Wojciech Mann
Fot. Tomasz Urbanek/East News
Z ŻYCIA GWIAZD

Poruszające wyznanie Wojciecha Manna. Jego ojciec miał być skazany na karę śmierci...

Kazimierz Mann współpracował z nazistami?!

Rafał Kowalski 14 grudnia 2018 14:58
Wojciech Mann
Fot. Tomasz Urbanek/East News

Od niedawna Wojciech Mann promuje swoją najnowszą książkę, którą napisał o swoim tacie, Kazimierzu Mannie. „Artysta. Opowieść o moim ojcu” to 272 strony historii uzdolnionego plastyka, malarza i plakacisty, który został skazany za rzekomą współpracę z nazistami. Okazuje się, że te wspomnienia wywołują dreszcze na ciele Wojciecha Manna.

Historia Kazimierza Manna

Dziennikarz nawiązał w swojej książce do zdarzeń, w wyniku których jego tata musiał spędzić 5 lat w więzieniu. Za co? Kazimierzowi Mannowi zarzucono kolaborację z Niemcami, ponieważ w tamtejszej prasie publikowano jego rysunki. „Miałem trzy lata, kiedy go zamknęli. To są sekwencje, które odtwarzam z rozmów. Byłem za mały, by to pamiętać. […] Najpierw miało go w ogóle nie być już po tym więzieniu, bo prokurator żąda kary śmierci.”, wyznał Wojciech Mann w rozmowie z Tygodnikiem Powszechnym.

Na szczęście ostateczny wyrok był znacznie łagodniejszy. „Dalej była mowa o dożywociu, a skoro dożywocie, to przynajmniej będzie żył i może uda się skrócić wyrok. A to dość szybko następowało. Potem być może opamiętali się prokuratorzy, że to, co mu zarzucają, nie jest żadną zdradą stanu”, mówił Mann. Ojciec dziennikarza miał jednak szczęście, bo w 1953 roku objęła go amnestia, a w kolejnym dziesięcioleciu kara uległa zatarciu.

Pan Kazimierz zmarł w wieku 65 lat w 1975 roku. Wojciech Mann żałuje, że ojciec zaniedbał swoje zdrowie, bo mógłby żyć jeszcze kilkadziesiąt lat. „Miał 65 lat. Gdy o tym myślę, to po prostu mną trzęsie, bo w dużej mierze na własne życzenie skrócił sobie życie. Nie miał żadnych drastycznych dolegliwości, gruźlica uspokoiła się, ale zaniedbał sprawy krążeniowe. Plus papierosy i kompletny brak opieki lekarskiej”, wyznał syn artysty w ostatnim wywiadzie.

Po więcej odsyłamy do najnowszej książki Wojciecha Manna. Zdaje się, że wiele osób ucieszyłoby się z takiego prezentu na święta. Na łamach publikacji znalazło się też wiele historii w znacznie jaśniejszych barwach. 

Wojciech Mann,
Fot. Piotr Małecki

 

m

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.