Kim Kardashian
Fot. Instagram@kimkardashian
Z ŻYCIA GWIAZD

Kim Kardashian: „Nie mogłam nawet wziąć szczoteczki do ręki, ból był nie do zniesienia”

Gwiazda toczy walkę z nieuleczalną chorobą...

Weronika Kostyra 21 września 2019 12:53
Kim Kardashian
Fot. Instagram@kimkardashian

Kim Kardashian toczy walkę z uciążliwą chorobą. Najbardziej dokuczliwą dolegliwością są bóle stawów. Gwiazda podejrzewała, że cierpi na toczeń rumieniowaty. Po badaniach wykluczono jednak tę chorobę. Okazało się, że to nawracające łuszczycowe zapalenie stawów. Od lat cierpi na łuszczycę i potrafi sobie z nią radzić, lecz objawy sprawiają jej wiele cierpienia. Opisała je ostatnio stronie swojej siostry, Kourtney Kardashian.

Kim Kardashian opowiedziała o swojej chorobie i cierpieniu

Kim Kardashian otwarcie dzieli się z fanami swoimi problemami zdrowotnymi. Nie zamierza udawać, że jej celebryckie życie jest idealne. „Dzisiaj dzielę się z czytelnikami Poosha moją podróżą z autoimmunologicznymi uwarunkowaniami łuszczycy i zapalenia stawów, z tym, co się zmieniło i jak dostosowała swoje życie do choroby”, napisała. Przedstawia swoją chorobę po to, by dodać odwagi innym chorym. Łuszczyca nie powinna odbierać im pewności siebie i być powodem do wstydu.

Okazuje się, że mama gwiazdy, Kris Jenner, także choruje na łuszczycę. Kim odziedziczyła ją jednak jako jedyna z rodzeństwa. Kiedy rozpoczęły się problemy zdrowotne Kim Kardashian? „Minęło 13 lat, odkąd doświadczyłam mojego pierwszego nawrotu łuszczycy. Moja podróż bardzo różni się od mojej mamy, ale widzę też wiele podobieństw. Miała go na skórze głowy i na całym ciele. Cały czas to widziałam i pamiętam, jak poszła na solarium i naświetliła plamy światłem UV, naprawdę to pomogło mojej mamie. Jednak dla mnie ten lek spaliłby te obszary i spowodował swędzenie, więc zawsze czułam się bezradna. Jestem jedynym dzieckiem, któremu moja mama przekazała swój problem autoimmunologiczny. Szczęściara…”, opisała Kim.

Choroba powróciła jednak, kiedy Kim miała 25 lat. Przeziębiła się wtedy i przy spadku odporności organizmu na jej ciele pojawiły się plamy. „Na szczęście w tym czasie obok mnie mieszkał sąsiad, dermatolog. Pokazałam mu to, a on powiedział, żeby przyjść do jego gabinetu. Dał mi zastrzyk kortyzonu i moja łuszczyna zniknęła na około pięć lat”, czytamy.

Problem powrócił w okolicach jej trzydziestych urodzin i od tamtej pory jest z nią niemal nieprzerwanie. Wyjątkiem i była ciąża Kim Kardashian – na jej czas wszystkie objawy zniknęły. „To było niesamowite, ale potem wróciło. Na początku tego roku było bardzo źle – obejmowało całą moją twarz i większość ciała. Pewnej nocy obudziłam się, żeby skorzystać z toalety i fizycznie nie mogłam odebrać telefonu. Pomyślałam, że może po prostu spałam dziwnie na rękach. Zasnęłam. Ale rano też nie mogłam nawet wziąć szczoteczki do ręki, moje ręce tak bardzo bolały. Ćwiczyłam dzień wcześniej, więc pomyślałam, że może naciągnęłam mięśnie. (..) Podczas spotkania prasowego odnośnie mojej kolekcji okularów dla Caroliny Lemke miałam na sobie fioletowe buty i wężowe spodnie. Nie mogłam ich zdjąć, żeby skorzystać z toalety. Tamtego dnia nie mogłam założyć biustonosza i potrzebowałam pomocy przy założeniu ubrań, bo ból był nie do zniesienia. Wtedy zdałam sobie sprawę, że mam problem z kośćmi”, wspomina.

Objawy stale się nasilały, dlatego Kim poradziła się lekarza. Pierwsze diagnozy były niejasne. Dopiero kolejne badania wskazały, że gwiazda choruje na łuszczycowe zapalenie stawów. „Zanim wybuchło zapalenie stawów, spędziłam około czterech miesięcy na leczeniu naturalnym – maści, kremy, serum, wszystko, co było dostępne u dermatologa. Próbowałem nawet herbaty ziołowej, która smakowała jak smoła. Piłam soku z selera przez osiem tygodni. Potem robiłam sok z selera pomieszany z herbatą. Byłam po prostu wyczerpana tym wszystkim. Zmieniłam dietę na roślinną, którą do teraz stosuje”, pisze Kim.

Po latach walki i wyrzeczeń celebrytka nauczyła się żyć z chorobą. Nie chce by ograniczała ją i kierowała jej życiem.  „Prowadzę zdrowe życie i staram się jeść jak najwięcej roślin i pić koktajle z mchu morskiego. Przy codziennym stresie staram się, aby poświęcić czas dla siebie, aby być skoncentrowanym i ograniczyć stres do minimum”, zakończyła swój szczery wpis Kim Kardashian. 

Łuszczyca Kim Kardashian
Fot. Instagram@kimkardashian

Łuszczyca Kim Kardashian
Fot. Instagram@kimkardashian

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.