ZE ŚWIATA POLITYKI

O prezydent Chorwacji mówi cały świat. A kim jest jej mąż i dzieci?

To największe wsparcie Kolindy Grabar-Kitarović

Konrad Szczęsny 20 lipca 2018 19:28

Była jednym z objawień finału mundialu 2018, który odbywał się w Rosji. Nie tylko dlatego, że pokazała ludzką twarz polityki, lecz także z powodu empatii względem zawodników przeciwnej drużyny w trakcie ceremonii dekoracji. Ściskała ich wówczas serdecznie i gratulowała zwycięstwa. Choć w rodzinnym kraju uchodzi za postać kontrowersyjną, trudno odmówić jej skuteczności na arenie międzynarodowej. A jakie tajemnice skrywa życie osobiste prezydent Kolindy Grabar-Kitarović?

Kim jest mąż prezydent Kolindy Grabar-Kitarović, Jakov Kitarović?

Jakov Kitarović, który jest mężem Kolindy Grabar-Kitarović od 1996 roku, urodził się 4 października 1968 roku w Rijece. Ukończył Uniwersytet w Zagrzebiu na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki. 

Jego małżonka jest pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta w historii Chorwacji, zaś on to pierwszy przedstawiciel płci męskiej, który pełni rolę Pierwszego Gentelmena. W 2010 roku wraz z Kolindą Grabar-Kitarović stali się bohaterami skandalu po tym, jak w wyniku opublikowanych przez pracownika ochrony ambasady filmików w serwisie Youtube wyszło na jaw, że wykorzystywali w celach prywatnych jeden z samochodów należących do placówki dyplomatycznej tego kraju w Waszyngtonie.

W związku z tym minister spraw zagranicznych Gordan Jandroković podjął decyzję o wszczęciu postępowania wewnętrznego, które potwierdziło te podejrzenia. Kolinda Grabar-Kitarović oraz jej mąż musieli zwrócić koszty bezprawnego użytkowania samochodu, należącego do ambasady, zaś pracownik, który nagrywał ich niecne praktyki, został zwolniony ze swojej funkcji.

Obecnie Jakov Kitarović jest zatrudniony na stanowisku doradcy ds. bezpieczeństwa korporacyjnego w firmie Ad Plastika, która jest największym chorwackim producentem części z tworzyw sztucznych dla przemysłu motoryzacyjnego.

Kim są dzieci prezydent Chorwacji, Kolindy Grabar-Kitarović?

Wiadomo o nich niewiele. Katarina Kitarović, córka pary, ma 17 lat i odnosi spore sukcesy w świecie sportu.  Ma na koncie m.in. tytuł mistrzyni kraju w jeździe figurowej i jest nadzieją Chorwatów w międzynarodowych zawodach. W lutym tego roku głośno było o jej problemach zdrowotnych, w wyniku których trafiła do szpitala i musiała przejść pilny zabieg, jednak wszystko skończyło się dobrze. Kolinda Grabar-Kitarović i Jakov Kitarović wychowują także syna, Lukę Kitarovicia.

W galerii możesz zobaczyć wspólne zdjęcia prezydenckiej pary. Uważasz, że pasują do siebie?  

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.