Przeszłość reżysera skrywa wiele tajemnic

Redakcja VIVA! 21 maja 2020 14:05

Po premierze filmu Nic się nie stało, który porusza temat pedofilii wśród celebrytów, o Sylwestrze Latkowskim znów zrobiło się głośno. Dokument budzi skrajne emocje w różnych środowiskach, a opinie na temat tej produkcji są podzielone. Kim jest reżyser, który wywołał medialną burzę?

Kim jest Sylwester Latkowski?

Sylwester Latkowski urodził się w Elblągu, w 1966 roku. Oprócz filmów dokumentalnych, wyreżyserował kilka teledysków, jest także publicystą i dziennikarzem. Zanim związał się ze środowiskiem filmowym, prowadził małe przedsiębiorstwa. Był poszukiwany w związku ze sprawą podwójnego zabójstwa w Szczecinie. W latach 90. uciekł do Rosji, w której ukrywał się przez pięć lat.

Gdy wrócił do kraju, został skazany na karę dwóch lat i trzech miesięcy pozbawienia wolności za wymuszenie rozbójnicze. W więzieniu spędził 19 miesięcy. Poznał tam rugbistę Jakuba Szymańskiego, który zainspirował go do stworzenia pierwszego filmu. Dokument To my, rugbiści z 2000 roku, o drużynie Arki Gdynia w rugby, wywołał spore kontrowersje.

Rok później powstał film Blokersi, pierwsza polska produkcja o hip-hopie i artystach, którzy tworzą tę kulturę. Tym razem Latkowski osiągnął sukces. Dokument zebrał przychylne recenzje krytyków i widzów, i do dziś uważany jest za jeden z ważniejszych filmów o tym środowisku.

Sylwester Latkowski: dokument o pedofilii, afera Durczoka, Wprost

W kolejnych latach skupiał się zarówno na branży filmowej, jak i pisaniu. Nakręcił kilka dokumentów, m.in. Gwiazdor o Michale Wiśniewskim, czy PUB 700 o Leszku Możdżerze. W pewnym momencie odszedł od gwiazd, aby skupić się na poważniejszych tematach. Nakręcił dokument Pedofile, oraz przybliżył sprawy zabójstwa Marka Papały i samobójstwa Barbary Blidy.

W tym samym czasie pojawiały się publikacje Latkowskiego, jak Olewnik. Śmierć za 300 tysięcy, Agent Tomek i inni. Przykrywkowcy, czy Polska mafia. Był też pomysłodawcą programu Nakręcona noc, emitowanego przez TVP2, oraz autorskiego projektu Konfrontacja. Od 2015 prowadzi portal Kulisy24.

W 2013 został redaktorem naczelnym tygodnika Wprost, sprawował tę funkcję przez dwa lata. To Latkowski ujawnił szczegóły rozmów, podsłuchanych w restauracjach Sowa & Przyjaciele, Amber Room oraz Osteria, co było początkiem tzw. afery taśmowej.

Był również współautorem artykułu, w którym opisano przypadki molestowania seksualnego w jednej ze stacji telewizyjnych – jak się potem okazało, sprawa dotyczyła Kamila Durczoka. Były dziennikarz TVN pozwał Latkowskiego o znieważenie w kilku publikacjach, i wygrał jeden z procesów.

Źródło: Onet, TVN24

1/7
Sylwester Latkowski, filmy, Blokersi
Copyright @Materiały prasowe
1/7

„Blokersi”, 2001 rok

Pierwszy polski dokument o środowisku hip-hopowym spodobał się zarówno krytykom, jak i widzom. „Dla wielu osób hip-hop jest subkulturą patologiczną. Chcę zaprzeczyć stereotypom i dlatego pokażę po prostu ludzi, którzy to robią”, mówił Latkowski.

2/7
Sylwester Latkowski, filmy, Gwiazdor
Copyright @Materiały prasowe
2/7

„Gwiazdor”, 2002 rok

Film dokumentalny o życiu i karierze Michała Wiśniewskiego, lidera i wokalisty zespołu Ich Troje.

3/7
Sylwester Latkowski, filmy, Nakręceni
Copyright @Materiały prasowe
3/7

„Nakręceni, czyli shołbiznes po polsku”, 2003 rok

Dokument Sylwestra Latkowskiego o kulisach polskiego show biznesu, o których opowiedzieli znani artyści i dziennikarze muzyczni.

4/7
Sylwester Latkowski, filmy, Klatka
Copyright @Materiały prasowe
4/7

„Klatka”, 2003 rok

Film dokumentalny, który według reżysera miał naświetlić problem „kultu przemocy wśród młodych ludzi”. W dokumencie udział wzięli m.in. kibice, organizujący tzw. ustawki, oraz zawodnicy nielegalnych walk w klatkach.

5/7
Sylwester Latkowski, filmy, Barbara Blida
Copyright @Materiały prasowe
5/7

„Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy”, 2010 rok

Dokument o historii życia i śmierci posłanki SLD, nakręcony na podstawie książki o tym samym tytule, napisanej przez Sylwestra Latkowskiego i Piotra Pytlakowskiego.

6/7
Sylwester Latkowski, filmy, Moja walka
Copyright @Materiały prasowe
6/7

„Moja walka. Mamed Khalidov”, 2017 rok

Dokument przedstawia sylwetkę zawodnika MMA.

7/7
Sylwester Latkowski, filmy, Nic się nie stało
Copyright @screen YouTube
7/7

„Nic się nie stało”, 2020 rok

Film dokumentalny, promowany hasłem „przemoc seksualna, prostytucja i pedofilia w lokalu, który miał być wizytówką Sopotu i który odwiedzali celebryci”, wzbudził ogromne emocje. Gwiazdy, do których zwrócił się reżyser, wystosowały oświadczenia.

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.