Czy nad reality show ciąży klątwa?

Weronika Kostyra 5 września 2021 11:41

Emisja pierwszej edycji polskiego Big Brothera rozpoczęła się dwadzieścia lat temu, a dokładnie 3 marca 2001 roku i była prawdziwą rewolucją. Dwie dekady temu ten program oglądali wszyscy, a reality show na stałe weszły do ramówek stacji telewizyjnych. Big Brother, Bar i inne podobne programy przez kilka lat (i sezonów) cieszyły się ogromną popularnością i pojawiły się w niej dziesiątki uczestników. Część zrobiła potem karierę w show-biznesie, innych pamiętamy do tej pory, jednak niektórych spotkał bardzo smutny los...

Klątwa śmierci ciąży nad reality show?

Niektórzy wierzą, że udział w reality show poza rozpoznawalnością, sprowadził na uczestników klątwę. Niestety, co najmniej pięć osób znanych z Big Brothera i Baru już nie żyje... 6 grudnia 2019 roku poinformowano o śmierci Janusza Dzięcioła. Zwycięzca pierwszej edycji Big Brothera po powrocie do domu po udziale w programie przyznał, że ciężko było mu przyzwyczaić się do życia bez kamer i ciągłej obserwacji: „Wyszedłem i stale się oglądałem, czy gdzieś jest jakaś kamera, czy ktoś mnie obserwuje”, mówił w wywiadzie dla Newsweeka.

Stres i ciągłe nerwy sprawiły, że Janusz Dzięcioł dostał wylewu: „Krótko po programie miałem wylew. Nie mogę mieć do nikogo pretensji, bo przecież sam chciałem wziąć w tym udział. Wygrałem, przeżyłem, dość”, wyznał. W grudniu 2019 roku poinformowano o jego śmierci. Janusz Dzięcioł zginął w wypadku samochodowym.

Głośno było także o Annie Baranowskiej, zawodniczce pierwszej edycji reality show Big Brother w 2001 roku. Jako pierwsza opuściła ona dom Wielkiego Brata po zaledwie 15 dniach, ale odchodząc powiedziała: „Ludzie zapamiętają dwie osoby: tę, która wyszła stąd jako pierwsza i jako ostatnia”.

Po udziale w programie kobieta nie udzielała się w mediach. Niestety, w październiku 2007 roku wszystkich zasmuciła informacja o nagłej śmierci Anny Baranowskiej. Została znaleziona martwa w mieszkaniu swojego partnera. Przyczyny śmierci nie są nadal jasne. Było wiadomo, że dzień wcześniej kobieta została napadnięta i pobita, ale nieoficjalnie mówiło się też o zatruciu alkoholem.

Zobacz: Big Brother to była prawdziwa telewizyjna rewolucja. Pamiętacie uczestników 1 edycji?

iPierwsza edycja innego popularnego reality show, Bar, także nie okazała się szczęśliwa. Aż dwóch jej uczestników nie żyje. Roman Szewczyk, który był poetą, najprawdopodobniej popełnił samobójstwo przez polanie się benzyną i podpalenie w Sylwestra. Lekarzom nie udało się go uratować  i mężczyzna zmarł 2 stycznia 2005 roku. Bohater tego samego programu, Marian Majewski, też targnął się na swoje życie. Został odnaleziony w 2011 na torach kolejowych w Czechach.

Józef Warchoł był najbardziej kontrowersyjnym uczestnikiem piątej edycji Big Brothera. Były kick-bokser z Koszalina zasłynął ze swojej skłonności do agresji po tym jak pobił jednego ze współuczestników i zdemolował dom Wielkiego Brata. Został za to usunięty z programu. W 2015 roku zmarł w wyniku poważnych problemów zdrowotnych.

Mamy nadzieję, że więcej już takich przypadków nie będzie...  

1/5
Janusz Dzięcioł Big Brother
Copyright @Wojtek Stein/Reporter/East News
1/5

Janusz Dzięcioł zwyciężył pierwszą edycję Big Brothera. Zginął w wypadku samochodowym 6 grudnia 2019 roku. Miał 65 lat.

2/5
Anna Baranowska
Copyright @East News
2/5

Anna Baranowska była uczestniczką pierwszej edycji Big Brothera, jednak z domu Wielkiego Brata odpadła jako pierwsza. Odeszła w 2007 roku.

3/5
Marian Majewski
Copyright @East News
3/5

Marian Majewski wystąpił w pierwszej edycji Baru. Umarł w 2011 roku, najprawdopodobniej popełnił samobójstwo.

4/5
Roman Szewczyk
Copyright @East News
4/5

Romana Szewczyka także znaliśmy z pierwszej edycji programu Bar. Umarł w 2005 roku w wyniku próby samobójczej.

5/5
Józef Warchoł
Copyright @Youtube
5/5

Józef Warchoł wystąpił w piątej edycji Big Brothera, został jednak dyscyplinarnie wyrzucony z programu za stosowanie przemocy. Umarł w 2015 roku.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.