Franky Zapata na flyboardzie
Fot. Zapata / mediadrumworld.com/EAST NEWS
O NIM SIĘ MÓWI

Wynalazca, marzyciel, wizjoner... Kim jest Franky Zapata?

Francuz dokonał prawdziwej rewolucji w świecie sportów wodnych!

Ksenia Krasko 25 lipca 2019 16:12
Franky Zapata na flyboardzie
Fot. Zapata / mediadrumworld.com/EAST NEWS

Miłośników sportów wodnych nie zadowala już klasyczny kitesurfing. Pragną znacznie bardziej ekstremalnych doświadczeń, a Franky Zapata postanowił spełnić ich marzenia, projektując FlyBoard. Kim jest francuski wynalazca?

Kim jest Franky Zapata?

Jeśli widzieliście kiedyś zdjęcie osoby, unoszącej się nad wodą z nietypowym gadżetem za plecami, zapewne zastanawialiście się, co to właściwie jest. Podpowiadamy – to JetPack, czyli odrzutowy plecak. Jego siłę napędową stanowi skuter wodny o odpowiedniej mocy, połączony z wężem o długości około 20 metrów. Woda pod ciśnieniem tworzy strumienie, które unoszą osobę do góry. Równie ciekawym wynalazkiem jest FlyBoard, deska przymocowana do nóg. Jest napędzana silnikami turbinowymi, a system sterowania umożliwia utrzymanie równowagi.

FlyBoard to dzieło Franky'ego Zapaty – wynalazca z Marsylii dokonał prawdziwej rewolucji w świecie sportów wodnych! Założyciel Zapata Racing ulepszył też JetPack. W wieku 16. lat zaczął brać udział w profesjonalnych zawodach narciarskich, zdobywając wiele nagród, jest też profesjonalnym pilotem skuterów wodnych. 40-latek kocha morze od czasu, kiedy po raz pierwszy spróbował swoich sił na nartach wodnych, a dodatkowo udało mu się zaprojektować coś, za co osoby, zafascynowane sportem ekstremalnym, są mu bardzo wdzięczne.

Franky Zapata na flyboardzie
Fot. Zapata / mediadrumworld.com/EAST NEWS

Popularność obu wynalazków z każdym rokiem nabiera rozpędu, ale Franky Zapata nie spoczywa na laurach. W 2016 roku przedstawił prototyp swojego nowego wynalazku, czyli FlyBoard Air, dzięki któremu udało mu się już ustanowić rekord wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa – pokonał 2252 metrów, lecąc z prędkością 50-60 km/h. Konstrukcja FlyBoard Air obejmuje cztery silniki turbo, dzięki czemu urządzenie jest w stanie osiągać prędkości do 150 km/h i pracować na wysokości do trzech kilometrów. Urządzenie może latać zarówno nad wodą, jak i nad lądem.

Franky Zapata nad kanałem La Manche

O wynalazcy po raz kolejny zrobiło się głośno, kiedy zapowiedział, że 25. lipca zamierza przelecieć na FlyBoardzie nad kanałem La Manche. Wyczyn Francuza miał być formą uczczenia 110. rocznicy pierwszego lotu samolotem między Wielką Brytanią a kontynentem, dokonał tego Louis Bleriot w 1909 roku. Niestety, nie udało mu się i po kilku minutach od startu spadł do wody. Jak przekazał Agencji Reuters członek jego ekipy technicznej, Zapata nie trafił w zamontowaną na łodzi platformę do tankowania, kiedy w połowie drogi usiłował na niej wylądować. Nic mu się nie stało.

Francuska żandarmeria lotnicza, będąca częścią sił powietrznych kraju, nie zgadza się na używanie Flyboard Air, twierdząc, że urządzenie nie zostało jeszcze prawnie sklasyfikowane. Krążą plotki, że wojsko po prostu chce zdobyć tak wyjątkową rzecz... Jednak Franky Zapata zapowiedział już, że będzie kontynuował rozwój swoich wynalazków, nawet jeśli będzie musiał opuścić Francję. Wspiera go szwajcarska firma Breitling, zajmująca się produkcją zegarków, czasomierzy dla pilotów i innych urządzeń, stanowiących elementy paneli sterujących w samolotach.

Obecnie wynalazca pracuje nad czymś w rodzaju latającego samochodu, ale dokładne szczegóły nie są znane. Franky Zapata podziwiany jest za niezwykle rozwiniętą inteligencję, odwagę oraz pasję do przygody. Kto wie, być może zrobi prawdziwą rewolucję w dziedzinie aeronautyki i dokona tego, co wydaje się niemożliwe? Trzymamy kciuki! 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Franky Zapata 🇫🇷 (@frankyzapata)

Franky Zapata na flyboardzie
Fot. Zapata / mediadrumworld.com/EAST NEWS

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?