Donald Trump
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Donald Trump wstrzymuje finansowanie Światowej Organizacji Zdrowia

„WHO to marionetka Chin”, twierdzi polityk

Ksenia Krasko 19 maja 2020 17:55
Donald Trump
Fot. Getty Images

Jak informują zachodnie media, Donald Trump wkrótce podejmie ostateczną dezycję, związaną z zamrożeniem środków pieniężnych, przeznaczonych dla WHO. Przywódca Stanów Zjednoczonych krytykuje reakcję Światowej Organizacji Zdrowia na kryzys związany z pandemią koronawirusa i oskarża o obronę wyłącznie chińskich interesów.

Donald Trump zawiesza finansowanie WHO

„WHO zrobiło głupie rzeczy. Z nieznanych przyczyn organizacja, finansowana głównie przez Stany Zjednoczone, całą swoją uwagę skupiła na Chinach. Będziemy uważnie badać ten problem”, pisał prezydent USA na swoim Twitterze. Wcześniej skrytykował wiele organizacji międzynarodowych, w tym NATO i ONZ.

Według Donalda Trumpa, Stany Zjednoczone wnoszą rocznie do budżetu WHO 400-500 milionów dolarów, co stanowi ponad 10-krotny wkład Chin. Media zauważają, że ​​polityk opiera się na opinii niektórych ekspertów, którzy wskazują, że na wczesnym etapie rozwoju epidemii Światowa Organizacja Zdrowia zbytnio ufała danym z Chin, i opierając się na ich szacunkach, zignorowała zagrożenie.

Trump na antenie Fox News stwierdził, że organizacja stała się „marionetką Chin”. Wytknął, że nie zwróciła uwagi na naruszenia, związane z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa. „Płacimy 450 milionów dolarów, a Chiny płacą 38 milionów dolarów. I Chiny mówią im, co mają robić. Jak to możliwe?”, zapytał przywódca USA. „Przez wiele lat płaciliśmy znacznie więcej niż wszyscy inni”, dodał.

Trump napisał też list do Tedrosa Adhanoma. Ostrzega, że jeśli szef WHO „nie zobowiąże się do istotnej poprawy w ciągu następnych 30 dni, tymczasowe zamrożenie finansowania WHO przez USA zyska trwały charakter”. Polityk zapowiedział również, że rozważy „dalsze członkostwo USA w organizacji”. 

Źródło: BBC, rp.pl

Donald Trump
Fot. East News

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.