Nowa ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher
Fot. East News
O NIEJ JEST GŁOŚNO!

Georgette Mosbacher złożyła rezygnację! To koniec pewnej epoki

Nie stroni od operacji plastycznych, chciała sklonować psa… Przypominamy sylwetkę ambasador USA w Polsce

Gabriela Czernecka 26 grudnia 2020 11:58
Nowa ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher
Fot. East News

Georgette Mosbacher dwa lata temu została nową ambasador USA w Polsce. Na stanowisku tym zastąpiła Paula W. Jonesa, którego mianował Barack Obama we wrześniu 2015 roku. Milionerka, bywalczyni nowojorskich salonów, kobieta bez doświadczenia w dyplomacji. Kim jest Georgette Mosbacher? To właśnie ona sprawiła, że problem wiz na linii Polska - Stany Zjednoczone został raz na zawsze rozwiązany! Niestety, jak poinformowała media, złożyła rezygnację ze stanowiska... Dlaczego?

Georgette Mosbacher odchodzi. Ambasador USA złożyła rezygnację

„Złożyłam rezygnację z dniem 20 stycznia, chciałabym być i będę jednak nadal zaangażowana w regionie, nie opuszczam więc Polski na dobre, Polska ma miejsce w moim sercu”, zapewniła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher na antenie Polsat News. Decyzja jest jak najbardziej logiczna. Tak dzieje się w przypadku każdego ambasadora USA, który został nominowany z powodów politycznych...

„Rezygnację należy złożyć do czasu zaprzysiężenia nowego prezydenta. Złożyłam ją więc z dniem 20 stycznia. To będzie mój ostatni dzień na urzędzie ambasador. Chciałabym być i będę jednak nadal zaangażowana w regionie, nie opuszczam więc Polski na dobre. Polska ma miejsce w moim sercu”, mówiła wzruszona przyjaciółka Donalda Trumpa.

Na antenie została również zapytana czy podziela opinię ustępującego prezydenta USA, że wybory za oceanem zostały sfałszowane. Stanowczo temu zaprzeczyła.

„Wybory wygrał Joe Biden. Wygrał głosowanie w Kolegium Elektorskim. W odniesieniu do poszczególnych stanów, tego czy liczenie głosów było uczciwe – w większości przypadków myślę, że tak. Nie mam informacji, jakimi dysponuje prezydent Trump i mam wiele szacunku dla prezydenta Trumpa. Wiem, że był bardzo głęboko rozczarowany, ale połowa Stanów Zjednoczonych jest z prezydentem Trumpem. Odpowiadając jednak, kto będzie prezydentem 20 stycznia – będzie nim Joe Biden”, zapewniła z całą stanowczością.

Dodała, że ma w sercu niezwykle ciepłe wspomnienia, związane z pobytem w Polsce. Zadeklarowała, że ma do naszego kraju ogromną sympatię. Jeśli natomiast chodzi o relacje Polski z USA, te w jej odczuciu od dłuższego już czasu mają wyjątkowe znaczenie.

„W Stanach Zjednoczonych żyje 10 milionów Polaków. Politycy czasem zdają się o tym zapominać. Polska jest jednak znana z 10 milionów Polaków w Ameryce, którzy są ambitni, produktywni, kochają swoje rodziny, chodzą do kościoła i są za to podziwiani. I dlatego politycy nie mogą ich ignorować”, przekonywała z żarliwością.

Kim jest Georgette Mosbacher? Życie prywatne, mężowie

Georgette Mosnacher ma 73 lata, ogromny majątek i wielkie ambicje polityczne. Choć sama ma niewielkie doświadczenie w dyplomacji, od czterech lat zasiada w senackiej komisji doradczej do spraw... dyplomacji. Na to stanowisko mianował ją jeszcze Barack Obama. Wzorem do naśladowania od małego były dla niej mama, babcia i prababcia: „One mnie nauczyły, że moje niskie pochodzenie społeczne nie jest przeszkodą w osiągnięciu szczęścia. I że żadna praca nie hańbi, nawet szorowanie podłóg na nocnej zmianie”, mówiła w jednym z wywiadów. 

Mówi się, że jej życie to parodia American Dream  - od zapyziałego Highland w Indianie do nowojorskich salonów. Georgette Mosnacher jest trzykrotną rozwódką. W 1970 roku wzięła ślub z Robertem Muirem, z którym rozwiodła się po siedmiu latach. Przez pewien czas była także żoną prezesa Faberge and Brut Productions, George'a Barriego, zaś od marca 1985 roku przez 13 lat biznesmena i sekretarza ds. handu, Roberta Mosbachera. W 1991 roku przyleciała z ówczesnym mężem do Warszawy. Gościła wtedy m.in. na Belwederze na przyjęciu u Lecha Wałęsy. Ze wszystkich trzech rozwodów wyszła z workami pieniędzy, które zapewniły jej wysoką pozycję w nowojorskiej i waszyngtońskiej elicie. 

„Każdy z moich trzech mężów zażądał, bym podpisała przedmałżeński kontrakt o wzajemnych zobowiązaniach finansowych oraz o podziale środków w razie rozwodu. Przyznam, że procedura ta była dla mnie niesmaczna, lecz rozumiałam, dlaczego uważali ją za konieczną. Teraz, kiedy sama już posiadam znaczne środki, też chciałabym podpisać intercyzę, gdybym kiedyś zdecydowała się ponownie wyjść za mąż”, przyznała.

Georgette Mosbacher: doświadczona businesswoman

Wielu mówi o niej wprost jako o gwieździe nowojorskich i waszyngtońskich salonów. Zanim jednak pojawiła się w świecie dyplomacji, ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher nazywana była jednak przede wszystkim człowiekiem biznesu. W 1987 roku wykupiła upadająca La Praire, którą udało się jej sprzedać ze sporym zyskiem w 1991 roku.

W 2000 roku zasiadła w fotelu prezesa Borghesse. Sześć lat później została zaproszona już do rady nadzorczej firmy. W międzyczasie założyła własną firmę doradczą i marketingową Georgette Mosbacher Enterprise Inc. Doświadczenie w biznesie i kontaktach międzyludzkich zdobywała jako członkini wielu fundacji charytatywnych. Działała na rzecz ruchów kobiet, weteranów wojennych czy chorych dzieci. W 2016 r. mianowano Mosbacher do Rady Doradczej Dyplomacji Publicznej USA, w której zasiada ona do dnia dzisiejszego. Jest autorką dwóch książek o kobietach: Siła kobiet oraz Trzeba forsy kochanie

Georgette Mosbacher: miłośniczka operacji plastycznych i przyjaciółka Donalda Trumpa

O Trumpie twierdzi, że dobrze traktuje kobiety. Georgette Mosbacher miała okazję poznać go podczas jego 40. urodzin, została wówczas zaproszona na wspólne świętowanie. Georgette Mosbacher wzbudza także kontrowersje. Nie chodzi jednak tylko o jej niewielkie doświadczenie w dyplomacji. Jest wielką entuzjastką chirurgii plastycznej i... farbowania włosów!

Burza rudych włosów to jej znak rozpoznawczy. Georgette ma także słabość do makijażu permanentnego, do którego otwarcie się przyznaje: „Moje brwi są tak blade, że co dwa lata chodzę do salonu, by je uzupełnić”. Zagraniczne media podawały jakiś czas temu, że tak bardzo kocha swojego spaniela, że chciałaby go... sklonować.

Jej kandydaturę na stanowisko nowego ambasadora USA w Polsce przedstawił w lutym 2018 roku Donald Trump. Kandydatura Georgette Mosbacher została pozytywnie rozpatrzona przez komisję spraw zagranicznych Senatu oraz zatwierdzona przez Senat na posiedzeniu plenarnym. 

W sierpniu 2018 roku Georgette złożyła w Ministerstwie Spraw Zagranicznych kopie podpisanych przez prezydenta USA listów uwierzytelniających. Prezydent Andrzej Duda przyjął je na początku września, dzięki czemu rozpoczęła oficjalną kadencję na stanowisku ambasador USA w Polsce. Georgette Mosbacher była pierwszą kobietą, która sprawowała tę funkcję w historii naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Rozwiązała m.in. tak newralgiczny problem, jak ruch bezwizowy między oboma krajami. Dzięki temu tygodnik „Wprost” przyznał jej tytuł Człowieka Roku 2019 za „zwieńczone sukcesem starania o zniesienie wiz do USA, będące krokiem milowym w relacjach polsko-amerykańskich, i likwidację ostatniego reliktu zimnej wojny” Chętnie udzielała się również w mediach.  

Georgette Mosbacher, kandydatka na ambasadora USA
Fot. Open House/screen YouTube/

Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/ East News

Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/ East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.