koronawirus-kobieta-maseczka
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Przebadali ciała zmarłych na COVID-19. Zaskakujące odkrycie naukowców z USA!

Tego się nie spodziewali...

Gabriela Czernecka 15 października 2020 20:46
koronawirus-kobieta-maseczka
Fot. Adobe Stock

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili sekcję zwłok dziesięciu osób, które zmarły na koronawirusa. Badacze chcieli znaleźć miejsce na ciele, które byłoby głównym źródłem patogenu. Ogłosili niezwykłe odkrycie. Z wyników ich badań okazuje się, że po śmierci pacjentów białka koronawirusa przetrwały… w ich oczach. 

Zaskakujące odkrycie naukowców ze Stanów

Naukowcy z Centrum Widzenia i Banku Tkanek Ocznych w Eversight w stanie Ohio zrobili sekcję zwłok dziesięciu osób, które zmarły na koronawriusa. „Naszym głównym motywatorem było zapewnienie bezpieczeństwa naszym chirurgom i ich pacjentom”, powiedział główny autor badania Onkar Sawant, w rozmowie z Newsweekiem. Tego zdecydowanie się nie spodziewali...

Jak wynika z ich badań, wirus znajdował się głównie na rogówce, czyli zewnętrznej warstwie gałki ocznej. Koronawirusa znaleziono także na spojówce, czyli tkance wyścielającej wnętrze powiek oraz w ciele szklistym.

Wcześniej podobnego odkrycia dokonali naukowcy z Chin, którzy znaleźli koronawirusa w oku 64-letniej kobiety z Wuhan. Gdy wyzdrowiała przyznała, że wcześniej zmagała się z bólem oczu. Naukowcy twierdzą jednak, że potrzebne są dalsze badania, które wykażą, w jaki sposób wirus przedostaje się z oczu do organizmu i jak udaje mu się przetrwać.  

Grypa czy koronawirus, covid-19
Fot. Adobe Stock

Setki tysiecy bakterii na jednorazowych maseczkach
Fot. Canva

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.