Kim Jong Un, Kim Dzong Un, Korea Północna
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Nowe doniesienia o śmierci Kim Dzong Una i teście rakietowym Korei Północnej

Pociąg dyktatora wykryto na zdjęciach satelitarnych

Sabina Zięba 26 kwietnia 2020 20:30
Kim Jong Un, Kim Dzong Un, Korea Północna
Fot. Getty Images

Ta sytuacja jest naprawdę zagadkowa. Dyktator Kolei Północnej od kilkunastu dni nie pojawił się publicznie. Po raz pierwszy od przejęcia władzy w 2011 roku nie był obecny nawet 15 kwietnia podczas obchodów 108. rocznicy urodzin swojego dziadka, założyciela Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Kim Ir Sena. Media na całym świecie wieszczą śmierć Kim Dzong Una, czemu jednak państwowe władze zaprzeczają. Prawdopodobnie przeszedł operację serca. Co się z nim dzieje? Czy władzę przejmie jego rodzeństwo?

Zniknięcie Kim Dzong Una

Spekulacje na temat jego nieobecności nie milkną od kilkunastu dni. Wszystko zaczęło się 12 kwietnia, kiedy Kim Dzong Un podobno niespodziewanie upadł na ziemię, łapiąc się przy tym za klatkę piersiową. 20 kwietnia stacja CNN podała, powołując się na anonimowe źródła w amerykańskiej administracji, że dyktator przeszedł operację chirurgiczną, a jego życie jest poważnie zagrożone. Cztery dni później agencja Reutera dodała, że władze Chin wysłały do Korei Północnej grupę lekarzy mających pomóc w leczeniu mężczyzny. Następnie pojawiły się plotki, że zabieg się nie udał, a władca znajduje się w stanie wegetatywnym. Gdzie teraz jest Kim Dzong Un?

W rozmowie z CNN główny doradca prezydenta Korei Południowej do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, Moon Chung-in, powiedział, że „Kim Dzong żyje i ma się dobrze”, a obecnie przebywa w rejonie nadmorskiego miasta Wonsan, gdzie znajduje się rządowy kompleks wypoczynkowy.

Zgadzałoby się to z wynikami najnowszego śledztwa. Otóż dzięki zdjęciom satelitarnym, właśnie tam wypatrzono 250-metrowy pociąg Kim Dzong Una. Fotografie udostępniono na stronie 38 North - organizacji zajmującej się monitorowaniem oraz analizą sytuacji w Korei Północnej. Podają oni, że: „Obecność pociągu nie dowodzi, gdzie znajduje się północnokoreański przywódca, ani nie daje żadnych wskazówek na temat stanu jego zdrowia, ale zwiększa prawdopodobieństwo doniesień, że Kim zatrzymał się w elitarnej strefie na wschodnim wybrzeżu kraju”. Ustalono, że pojazd stoi tam od 21 kwietnia. Na pewno nie był jednak obecny w Wonsan 15 kwietnia.

Kim Dzong Un nie żyje?

Wiele osób uważa, że 36-letni dyktator nie żyje, a wiadomość nie jest po prostu podana do publicznej wiadomości. Daily NK informował, że mężczyzna już od sierpnia zeszłego roku chorował na serce. W ostatnim czasie jego stan miał się pogorszyć przez palenie, otyłość, zamiłowanie do mocnych trunków oraz stres. Podobną informację podał japoński Shukan Gendai, mówiąc o doznaniu przez Dzong Una ataku serca. Natomiast wiceprezes chińskiej telewizji HKSTV (a zarazem siostrzenica byłego chińskiego ministra spraw zagranicznych), Qing Feng, powołując się na anonimowe źródło, napisała na Weibo (chińskim Twitterze), że Dzong Un nie żyje. Jej post niedługo później zniknął, lecz Feng zapewniła, że to nie ona go skasowała.

Z kolei południowokoreańska agencja prasowa Yonhap zdementowała owe doniesienia, twierdząc, że władca już wcześniej niejednokrotnie znikał z przestrzeni publicznej. Za każdym razem rodziło to plotki na temat jego stanu zdrowia, jednak nie miały one potwierdzenia w faktach.

Kto przejmie władzę po Kim Dzong Unie?

Mimo tego, po informacji, że dyktator przeszedł skomplikowany zabieg kardiologiczny, ruszyła lawina spekulacji, kto miałby objąć po nim władzę w kraju. Ekspert od Korei Północnej z Uniwersytetu Ewha w Seuli, Leif-Eric Easley, w rozmowie z The Guardian, stwierdził: „Reżim północnokoreański to rodzinne przedsiębiorstwo, a Kim Dzong Un ufa swojej siostrze”. 31-letnia Kim Yo-Jong jest zdecydowaną zwolenniczką dalszego zbrojenia się Korei, a niektórzy przypuszczają, że jej rządy mogłyby okazać się nawet brutalniejsze niż za czasów jej brata. Według specjalistów, mogłaby ona zostać regentką, czyli osobą sprawującą władzę przy wsparciu najważniejszych osób w kraju, do czasu, kiedy dzieci (prawdopodobnie trójka) Kim Dzong Una osiągnęłyby pełnoletność.

Test rakietowy Korei Północnej

Dodatkowo japońska agencja Kyodo, powołując się na południowkoreańską gazetę Dong-A Ilbo, donosi, ze Korea Północna już w piątek 24 kwietnia rozpoczęła przygotowania wojskowe. Podobno właśnie tego dnia pojazd, z którego mają wystrzelić rakietę, został wysłany w okolice lotniska Sondok w prowincji Hamgyong Południowy. Równocześnie amerykańscy eksperci przekonują, że kraj Kim Dzong Una przeprowadzi test rakietowy w przeciągu najbliższych 48 godzin 

Kim Jon Un z żoną

Kim Dzong Un
Fot. AFP/EAST NEWS

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.