Strona zawiera treści przeznaczone
tylko dla osób dorosłych

Tamara Łempicka
Fot. mat. pras.
KULTURA

„Mężatka, która pożądała kobiet”. Burzliwe życie Tamary Łempickiej

Komiks o niej jest wysmakowany jak jej dzieła!

Roman Praszyński 14 grudnia 2019 08:49
Tamara Łempicka
Fot. mat. pras.

Polska malarska, Tamara Łempicka, była gwiazdą Paryża lat 20-tych XX wieku. I ikoną malarstwa. Uciekła z rodziną z Rosji po wybuchy rosyjskiej rewolucji. Jej mąż, Tadeusz Łempicki, był ulubieńcem rosyjskiego cara. Dlatego bolszewicy zamknęli go w więzieniu. Tamara musiała przespać się ze szwedzkim konsulem, aby uratować męża i opuścić ogarniętą rewolucyjnym szałem Rosję.

Burzliwe życie Tamary Łempickiej

W Paryżu jej mąż wpadł w depresję i alkoholizm. Był to efekt traumy po uwięzieniu i rewolucji. Tamara odnalazła się we francuskim świeci dzięki malowaniu. Jej śmiałe, jak na ówczesne czasy, kobiece akty są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Kubistyczne kształty i namiętność – to jej wizytówka. Komiks dwóch francuskich autorek – Virginie Greiner i Daphne Collignon – jest wysmakowany, jak jej obrazy. I jak jej obrazy pełen seksu. Tamara w najlepszych salonach Paryża poznaje swoje przyszłe klientki – piękne i rozwiązłe arystokratki. A wieczorami artystka pije absynt w spelunkach, gdzie poszukuje modelek i uprawia biseksualny seks. I tylko jej mąż, Tadeusz Łempicki, nie jest zadowolony. Urządza jej awantury, że zostaje w domu sam z córką. Tamara nie przejmuje się tym, tym bardziej, że dzięki jej talentowi rodzina Łempickich może utrzymać się w Paryżu na wysokim poziomie. „Tamara Łempicka” to fascynujący portret nowoczesnej, silnej i niezależnej kobiety. Pełne elegancji i zmysłowości wspomnienie życia czołowej artystki stylu art déco”, głosi notka wydawcy. Polecam!  

Tamara Łempicka
Fot. mat. pras.
Tamara Łempicka
Fot. mat. pras.
Tamara Łempicka
Fot. mat. pras.

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.