Dziś Katie Stubblefield jest już po przeszczepie! Poznaj jej wstrząsającą historię

Olga Figaszewska 22 sierpnia 2018 15:30

Nowa twarz, nowe życie… Jej historia zdumiewa, porusza i przeraża. Katie Stubblefield w wieku 21 lat została pierwszą, najmłodszą w Stanach Zjednoczonych pacjentką, która przeszła całkowity przeszczep twarzy. Kobieta stała się bohaterką reportażu National Geographic. Poznaj niezwykłą opowieść o ludzkiej tragedii, nadziei i cudach medycyny.

„Nowa twarz Katie” to opowieść o nadziei i uporze, ludzkiej tożsamości, miłości i oddaniu rodziców do swojego dziecka i medycznym cudzie, dzięki któremu Katie otrzymała drugą szansę w życiu”, tłumaczyła Susan Goldberg, naczelna National Geographic USA. Klinika Cleveland w Ohio wyraziła zgodę na to, by dziennikarze towarzyszyli Katie na każdym etapie leczenia. Przez ponad dwa lata śledzili jej przygotowania do procedury przeszczepu twarzy, mieli dostęp do wyników badań.

Poruszająca historia Katie Stubblefield

Był 25 marca 2014 roku. Wtedy podjęła decyzję o samobójstwie. Katie miała zaledwie osiemnaście lat. Dziewczyna odstrzeliła sobie twarz. Kula wystrzelona ze strzelby pozbawia ją nosa, ust, szczęki, przodu twarzy i fragmentu czoła. Straciła częściowo wzrok. Miała również obrażenia mózgu. Starszy brat Katie usłyszał strzały, to on znalazł ją w łazience. Dzięki jego interwencji i pomocy lekarzy dziewczyna przeżyła.  Katie nie pamięta zbyt wiele z tamtego wydarzenia. Rodzina twierdzi, że była rozchwiana emocjonalnie, została porzucona przez ukochanego, zmagała się z  przewlekłymi problemami przewodu pokarmowego. Nie mogła sobie z tym wszystkim poradzić.

Lekarze długo cudem ocalili jej życie. Zgodnie podkreślali, że jeszcze nigdy nie widzieli podobnych obrażeń. Po wstępnym leczeniu w szpitalu w Mississippi, została przeniesiona do Tennessee, a następnie trafiła do Cleveland Clinic w Ohio – placówki, która słynie z pionierskich procedur transplantacyjnych. Przed przeszczepem Katie przeszła 22 operacje rekonstrukcyjne. Chirurdzy z Cleveland Clinic wykorzystali druk 3D do odtworzenia około 90% dolnej szczęki.

Dziewczyna i jej najbliżsi nie zdawali sobie sprawy, że jej życie może wyglądać zupełnie inaczej. Katie ze względu na swój wiek i rodzaj obrażeń, które poniosła, została zakwalifikowana do procedury przeszczepu twarzy. Operacja miała na celu przywrócenie struktury twarzy Katie, a także jej podstawowych funkcji: żucie, oddychanie i połykanie, które zostały utracone w wyniku postrzału.

Kiedy została poinformowana o szansie na nowe, lepsze życie była oszołomiona. „Nie miałem pojęcia, co to jest przeszczep twarzy”,  powiedziała. „Byłam bardzo podekscytowana, kiedy dowiedziała, się, że znów będę mogła widzieć, normalnie funkcjonować”, dodaje.

Dawcą była 31-letnia Adrea Schneider, która zmarła w wyniku przedawkowania narkotyków w 2017 roku. Zgody na przeszczep udzieliła  babcia kobiety, która miała okazję poznać Katie.

Nowa twarz, nowe życie

W maju 2017 roku dziewczyna poddała się procedurze. Inwazyjna operacja twarzy trwała 31 godzin, brało w niej udział 11 chirurgów. Początkowo planowano częściowy przeszczep. Ostatecznie specjaliści podjęli decyzję o użyciu większej części twarzy dawcy. Zabieg Katie polegał na transplantacji skóry głowy, czoła, górnej i dolnej powieki, oczodołów, nosa, górnych policzków, górnej szczęki i połowy dolnej szczęki, zębów, częściowych nerwów twarzy, mięśni i skóry...

Następnie Katie czekały kolejne zabiegi poprawy wyglądu i funkcjonalności. Wciąż ma trudności z mówieniem z powodu obrażeń ust. Do końca życia będzie musiała przyjmować leki, aby zminimalizować ryzyko odrzucenia przeszczepu.

„Chciałbym, żeby Katie była szczęśliwa”, powiedział Dr Brian Gastman, chirurg plastyczny w Cleverland Clinic. „Ale poza tym chciałbym, żeby zaczęła żyć normalnie”, dodał.

Dziś Katie ma 22 lata i ma już konkretne plany na przyszłość. „Teraz jestem w stanie dotknąć mojej twarzy i to jest niesamowite”, powiedziała Katie. W rozmowie z  National Geographic, zdradziła, że zamierza pójść na studia. Chce pomagać innym ludziom. Ma nadzieję, ze wykorzysta swoje doświadczenia, by uświadamiać młodzież, poruszać z nastolatkami temat samobójstw i wartości życia.

Reportaż poświęcony niezwykłej historii Katie Stubblefield znajdziemy w najnowszym numerze National Geographic

1/7
Katie Stubblefield
Copyright @National Geographic, materiały prasowe
1/7

2/7
Katie Stubblefield
Copyright @materiały prasowe
2/7

3/7
Katie Stubblefield
Copyright @Cleveland Clinic
3/7

4/7
Katie Stubblefield
Copyright @Cleveland Clinic
4/7

5/7
Katie Stubblefield
Copyright @Cleveland Clinic
5/7

6/7
Katie Stubblefield
Copyright @Cleveland Clinic
6/7

7/7
Katie Stubblefield
Copyright @Cleveland Clinic
7/7

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.