TIK TOK
Fot. Adobe Stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Kontrowersyjne zachowanie użytkowników TikToka. Nastolatkowie udają ofiary Holokaustu

Niepokojące wyzwanie internetowe jest coraz popularniejsze

Rafał Kowalski 25 sierpnia 2020 17:51
TIK TOK
Fot. Adobe Stock

Zagłada Żydów, w wyniku której podczas II Wojny Światowej zginęło około 6 milinów ludzi, to jedna z największych tragedii w historii świata. Ciężko powracać wspomnieniami do tych strasznych wydarzeń, trudno o nich czytać bez ściśniętego gardła, niemożliwym jest oglądać filmy na temat Holokaustu bez łez. Amerykańscy nastolatkowie poruszyli jednak kwestię Zagłady Żydów w jednej z rozrywkowych aplikacji…

Nowe wyzwanie na TikToku. Czy jest etyczne?

Od kilku tygodni w filmikach nagrywanych na TikToka, głównie przez amerykańską młodzież, obserwujemy niepokojący trend. W popularnej aplikacji umieszczane są wideo, których bohaterowie przebrani za ofiary Holokaustu opowiadają o tym, jak zginęli. Wstrząsające opisy dopełnia często charakteryzacja nastolatków, którzy malują na ciele siniaki, zakładają ubrania w paski albo robią sobie tatuaże znane z obozów zagłady. Wszystkie postaci wypowiadają się po swojej śmierci, z nieba. Informuje o tym specjalny hashtag #heaven.

Sprawa budzi spore kontrowersje. Pomysłodawcy akcji przekonują, że towarzyszą im tylko dobre intencje. Nastolatkowie chcieli w ten sposób szerzyć wiedzę o Holokauście, o którym najmłodsze pokolenie wie coraz mniej. Pomysł zdecydowanie budzi jednak wątpliwości etyczne…

Taka promocja wiedzy o Zagładzie Żydów nie spodobała się między innymi przedstawicielom Muzeum Auschwitz. „Auschwitz jest miejscem potwornego bólu i cierpienia udokumentowanego w relacjach Ocalałych. To bolesne widzieć taki trend na TikTok-u, który wydaje się pokazywać ludziom próby odgrywania ról ofiar Holokaustu. W szczególności młodzi ludzie powinni posiadać większą wiedzę o historii Auschwitz oraz dokąd prowadzi dziś instrumentalizacja Auschwitz. Musimy ich uczyć, edukować, a przede wszystkim uwrażliwiać. Tak, aby również i media społecznościowe były używane mądrze”, napisał w sieci Bartosz Bartyzel, przedstawiciel Muzeum Auschwitz.

Podobne zdanie ma Diane Saltzman z amerykańskiego Muzeum Holokaustu. „Naśladowanie doświadczeń Holokaustu hańbi pamięć o ofiarach, jest obraźliwe dla ocalałych i trywializuje historię”, oceniła pomysł internautów Amerykanka.

Właściciele aplikacji TikTok nie odnieśli się jeszcze do kontrowersyjnego wyzwania. Co o tym sądzicie? Zobaczcie przykłady nagranych filmów. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.