Chapecoense, Kolumbia, katastrofa lotnicza
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA SPORTU

Tragiczna katastrofa w Kolumbii to nie pierwsza, w której zginęła niemal cała drużyna piłkarska

Katarzyna Sielicka 29 listopada 2016 14:30
Chapecoense, Kolumbia, katastrofa lotnicza
Fot. Getty Images

W górskim rejonie Kolumbii w pobliżu Medelin we wtorek rozbił się samolot z brazylijską drużyną piłkarską Chapecoense. Niewielki samolot AVRO RJ 85 leciał z Sao Pulo w Brazylii do Medelin, gdzie w środę miał się odbyć finałowy mecz Copa Sudamerica. Na pokładzie było 81 osób, zginęło prawdopodobnie 76.

 

Polecamy też: Tom Hanks w roli głównej, Clint Eastwood za kamerą i historia, którą żył świat. Oscarowy pewniak?

 

Ocalało trzech piłkarzy, dziennikarz i stewardessa. Do katastrofy doszło zaledwie kilkadziesiąt kilometrów przed lotniskiem w Medelin. Zanim samolot zniknął z radarów, pilot zgłosił problemy z systemami elektrycznymi maszyny. Wiadomo też, że w okolicy szalała burza. Wysłany na miejsce tragedii śmigłowiec ratunkowy musiał zawrócić ze względu na fatalne warunki atmosferyczne.

Drużyna Chapecoense

Drużyna Chapecoense pochodzi z miasta Chapeco w brazylijskim stanie Santa Catarina. Na pokładzie znajdowali się piłkarze głównie narodowości brazylijskiej, tylko jeden z nich był Argentyńczykiem. Nie wiadomo, czy któryś z zawodników przeżył katastrofę, bo poszukiwania rannych zawieszono ze względu na złą pogodę. Finał, w którym piłkarze mieli wziąć udział, odwołano.
To nie pierwsza katastrofa lotnicza z udziałem sportowców.

Chapecoense, Kolumbia, katastrofa lotnicza
Fot. Getty Images

Katastrofa w Turynie w 1949 r.

W 1949 roku w okolicach Turynu na wzgórzu Superga o mury stojącej tam bazyliki rozbił się samolot linii Avio Linee Italiane, wiozący drużynę piłkarską AC Torino. Zginęło 31 osób, w tym wszystkich osiemnastu piłkarzy. Zawodnicy wracali z Lizbony, gdzie rozegrali mecz z Benefiką. Po katastrofie piłkarze Milano, głównego rywala turyńczyków w walce o mistrzowski tytuł, zaapelowali do włoskiej federacji o przyznanie zespołowi Torino tytułu Mistrza Włoch. Propozycja została przyjęta. Przyczyny katastrofy nie są do końca znane.

Katastrofa w Monachium w 1958 r.

W 1958 roku w katastrofie na lotnisku w Monachium zginęło ośmiu piłkarzy Manchesteru United. Wracali z Belgradu, gdzie rozegrali mecz z klubem FK Crvena Zvezda Belgrad. Samolot linii British European Airways miał kłopoty z silnikami. Dodatkowo pas startowy był ośnieżony i maszyna nie zdołała oderwać się od ziemi ani wyhamować. Uderzyła w pobliski budynek. Zginęło 29 osób, 9 przeżyło katastrofę.

Film „Alive. Dramat w Andach”

Najsłynniejsza katastrofa z udziałem sportowców to uwieczniony w filmie „Alive. Dramat w Andach” wypadek, do którego doszło w 1972 roku w Argentynie. W odciętym od świata górzystym rejonie kraju rozbił się samolot Urugwajskich Sił Powietrznych, przewożący drużynę rugbystów z klubu Old Christians Club z Montevideo, wraz z ich rodzinami. Na pokładzie było 45 osób, 12 zginęło w momencie zderzenia z górą, 6 kolejnych w następnych dniach. 27 ocalałych osób musiało przeżyć w ekstremalnych warunkach, bez żywności i ciepłej odzieży czy leków na wysokości 3600 metrów przez 72 dni. Rozbitkowie byli zmuszeni jeść ciała zmarłych towarzyszy. Jeszcze ośmioro zginęło w lawinie, która zasypała wrak. Po ponad dwóch miesiącach ociepliło się na tyle, że możliwa stała się wyprawa w dół po pomoc.

Chapecoense, Kolumbia, katastrofa lotnicza
Fot. East News

Katastrofa Iła-62 „Mikołaj Kopernik” na Okęciu

22 członków amerykańskiej amatorskiej reprezentacji bokserskiej zginęło w 1980 roku na Okęciu w katastrofie Iła-62 „Mikołaj Kopernik”. Samolot rozbił się z powodu wadliwej konstrukcji silnika, spadł do zamarzniętej fosy, okalającej fort wojskowy. Spośród 87 osób znajdujących się na pokładzie, nikt nie przeżył zderzenia.

Katastrofa w Liberville

W 1993 roku w stolicy Gabonu Liberville rozbił się samolot z reprezentacją piłkarzy Zambii, lecącą na mecz kwalifikacyjny Mistrzostw Świata do Senegalu. Spośród 30 pasażerów nikt nie przeżył. Na pokładzie znajdowało się 18 piłkarzy i trener. Samolot miał problemy z silnikiem. Kiedy zaraz po starcie zapalił się, pilot przez pomyłkę wyłączył niewłaściwy silnik, w wyniku czego samolot spadł.

Katastrofa w Jarosławiu

W 2011 ma lotnisku w Jarosławiu w Rosji  rozbił się samolot Jak-42D, wynajęty przez rosyjską drużynę hokejową Łokomotiv Jaroslaw. 45 osób, w tym cała drużyna, miało lecieć do Mińska na Białorusi. Hokeiści mieli tam rozegrać mecz inauguracyjny ligi KHL z klubem Dynamo Mińsk. 500 metrów po starcie samolot runął do pobliskiej rzeki i rozpadł się na kilka części. Przyczyną katastrofy były błędy pilotów.

 

Polecamy też: Powstanie nowa klinika „Budzik”! Ewa Błaszczyk: Od początku chodziło o to, żeby stworzyć system

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?