Gina Lollobrigida, 08.06.1967 rok
Fot. Clive Limpkin/Express/Hulton Archive/Getty Images
NIEZWYKŁE HISTORIE

Nie żyje Gina Lollobrigida. Legendarna włoska aktorka odeszła w wieku 95 lat 

Jakie tajemnice skrywało jej życie? 

Karol Sowa 16 stycznia 2023 16:26
Gina Lollobrigida, 08.06.1967 rok
Fot. Clive Limpkin/Express/Hulton Archive/Getty Images

Gina Lollobrigida zachwycała nie tylko swoim talentem, ale również niepowtarzalną urodą, inteligencją i poczuciem humoru. Nie planowała zostać aktorką, jednak życie postanowiło napisać jej inny scenariusz. Z czasem, gdy kino przestało dawać jej przyjemność, zaczęła rozwijać pasje. Ikona i legenda kultury europejskiej zmarła dzisiaj w wieku 95 lat. Jak wyglądało jej życie? 

Kim była Gina Lollobrigida: kariera, filmy

Gina Lollobrigida przyszła na świat 4 lipca 1927 roku w Subiaco. Od zawsze przyćmiewała swoją osobowością. Była zupełnie inna w porównaniu do swoich koleżanek. „Od małego byłam silna, w szkole byłam chuliganem, więc umieszczono mnie w męskiej szkole jako jedyną dziewczynkę. Po krótkim czasie stanęłam na czele chłopięcego gangu”, wyznała. [cyt. Polskatimes.pl]. 

Z wiekiem zrozumiała, że przyszłość zwiąże z kulturą i sztuką. W 1944 roku córka producenta mebli postanowiła przeprowadzić się do Rzymu. Zapisała się wówczas na studia nad rzeźbą w rzymskiej Akademii Sztuk Pięknych. Aby zarobić na życie, podjęła pracę w klubach, gdzie rysowała karykatury węglem.  

Młoda Luigina Lollobrigida zachwycała urodą. Szybko stała się ikoną i inspiracją dla wielu dziewczyn. Kiedyś Humphrey Bogart stwierdził, że przyćmiewała nawet Marilyn Monroe, która przy niej wyglądała jak Shirley Temple. Włoszka doskonale zdawała sobie sprawę z tego, że jest wyjątkowa. Dlatego też brała udział w kilku konkursach piękności, a w 1947 zajęła nawet trzecie miejsce w tym na Miss Włoch. Późnej zaczęła pracować na planach filmowych jako statystka. Z czasem dostawała niewielkie role drugoplanowe w filmach operowych. Gina Lollobrigida potrafiła też śpiewać oraz grać na sopranie. „Kiedy zagrałam w filmie »Najpiękniejsza kobieta świata« o życiu sopranistki Liny Cavalieri, nie zostałam zdubbingowana. To ja śpiewałam, w co nikt nie wierzył. Amerykańskie gazety napisały: piękny głos, szkoda, że nie jej. Nawet Maria Callas zapytała mnie: czy to jest twój głos?”, mówiła. Pierwszą poważną produkcją był film „Czarny Orzeł”. Później jej kariera zaczęła nabierać tempa. Zauważono, że może rozwijać się też w branży aktorskiej. Ona jednak nie chciała iść w tę stronę. Jedynym powodem, dla którego zdecydowała się grać, były pieniądze. 

Przygodę z aktorstwem zaczęła w latach 40. Została wówczas doskonale przyjęta przez widzów. Tej szansy nie mogli przegapić producenci filmowi. Howard Hughes, który był jednym z jej fanów, w 1950 roku podpisał z artystką wstępny kontrakt. Miał on trwać siedem lat. Gina musiała też wystąpić w trzech produkcjach. Ten pomysł nie spodobał się młodej wówczas artystce. Stwierdziła, że chce skupić się na Europie i nie interesuje jej praca poza granicą Włoch. Co więcej, podkreślała, że nie nigdy chce zostać gwiazdą. Na szczęście, zmieniła zdanie i wyjechała do Hollywood. Tam olśniewała, ludzie nie mogli oderwać od niej wzroku. Została ulubienicą widzów.  

„Pobij diabła” to był jej pierwszy anglojęzyczny film. W tej produkcji wystąpiła wraz z Humphrey Bogartem. To dzieło zapewniło jej mocną pozycję w branży i dalszy rozwój. Coraz więcej najlepszych reżyserów angażowało ją do swoich projektów. U jej boku pojawiali się między innymi: Sean Connery, Frank Sinatra, Burta Lancaster, Yul Brynner czy Rock Hudson.  

Za oceanem stała się ikoną, a jej pozycja z dnia na dzień rosła w siłę. Ulubienica widzów pojawiała się na okładach najsłynniejszych magazynów. Zagrała również w wielu filmach, takich jak: „Rzymianka”, „Dzwonnik z Notre Dame”, „Dobranoc Signora Campbell”, „Cesarska Wenus”, „Chleb, miłość i fantazja”, „Najpiękniejsza kobieta świata” czy „Anna z Brooklynu”. Jednak z biegiem lat pojawiła się pewna rysa na szkle. Czas płynął, a propozycji pojawiało się znacznie mniej. Gina Lollobrigida nie załamywała się, bo przecież nigdy nie chciała być aż tak popularna. Postanowiła realizować swoje marzenia. Zajęła się wówczas dziennikarstwem, fotografią i rzeźbą, której oddała całe swoje serce. Przypomnijmy, że w latach 70. odwiedziła wiele krajów. Jest również autorką filmu dokumentalnego. Relacja z Kuby ukazała się wówczas w tygodniku „Time”. Nie każdy też wie, że w 1999 roku poważnie zaczęła myśleć o polityce. Ubiegała się o mandat do Parlamentu Europejskiego. 

Co więcej, ona nie zakończyła swojej przygody z aktorstwem. Mimo że dostawała mniej ofert, to od czasu do czasu jakąś przyjmowała. Zdobywała też nagrody. Za rolę Lisy Heleny Fellini w „Kiedy nadejdzie wrzesień” w 1961 roku zdobyła Złotego Globa. W 1968 roku za udział w „Buona Sera Mrs. Campbell” była nominowana do Złotego Globu oraz otrzymała nagrodę David di Donatello.

Od 1997 roku nie pojawiła się już w żadnej produkcji.  

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagrała w takich dziełach jak „Noce i dnie”, czy „Barbara i Jan”. Z czasem odeszła w zapomnienie. Oto historia Janiny Traczykównej

Gina Lollobrigida w filmie „La Legge”, 1959 rok

Gina Lollobrigida w filmie „La Legge”, 1959 rok
Fot. Keystone Features/Hulton Archive/Getty Image

GINA LOLLOBRIGIDA, 1954 rok

GINA LOLLOBRIGIDA
Fot. Bridgeman Images/East News

GINA LOLLOBRIGIDA
Fot. Backgrid/East News

Gina Lollobrigida: życie prywatne, mąż, dzieci, kochankowie, wieloletni proces z byłym partnerem

W życiu zawodowym odnosiła ogromne sukcesy, a jak wyglądało jej życie prywatne? Wzięła ślub ze słoweńskim lekarzem, który nazywał się Milko Škofič. Ceremonia odbyła się w 1949 roku. Co więcej, zakochani zostali rodzicami – Milko juniora. Niestety, ich szczęście nie trwało długo. Już w 1971 roku para postanowiła wziąć rozwód. „Miałam wielu kochanków i wciąż wdaję się w romanse. Jestem strasznie rozpuszczona. Przez całe życie nie mogłam się opędzić od wielbicieli”, mówiła wiele lat temu. Onieśmielała każdego mężczyznę i doskonale o tym wiedziała. „Od razu wiedziałam, że Rock Hudson jest gejem, ponieważ nie zakochał się we mnie”, wspominała z uśmiechem. 

Najprzystojniejsi aktorzy, tacy jak Howard Hughes, proponowali jej ślub. Ona jednak konsekwentnie odmawiała. „Był zbyt bogaty, w dodatku za bardzo się różniliśmy”, zapewniała. 

Co więcej, w 2006 roku postanowiła zrobić wyjątek. Zaręczyła się z dużo młodszym hiszpańskim biznesmenem – Javierem Rigau y Rafolsem. Ten związek jednak nie przetrwał próby czasu, ponieważ po dwóch miesiącach z nim zerwała. Wyjaśniła wówczas, że irytowało ją zainteresowanie prasy, które nie dawało jej spokoju. Nie każdy też wie, że Włoszka przez wiele lat walczyła z byłym kochankiem w sądzie. Aktorka twierdziła, że jej ówczesny partner sfałszował ich ślub, aby przejąć jej majątek. On twierdził, że ceremonia była w pełni przygotowana i legalna. Zapewniał również, że byli ze sobą przez siedem lat w związku małżeńskim. Niestety, w 2017 roku artystka przegrała tę walkę. Wtedy też zapewniła, że to nie jest jej ostatnie słowo. 

Gina Lollobrigida mieszkała w swoich domach w Rzymie i Monte Carlo. Co ciekawe, od 2009 roku nie przyjmowała do siebie gości. Nie każdy też wie, że w 2013 roku sprzedała kolekcję biżuterii. Przekazała również 5 milionów dolarów na badania, które zajmowały się komórkami macierzystymi. 

CZYTAJ TEŻ: Żaden z trzech związków Barbary Wrzesińskiej nie przetrwał. Z Jackiem Janczarskim rozstała się przez inną...

Gina Lollobrigida, Londyn, 27.09.1974 roku

Gina Lollobrigida, Londyn, 27.09.1974 roku
Fot. Central Press/Getty Images

Gina Lollobrigida, Wielka Brytania,13.08.1963 rok

Gina Lollobrigida, Wielka Brytania,13.08.1963 rok
Fot. Victor Blackman/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images

GINA LOLLOBRIGIDA
Fot. Backgrid/East News

Gina Lollobrigida nie żyje 

Niestety 16 stycznia 2023 roku świat kina dowiedział się o śmierci legendarnej aktorki. Gina Lollobrigida zmarła w Rzymie w wieku 95 lat. Przyczyny śmierci nie zostały jeszcze podane. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lisa Marie Presley i Nicolas Cage byli małżeństwem 2 lata. „Jej oczy opowiadały smutną historię”

GINA LOLLOBRIGIDA, 26.11.2010 rok

GINA LOLLOBRIGIDA
Fot. Gorassini Giancarlo/ABACA/Abaca/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…