Vovan, Lexus, prank Andrzej Duda
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Wkręcili Andrzeja Dudę, Eltona Johna i księcia Harry'ego. Kim są pranksterzy Vovan i Lexus?

„Są nieszkodliwi”, mówi o nich Władimir Putin

Ksenia Krasko 16 lipca 2020 16:15
Vovan, Lexus, prank Andrzej Duda
Fot. East News

Od kilku dni cała Polska mówi o dwóch rosyjskich pranksterach, którzy zadzwonili do Andrzeja Dudy podając się za António Guterresa, sekretarza generalnego ONZ. Porozmawiali z politykiem m.in. o stosunkach polsko-rosyjskich i polsko-ukraińskich, o relacji z Donaldem Tuskiem i o Rafale Trzaskowskim. Służby potwierdziły autentyczność nagrania, w związku z czym rozpętała się dyskusja, jak to możliwe, że do tej rozmowy w ogóle doszło. Warto jednak pamiętać, że Prezydent RP nie jest jedyną „ofiarą” pranksterów. Kim są Vovan i Lexus? Sprawdzamy.

Vovan i Lexus wkręcili Andrzeja Dudę. Kim są?

Vovan, czyli Vladimir Kuznetsov, sam o sobie mówi, że nie jest parodystą. Podczas rozmów opiera się na elemencie zaskoczenia, a nie naśladowaniu cudzego głosu. Lexus, czyli Alexey Stolyarov, z wykształcenia jest prawnikiem. Rzadziej udziela się w rozmowach, ale często wspiera kolegę jako tłumacz.

Duet nie ujawnia o sobie zbyt wiele, zarówno o życiu prywatnym, jak i zawodowym. Prankiem, polegającym na wkręcaniu znanych osobistości ze świata polityki i kultury, zajmują się od kilku lat. Nigdy nie zdradzili jednak, w jaki sposób otrzymują numery telefonów i jak udaje im się połączyć z „ofiarą”.

Krytycy i media zarzucają pranksterom współpracę z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji, a niektórzy uważają, że wręcz działają na zlecenie Kremla. Kuznecov i Stolyarov stanowczo temu zaprzeczają. W jednym z wywiadów przyznali, że otrzymują różne propozycje zleceń, ale osobę, do której dzwonią, wybierają sami.

Prezydent Władimir Putin, który osobiście przeprosił muzyka Eltona Johna za telefoniczny żart Vovana i Lexusa, scharakteryzował ich jako „dwóch nieszkodliwych facetów”. Kurt Volker, Specjalny Przedstawiciel USA dla Ukrainy, powiedział o nich: „Muszę przyznać, że mają świetne poczucie humoru. Sposób, w jaki zadawali mi pytania, był godny podziwu”.

Kto znalazł się na liście „ofiar” Vovana i Lexusa? Nazwiska są imponujące. To m.in. politycy Boris Johnson, Emmanuel Macron, Aleksander Łukaszenko, Petro Poroszenko i John McCain. To także takie gwiazdy światowego formatu, jak Joaquin Phoenix, sir Elton John (któremu wmówili, że rozmawia z Władimirem Putinem), książę Harry, Billie Eilish czy Woody Harrelson (wszyscy myśleli, że rozmawiają z Gretą Thunberg).

Jeśli chodzi o polskiego prezydenta, komicy odnieśli się do tej rozmowy podczas krótkiego wywiadu dla gazety Vechernaya Moskva. „Był zdenerwowany, starał się mówić z szacunkiem, starannie dobierał słowa. Był w 100% pewien, że jestem prawdziwą osobą”, powiedział Kuzniecov. Podkreślił, że komunikacja z Andrzejem Dudą przebiegała w pozytywny sposób. Nagranie udostępnione zostało na portalu YouTube. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

И даже в Британии мы тебя достанем

Post udostępniony przez Пранкер Лексус (Столяров) (@pranker_lexus)

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.