Wirus, koronawirus, maseczka, choroba
Fot. stock.adobe.com
Z OSTATNIEJ CHWILI

Rząd ogłosił stan epidemii: szkoły będą zamknięte aż do Wielkanocy! To nie jedyna zmiana...

Nowa kara za nieprzestrzeganie kwarantanny jest ogromna

Rafał Kowalski 20 marca 2020 19:17
Wirus, koronawirus, maseczka, choroba
Fot. stock.adobe.com

Ze względu na koronawirusa polski rząd na czele z premierem Mateuszem Morawieckim poinformowali na piątkowej konferencji prasowej o wprowadzeniu w całym kraju stanu epidemii. Przedłużono też okres zamknięcia szkół a także podwyższono karę za nieprzestrzeganie kwarantanny. W odpowiedzi na pytanie dziennikarzy szef rady ministrów przekazał też, że data wyborów prezydenckich nie ulegnie zmianie.

Do kiedy będą zamknięte szkoły? Nowa kara za złamanie kwarantanny

Dziś po godzinie 19:00 ogłoszono, że lekcje we wszystkich szkołach nie będą odbywać się aż do połowy kwietnia. „Podjęliśmy więc decyzję o wstrzymaniu lekcji do Świąt Wielkiejnocy. To trudna decyzja, ale ważna i potrzebna, żeby nie doszło do bardzo szerokiego rozprzestrzeniania się koronawirusa”, powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Decyzja związana jest z wprowadzeniem stanu epidemii. „Wprowadzamy stan epidemii, żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się koronawirusa. Oznacza to dla społeczeństwa nowe obowiązki. Robimy wszystko, by przygotować Polskę na trudne, nadchodzące tygodnie”, dodał premier. Dzieci wrócą najprawdopodobniej do szkół w środę 15 kwietnia.

Zwrócono też uwagę, że coraz więcej osób nie przestrzega 14-dniowej kwarantanny, która jest obowiązkowa dla osób, które powróciły do Polski z zagranicy. Rząd zdecydował, że kara za złamanie owej kwarantanny wzrośnie z pięciu tysięcy do 30 tysięcy złotych.

Przy okazji Mateusz Morawicki w imieniu wszystkich posłów podziękował tym, którzy walczą z koronawirusem. Zwrócił się też z apelem do Polaków. „Dziękuję wszystkim służbom oraz zaangażowanym w edukację sanitarną. Mam nadzieję, ze już po świętach wielkanocnych będziemy mogli zmienić tryb życia. Pamiętajmy jednak o higienie. Unikajmy kontaktu ze starszymi osobami”, usłyszeliśmy podczas konferencji. 

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.