Koronawirus
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Zaskakujące odkrycie naukowców z Brazylii. Powstanie skuteczny lek na Covid-19?

Nastąpi przełom w walce z pandemią?

Ksenia Krasko 17 kwietnia 2020 08:55
Koronawirus
Fot. Adobe Stock

Na całym świecie trwają prace nad wynalezieniem skutecznej szczepionki oraz leków, które mogłyby spowolnić lub powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby Covid-19, wywołanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Badania nad nowym lekarstwem rozpoczną się wkrótce w Brazylii, o czym poinformował minister nauki i technologii Marcos Pontes.

Lek na Covid-19 badania w Brazylii

Podczas oficjalnej konferencji, polityk zauważył, że lek wykazał 94% (prawie 95%) skuteczności podczas testów w laboratorium. Podkreślił, że jest bezpieczny z powodu stosunkowo niewielu skutków ubocznych. Pontes dodał również, że na tym etapie nazwa leku będzie utrzymana w tajemnicy.

Testy mają ruszyć już za kilka tygodni. „Badania nowego leku będą prowadzone w siedmiu szpitalach naszego kraju na łącznej grupie 500 osób zainfekowanych koronawirusem”, poinformował minister.

Ochotnicy będą przyjmować lek przez pięć dni, a następnie znajdą się pod ścisłą opieką lekarzy przez kolejny tydzień. Po 4 tygodniach stanie się jasne, czy naukowcy z Brazylii dokonali przełomowego odkrycia.

To kolejny eksperyment medyczny brazylijskich naukowców. We wcześniejszym badaniu wzięło udział 81 pacjentów, którzy otrzymywali różne dawki (450 mg i 600 mg) chlorochiny, środka przeciwmalarycznego. U osób, które przyjmowały wyższe dawki, po kilku dniach wykryto niepożądane objawy, jak zaburzenia akcji serca. Po śmierci jedenastu pacjentów, badania natychmiast przerwano.

W Brazylii wykryto ponad 30 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem, w tym blisko dwa tysiące śmiertelnych. 14 tysięcy osób uznaje się za wyleczone. 

Koronawirus, infolinia NFZ
Fot. gis.gov.pl

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…