O TYM SIĘ MÓWI

Sensacyjne doniesienia i sprzeczne informacje. Co się dzieje z Kim Dzong Unem?

Przywódca Korei Północnej nie żyje?

Ksenia Krasko 30 kwietnia 2020 14:15

Kim Dzong Un nie pojawia się publicznie od ponad dwóch tygodni, co wywołuje masę domysłów na temat jego stanu zdrowia. W mediach południowokoreańskich i japońskich pojawiły się publikacje o ciężkiej chorobie przywódcy KRLD, a nawet jego śmierci. Informacje USA i Rosji wskazują, że ma się dobrze, a ukrywa się w obawie przed epidemią choroby Covid-19. Po raz ostatni tego typu plotki miały miejsce w 2014 roku, kiedy Kim Dzong Un zniknął na ponad miesiąc.

Kim Dzong Un - dlaczego zniknął?

Pogłoski o poważnych kłopotach zdrowotnych Kim Dzong Una pojawiły się w połowie kwietnia, gdy lider Korei Północnej nie pojawił się na oficjalnej ceremonii z okazji urodzin swojego dziadka, Kim Ir Sena. Zdarzyło mu się to po raz pierwszy, czym przyciągnął uwagę światowych mediów. Wtedy po raz pierwszy poinformowano, że dyktator przeszedł operację serca, a jego stan jest krytyczny. Władze Korei Północnej stanowczo zaprzeczyły pogłoskom o śmierci Kim Dzong Una, jednak nie zdementowały pogłosek o przebytym zabiegu.

Według agencji Reuters, do Korei Północnej przybyła delegacja chińskich lekarzy, a dziennik New York Post poinformował, że Kim Dzong Un jest w „stanie wegetatywnym”. Poważne komplikacje zdrowotne mają być skutkiem błędnie przeprowadzonej operacji. To założenie potwierdzają słowa dyplomaty i uciekiniera Thae Yong–ho. „Nie jestem pewien, czy faktycznie miał operację, ale jedna rzecz jest jasna: nie może samodzielnie stać albo normalnie chodzić”, wytłumaczył w rozmowie z CNN.

W sieci pojawiło się również nagranie, wzorowane na wiadomościach północnokoreańskiej telewizji państwowej. Informuje się w nim, że Kim Dzong Un zmarł w sobotę 25 kwietnia o godz. 12:30, a zastąpić go ma jego młodsza siostra, Kim Jo Dzong.

Gdzie jest Kim Dzong Un?

Wersje o stanie zdrowia Kim Dzong Una są różne. Te najnowsze informacje sugerują, że w ogóle nie jest chory – prawdopodobnie ukrywa się przed pandemią Covid-19. Pomimo tego, że w Korei Północnej nie ujawniono jak dotąd ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem, izolacja przywódcy może świadczyć o rozprzestrzenianiu się choroby w tym kraju.

„Mamy dane, które pozwalają nam śmiało stwierdzić, że w Korei Północnej nie dzieje się nic nadzwyczajnego”, powiedział Kim Yeon-cheol, minister Korei Południowej. „Wiele wydarzeń, w tym uroczystości i imprezy, są odwołane z powodu pandemii. Nie sądzę, żeby było w tym coś niezwykłego, biorąc pod uwagę sytuację”, cytuje jego słowa BBC.

Media amerykańskie, bazując na zdjęciach satelitarnych, twierdzą, że przywódca KRLD pojechał prywatnym pociągiem pancernym na wschodnie wybrzeże kurortu Wonsan, aby ukryć się w swojej luksusowej willi. Portal NK News poinformował, że łodzie, z których często korzysta Kim Dzong Un, również były aktywne na wybrzeżu.

Japoński dziennikarz Jiro Ishimaru stwierdził w rozmowie z dziennikiem The Guardian, że władze Korei Północnej celowo wysłały tam pociąg i łodzie. „Cała uwaga skupiona jest teraz na Wonsanie, ale istnieje możliwość, że [Kim Dzong Un] oszukał nas wszystkich”, uważa.

Prezydent USA, Donald Trump, zasugerował kilka dni temu, że wie, co dzieje się z przywódcą KRLD. „Nie mogę wam powiedzieć dokładnie. Tak, mam dobre rozeznanie, ale nie mogę o tym na razie mówić. Życzę mu zdrowia [...] Mogę wam powiedzieć, że się tego spodziewał. Liczę, że czuje się dobrze. Wiem, jak się czuje, relatywnie rzecz biorąc. Zobaczymy, prawdopodobnie więcej dowiecie się w niedalekiej przyszłości”, przekazał.

Jak widać, tajemnicze zniknięcie Kim Dzong Una wywołało masę domysłów i teorii. Czy któraś z nich okaże się prawdziwa? 

Kim Jong Un, Kim Dzong Un, Korea Północna, Kim Jo Dzong
Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.