższych dniach zanotujemy ok. 1–1,5 tys. zakażeń. Oczywiście w kolejnych dniach ta liczba będzie rosła, może do kilkunastu tysięcy. Liczymy jednak, że za tydzień, może dwa tygodnie efekt przyniosą nasze działania prewencyjne. Podkreślam tu słowo „wyhamuje". Nam chodzi teraz o wyhamowanie liczby zachorowań”, podkreślił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Łukasz Szumowski.  

W Polsce liczba zakażonych koronawirusem zbliżyła się do 400:

Koronawirus
Fot. Adobe Stock

W najbliższych dniach spodziewany jest jednak jej znaczny wzrost, nawet do kilku tysięcy:

Koronawirus
Fot. Adobe Stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.