Katarzyna Nosowska
Fot. Marlena Bielińska/Kayax
O TYM JEST GŁOŚNO

Katarzyna Nosowska w szczerej rozmowie o współuzależnieniu od partnera alkoholika

Była gościem w najnowszej odsłonie cyklu „Sekielski o nałogach”

Redakcja VIVA! 17 grudnia 2020 10:00
Katarzyna Nosowska
Fot. Marlena Bielińska/Kayax

Katarzyna Nosowska gościła w najnowszym odcinku internetowego cyklu Sekielski o nałogach. Rozmowę przeprowadził Marek Sekielski. Jak przeczytać można w opisie do nagrania, wokalistka bardzo szczerze i wrażliwie opowiedziała o swoim współuzależnieniu od pijącego partnera. "Ostatnim stadium jest całkowita utrata własnej osobowości", przyznała. Jak wygląda życie z osobą uzależnioną?

Katarzyna Nosowska w szczerej rozmowie o współuzależnieniu od partnera alkoholika

Marek Sekielski prowadzi swój autorski cykl wywiadów, ukazujący się w serwisie YouTube na kanale braci Sekielskich. Dziennikarz, który sam zmagał się z alkoholizmem, rozmawia w nim ze swoimi gośćmi właśnie o uzależnieniach. W najnowszej odsłonie serii niezwykle szczerą, wrażliwą i wnikliwą rozmowę przeprowadził z Katarzyną Nosowską. Wokalistka przyznała się do współuzależnienia od swojego pijącego partnera. "Mamy bardzo podobną relację z uzależnionym, jak uzależniony ma z daną substancją. W jakimś sensie gubimy siebie", tłumaczyła naturę dolegliwości. 

Katarzyna Nosowska jest w związku ze swoim mężem od 20 lat. "To nie jest tak, że można rozpoznać jeden moment. Dopiero, gdy wszystko runie i zaczynamy przewijać taśmę tego życia, to wtedy zaczynamy rozumieć, że to był proces. I gdyby na dobrą sprawę człowiek był bardziej świadomy i przytomny, to mógłby zauważyć symptomy zwiastujące to, co się później wydarzy wcześniej", powiedziała. Wokalistka zespołu Hey nie ukrywała, że nie trudno o uzależnienie w show-biznesie. "Alkohol jest substancją, która jest wszechobecna w tym środowisku", podkreśliła. W rozmowie z Markiem Sekielskim skupiła się jednak na zjawisku współuzależnienia. 

"Zaryzykowałabym stwierdzenie, że współuzależnienie to nie jest coś, co pojawia się w człowieku w momencie relacji z uzależnioną osobą. To jest tak, jakbym miała to coś w sobie: z domu, z dzieciństwa, skądś", tłumaczyła artystka. Osoby ze skłonnością do współuzależnienia cechuje potrzeba kontroli, objęcia pieczy nad osobą bliską. Jak określiła to wokalistka, jest to "specyficzny rodzaj czujności". Budzi to w człowieku ogromne i nieustające napięcie psychiczne, jako że czuje on permanentną odpowiedzialność za osobę uzależnioną. Katarzyna Nosowska podkreśliła, że współuzależniona kobieta w związku zamiast partnerki staje się matką.

"Czy już się napił? Ile wypił? Jak mieliśmy w domu imprezę - bo impreza w pewnym momencie naszego życia trwała nieustająco, tak, jakbyśmy bali się być sami ze sobą; dom był otwarty - to było dla mnie psychicznie nie do wytrzymania. Nie bawiłam się, tylko sprawdzałam: w jakim stanie był partner. Czy już się robi niebezpiecznie? Czy będzie wstyd?", opowiadała wokalistka. Osoba współuzależniona żyje w przeświadczeniu, że to od niej zależy los dotkniętego chorobą, jaką jest uzależnienie. "Ostatnim stadium jest całkowita utrata własnej osobowości", przyznała Katarzyna Nosowska.

Wszystkiemu towarzyszy także paraliżujące poczucie wstydu, które dodatkowe utrudnia ciężką pracę nad samym sobą. "Kłamiemy. Moim zdaniem to jest pokłosiem wstydu: my się wstydzimy, bo nie chcemy, by tak wyglądało nasze życie. (...) Bardzo długo staramy się przed wszystkimi udawać - i często przed sobą - że nie jest jeszcze tak źle. Nie chcemy, żeby ktoś wiedział, co się tak naprawdę wyprawia w tym domu. Wybielanie. Tłumaczenie. Wybaczanie", podkreśliła artystka.  

Panie i Panowie!!! Katarzyna Nosowska w cyklu "Sekielski o nałogach". O trudnym życiu z pijącym partnerem....

Opublikowany przez Sekielski Wtorek, 15 grudnia 2020

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.