Nowa ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher
Fot. East News
O NIEJ JEST GŁOŚNO!

Nie stroni od operacji plastycznych, chciała sklonować psa… Poznaj ambasador USA w Polsce!

Kim jest Georgette Mosbacher?

Gabriela Czernecka 4 lipca 2019 16:15
Nowa ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher
Fot. East News

Georgette Mosbacher niespełna rok temu została nową ambasador USA w Polsce. Na stanowisku tym zastąpiła Paula W. Jonesa, którego mianował Barack Obama we wrześniu 2015 roku. Milionerka, bywalczyni nowojorskich salonów, kobieta bez doświadczenia w dyplomacji. Kim jest Georgette Mosbacher? Według niektórych to właśnie ona sprawi, że problem wiz na linii Polska - Stany Zjednoczone zostanie raz na zawsze rozwiązany!

Kim jest Georgette Mosbacher?

Georgette Mosnacher ma 72 lata, ogromny majątek i wielkie ambicje polityczne. Choć sama nie ma żadnego doświadczenia w dyplomacji, od trzech lat zasiada w senackiej komisji doradczej do spraw... dyplomacji. Na to stanowisko mianował ją jeszcze Barack Obama. Wzorem do naśladowania od małego były dla niej mama, babcia i prababcia: „One mnie nauczyły, że moje niskie pochodzenie społeczne nie jest przeszkodą w osiągnięciu szczęścia. I że żadna praca nie hańbi, nawet szorowanie podłóg na nocnej zmianie”, mówiła w jednym z wywiadów. 

Mówi się, że jej życie to parodia American Dream  - od zapyziałego Highland w Indianie do nowojorskich salonów. Georgette Mosnacher jest trzykrotną rozwódką. W 1970 roku wzięła ślub z Robertem Muirem, z którym rozwiodła się po siedmiu latach. Przez pewien czas była także żoną prezesa Faberge and Brut Productions, George'a Barriego, zaś od marca 1985 roku przez 13 lat biznesmena i sekretarza ds. handu, Roberta Mosbachera. W 1991 roku przyleciała z ówczesnym mężem do Warszawy. Gościła wtedy m.in. na Belwederze na przyjęciu u Lecha Wałęsy. Ze wszystkich trzech rozwodów wyszła z workami pieniędzy, które zapewniły jej wysoką pozycję w nowojorskiej i waszyngtońskiej elicie. 

„Każdy z moich trzech mężów zażądał, bym podpisała przedmałżeński kontrakt o wzajemnych zobowiązaniach finansowych oraz o podziale środków w razie rozwodu. Przyznam, że procedura ta była dla mnie niesmaczna, lecz rozumiałam, dlaczego uważali ją za konieczną. Teraz, kiedy sama już posiadam znaczne środki, też chciałabym podpisać intercyzę, gdybym kiedyś zdecydowała się ponownie wyjść za mąż”, przyznała.

Georgette Mosbacher: doświadczona businesswoman

Wielu mówi o niej wprost jako o gwieździe nowojorskich i waszyngtońskich salonów. Zanim jednak pojawiła się w świecie dyplomacji, ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher nazywana była jednak przede wszystkim człowiekiem biznesu. W 1987 roku wykupiła upadająca La Praire, którą udało się jej sprzedać ze sporym zyskiem w 1991 roku.

W 2000 roku zasiadła w fotelu prezesa Borghesse. Sześć lat później została zaproszona już do rady nadzorczej firmy. W międzyczasie założyła własną firmę doradczą i marketingową Georgette Mosbacher Enterprise Inc. Doświadczenie w biznesie i kontaktach międzyludzkich zdobywała jako członkini wielu fundacji charytatywnych. Działała na rzecz ruchów kobiet, weteranów wojennych czy chorych dzieci. W 2016 r. mianowano Mosbacher do Rady Doradczej Dyplomacji Publicznej USA, w której zasiada ona do dnia dzisiejszego. Jest autorką dwóch książek o kobietach: Siła kobiet oraz Trzeba forsy kochanie

O Trumpie twierdzi, że dobrze traktuje kobiety. Georgette Mosbacher miała okazję poznać go podczas jego 40. urodzin, została wówczas zaproszona na wspólne świętowanie. Georgette Mosbacher wzbudza także kontrowersje. Nie chodzi jednak tylko o jej brak doświadczenia w dyplomacji. Jest wielką entuzjastką chirurgii plastycznej i... farbowania włosów!

Burza rudych włosów to jej znak rozpoznawczy. Georgette ma także słabość do makijażu permanentnego, do którego otwarcie się przyznaje: „Moje brwi są tak blade, że co dwa lata chodzę do salonu, by je uzupełnić”. Zagraniczne media podawały jakiś czas temu, że tak bardzo kocha swojego spaniela, że chciałaby go... sklonować.

Jej kandydaturę na stanowisko nowego ambasadora USA w Polsce przedstawił Donald Trump. Kandydatura Georgette Mosbacher została pozytywnie rozpatrzona przez komisję spraw zagranicznych Senatu oraz zatwierdzona przez Senat na posiedzeniu plenarnym.

We wrześniu zeszłego roku Georgette złożyła w Ministerstwie Spraw Zagranicznych kopie podpisanych przez prezydenta USA listów uwierzytelniających, dzięki czemu rozpoczęła oficjalną kadencję na stanowisku ambasador USA w Polsce. Nowa ambasadorka USA w Polsce Georgette Mosbacher jest pierwszą kobietą, która będzie sprawowała tę funkcję w historii naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Czy rozwiąże tak newralgiczny problem, jak ruch bezwizowy między oboma krajami? Czas pokaże  

Georgette Mosbacher, kandydatka na ambasadora USA
Fot. Open House/screen YouTube/

Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/ East News

Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/ East News

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.