Książę Harry i Meghan Markle
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Książę Filip głęboko rozczarowany postawą Meghan i Harry'ego. Ten konflikt wciąż trwa...

Dlaczego mąż królowej nie może zrozumieć ich decyzji?

Gabriela Czernecka 1 października 2020 20:48
Książę Harry i Meghan Markle
Fot. East News

Odkąd książę Filip przeszedł na emeryturę, wiedzie spokojne życie z dala od królewskich obowiązków. Przez lata panowania królowej wiernie tkwił u jej boku, w pełni poświęcając się służbie monarchii. Towarzyszył jej podczas zagranicznych podróży, był patronem wielu fundacji i organizacji, często odbywał wizyty po hrabstwach. Wydawałoby się, że będzie jedynym członkiem rodziny Windsorów, który zrozumie decyzję księcia Harry'ego i księżnej Meghan dotyczącą odejścia z rodziny królewskiej. Tym większym zaskoczeniem okazał się fakt, że to właśnie mąż królowej nie przebierał w słowach i mocno wstrząsnął młodym małżeństwem, mówiąc wprost, że jest nimi „rozczarowany”. Skąd takie podejście? Poznajcie szczegóły.

Książę Filip rozczarowany zachowaniem Meghan i Harry'ego

Książę Harry szybko pokazał, że szalone lata młodości, gdy dostarczał prasie skandalicznych nagłówków, jeszcze nie minęły. Zaskakujący wybór życiowej partnerki, nieoczekiwane zaręczyny, a potem spektakularny ślub pełen kontrowersji. Wydawało się, że w końcu odnalazł kobietę, która spełnia wszystkie jego oczekiwania. Szybko okazało się, że Meghan Markle, była aktorka i rozwódka, nie zamierza grać drugich skrzypiec. Chętnie brylowała na salonach, zaskakiwała odważnymi stylizacjami i otwarcie pokazywała, że nie będzie stała w cieniu męża. To nie przypadło Brytyjczykom do gustu. Media zaczęły pisać o nieodpowiednich stylizacjach Meghan, jej braku umiejętności dostosowania się do zasad protokołu. Chwilę później zaczęto rozpisywać się również o domniemanym konflikcie między książęcą parą Sussex a książęcą parą Cambridge. Sądzono, że ciąża Meghan sprawi, że choć przez chwilę para będzie mogła odetchnąć od życia na świeczniku. Nic bardziej mylnego. Para nie była w stanie poradzić sobie z ciągłą krytyką mediów, a ich wizerunek w pewnym momencie całkowicie się rozjechał - z jednej strony para chciała wieść skromne życie, zachęcali do dbania o środowisko, a z drugiej sami podróżowali samolotem i uczęszczali na wielkie imprezy. 

Książę Harry, księżna Meghan, przemowa dla TIME 2020
Fot. Screen TIME

W końcu małżeństwo zdecydowało się odejść od rodziny królewskiej i zrezygnować z królewskich obowiązków. Jeśli para sądziła, że to sprawi, że nie będą wieść życia na świeczniku to zdecydowanie się zawiedli. Od tamtej pory każda informacja na temat Meghan i Harry'ego jest na wagę złota. Faktycznie Sussexowie rzadko pokazują się publicznie, nie biorą udziału w wielkich imprezach i mamy okazję podziwiać ich tylko w przypadku podejmowanych przez nich działań charytatywnych. To jednak nie znaczy, że plotki na temat pary w ogóle się nie pojawiają, jest wręcz przeciwnie. Brak sprostowania informacji czy nawet ich publicznego wyjścia sprawia, że tabloidy chętnie tworzą zaskakujące historie na ich temat. Wiele wskazuje jednak na to, że małżeństwo zdaje się tym w ogóle nie przejmować. Przejmuje się za to książę Filip, który dla królewskich obowiązków zdecydował się poświęcić swoją karierę.

Gdy w sierpniu 2017 roku poinformowano, że przechodzi na emeryturę, wszyscy byli zaskoczeni. Wówczas książę Filip miał 97 lat, ale nikt nie spodziewał się, że kiedykolwiek zdecyduje się na taką decyzję. Książę Edynburga zrezygnował z pełnienia swojej kariery w marynarce wojennej w 1952, gdy jego żona Elżbieta została królową Wielkiej Brytanii. Od tamtej pory nieprzerwanie tkwił u jej boku, wiernie wspierał w kryzysach i towarzyszył podczas zagranicznych podróży. Po 65 latach pracy u boku królowej przeszedł na emeryturę.

książę Filip jako ojciec, królowa Elżbieta II dzieci
Fot. Getty Images

W 2017 roku podano, że książę Filip „weźmie udział w już zaplanowanych uroczystościach, do jesieni, zarówno sam jak i w towarzystwie królowej. Po tym czasie jednak książę nie będzie przyjmował kolejnych zaproszeń w sprawie wizyt i uroczystości, jednak nadal może decydować się na uczestnictwo w niektórych publicznych wystąpieniach”, mieliśmy okazję przeczytać w wydanym wówczas oświadczeniu.

Skąd taka decyzja? Szybko okazało się, że książę w porozumieniu z królową zdecydował się zakończyć pełnienie królewskich obowiązków ze względu na sędziwy wiek. I faktycznie, książę Filip bardzo rzadko pokazuje się u boku królowej Elżbiety II. Zaledwie w 2018 roku publicznie pokazał się zaledwie kilka razy - w kwietniu zrobiono mu zdjęcia, jak opuszczał szpital króla Edwarda VII po operacji biodra, w maju pojawił się na ślubie księżnej Meghan i księcia Harry'ego, a w październiku na ślubie księżniczki Eugenii. Od tamtej pory książę Filip wiedzie życie z dala od mediów. 

I choć wydawałoby się, że to on jako jedyny w pełni zrozumie decyzję Meghan i Harry'ego, to książę Filip zdaniem brytyjskich mediów mówi wprost, że swoim wnukiem i jego żoną „jest bardzo rozczarowany”. Według biografki Ingrid Steward, książę Filip twierdzi, że para nie była nawet tak zaangażowana w pełnienie królewskich obowiązków, by czuć się w jakikolwiek sposób zmęczona, osaczona czy w ogóle zmuszona do podjęcia takiej decyzji.

Książę Filip portret
Fot. Getty Images

W rozmowie ze Sky News biografka mówi wprost: „Myślę, że jest bardzo bardzo rozczarowany, ponieważ jeśli on mógł zrezygnować z kariery w marynarce wojennej, by stanąć u boku królowej i wspomóc ją w tworzeniu monarchii, to dlaczego Meghan nie może zrezygnować ze swojej aktorskiej kariery, by wspierać swojego męża i monarchię. Jak zwykł mówić Dianie, to nie jest konkurs popularności, to wspólna praca na rzecz ogólnego dobra. On po prostu nie może zrozumieć dlaczego ona nie wsparła Harry'ego i pomogła mu tylko za wszelką cenę chciała pokazać, że ma swoje zdanie”.

Według Ingrid Steward, książę Filip już podczas rozmowy o przyszłości Sussexów, która odbyła się w Sandringham, nie chciał zbyt długo czasu spędzać z Harrym. Przypomnijmy, że Meghan dołączyła do zebrania na wideo rozmowie. „On po prostu nie chciał się w to już dłużej mieszać”. Brytyjskie media piszą wprost, że mąż królowej jako jedyny zdecydował się wprost powiedzieć małżeństwu, że popełniają błąd. Nic dziwnego, że nazywany jest mistrzem ciętej riposty. 

Ślub księżniczki Eugenii: królowa Elżbieta II i książę Filip
Fot. ALASTAIR GRANT/AFP/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.