kardynał Stanisław Dziwisz
Fot. Jan GRACZYNSKI/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Komentarze po reportażu o kardynale Stanisławie Dziwiszu. „Winni muszą ponieść karę”

Głos zabierają m.in. dziennikarze i politycy

Ksenia Krasko 10 listopada 2020 12:13
kardynał Stanisław Dziwisz
Fot. Jan GRACZYNSKI/East News

Reportaż Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza wzbudzał emocje jeszcze przed emisją na antenie TVN24. Dokument Marcina Gutowskiego ujawnił nowe fakty w sprawie tuszowania pedofilii w Kościele, o czym miał wiedzieć kardynał Dziwisz. Co więcej, reporter dotarł do danych, z których wynika, że duchowny miał wpływ nie tylko na to, co dzieje się w Kościołach w Polsce, ale i na świecie. Reportaż odbił się szerokim echem w mediach, także społecznościowych.

Komentarze po reportażu TVN24 o kard. Stanisławie Dziwiszu

Kardynał Stanisław Dziwisz wydał swoje oświadczenie w poniedziałek wieczorem. W piśmie przesłanym do PAP zasugerował, że działania podjęte przez stronę kościelną w kwestiach poruszanych w produkcji TVN24 powinna ocenić niezależna komisja.

„Jestem gotowy do pełnej współpracy z taką komisją. Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów”. Jak dodał, „dzieci i młodzież nie mogą już nigdy doznać w Kościele krzywd, które miały miejsce w przeszłości”.

Do reportażu odniósł się także abp Stanisław Gądecki. „W nawiązaniu do wczorajszego reportażu TVN24 zatytułowanego Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza, w którym oskarża się ks. kardynała Stanisława Dziwisza o zaniedbania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych ze strony duchownych, mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w tym reportażu, zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej”, przekazał. Dodał, że „Kościół w Polsce jest wdzięczny ks. kardynałowi za jego wieloletnią służbę przy boku św. Jana Pawła II”.

Swoje opinie o reportażu wyrażają między innymi dziennikarze. „Od wczoraj oglądam na raty. I nie daję rady”, napisał na swoim Twitterze Igor Sokołowski. „Przyznam, że nie mogę już też słuchać tych katolików medialnych, którzy jeszcze wczoraj bronili Kościoła, który reprezentował kard. Dziwisz. Dziś, gdy prawdy nie da się już ukryć, okazują oburzenie sięgające nieba”, stwierdził teolog i publicysta Jarosław Makowski.

„Materiał o kardynale Dziwiszu jest wstrząsający. Absolutny brak szacunku dla ofiar pedofilii w Kościele. Oszczędne gospodarowanie prawdą to naprawdę łagodne określenie”, napisała Żaneta Gotowalska z Gazety Wyborczej

„Smutna refleksja po Don Stanislao. Od kard. Dziwisza prawdy nie możemy się spodziewać. Konieczny jest raport na temat jego roli w Watykanie, ale także o latach zaniedbań w Polsce. O sprawie poznańskiej, wrocławskiej innych. Nie leczona moralna gangrena zabija Kościół”, przekazał publicysta Tomasz Terlikowski. Jezuita Krzysztof Mądel stwierdził, że reportaż „pokazuje upadek kard. Dziwisza”.

Także politycy piszą o reportażu Marcina Gutowskiego. „Na jaw wychodzi prawda o kardynale Dziwiszu – z jednej strony najbliższy współpracownik papieża, a z drugiej mafioza tuszujący pedofilię. W kraju prawa z powyższych zarzutów tłumaczyłby się przed sądem, a nie w oficjalnym oświadczeniu”, tłumaczy Robert Biedroń.

Jestem katolikiem. Chodzę do Kościoła. Wstydzę się, że takie osoby jak kardynał Dziwisz są autorytetami mojego kościoła! [...] brzydzę się każdym kto chroni pedofilów”, napisał Krzysztof Gawkowski, Przewodniczący LEWICY.

„Sprawiedliwość nie ma nic wspólnego z wiarą. Winni muszą ponieść karę”, stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, Senatorka RP.

Również Monika Olejnik podzieliła się przemyśleniami na Instagramie. „Po obejrzeniu uzasadnione jest pytanie, jak taki człowiek został Kardynałem, a wcześniej był tak blisko Jana Pawła II? Czy episkopat po tym reportażu zrobił się purpurowy ze wstydu? Czy kardynał Stanisław Dziwisz będzie miał odwagę, żeby odpowiedzieć na pytania Marcina Gutowskiego?”, pyta na swoim profilu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wstrząsający i dojmujący #reportaż Marcina Gutowskiego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” w @tvn24.pl pokazujący bankructwo moralne...Na tym polegają #wolnemedia że ODPOWIEDZIALNIE pokazujemy ważne, kontrowersyjne i czasami bolesne tematy dla nas wszystkich. Po obejrzeniu uzasadnione jest pytanie jak taki człowiek został Kardynałem, a wcześniej był tak blisko Jana Pawła II? Czy episkopat po tym reportażu zrobił się purpurowy ze wstydu? Czy kardynał Stanisław Dziwisz będzie miał odwagę, żeby odpowiedzieć na pytania Marcina Gutowskiego? Niech się skończy wreszcie sojusz ołtarza z rządzącymi! Dziwisz, Rydzyk i inni podobni - kim jesteście dla Kościoła?? #odpowiedzialność #władza #kościół #polityka #biskupi #media #dziennikarstwo #odwaga #etyka #tvn24 #monikaolejnik

Post udostępniony przez Monika Olejnik (@monikaolejnik_official)

kardynał Stanisław Dziwisz
Fot. Jan GRACZYNSKI/East News

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.