Zdjęcie z wystawy Karl Lagerfeld: A Visual Journey
Fot. Karl Lagerfeld
Ze świata mody

Karl Lagerfeld ścigany przez urząd skarbowy. Ukrył 20 mln euro?

MA 7 stycznia 2016 15:14
Zdjęcie z wystawy Karl Lagerfeld: A Visual Journey
Fot. Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld jest podejrzany o ukrycie przed francuskim fiskusem ponad 20 milionów euro poprzez skomplikowane machinacje finansowe z udziałem wielu firm - poinformował francuski tygodnik "L'Express".

 

Służby podatkowe podejrzewają, że "w ciągu sześciu lat mężczyzna nieodmiennie noszący ciemne okulary ukrył ponad 20 milionów euro". Ale doniesień "L'Express" nikt ne razie nie potwierdził. Rzecznik urzędu odmówił komentarza, powołując się na zachowanie prywatności spraw podatkowych. Również rzecznik Karla Lagerfelda nie chciał wydać oświadczenia, gdy skontaktowała się z nim agencja AFP.

 

Tygodnik pisze, że w ukryciu przed urzędem skarbowym pieniędzy służyły liczne operacje finansowe między przedsiębiorstwami z Francji, Irlandii, Brytyjskich Wysp Dziewiczych i USA. Dochodzenie rzekomo koncentruje się na wydawnictwie i księgarni 7L w Paryżu, którą w 1999 roku założył Lagerfeld, który nie tylko jest dyrektorem kreatywnym domów mody Chanel i Fendi oraz własnej marki, ale także fotografem. 82-letni projektant podobno kłamał, że 7L przynosi straty, by nie płacić podatków. Miał też nie zgłosić fiskusowi dochodów jako autor kampanii reklamowych Chanel i Fendi, do których robi zdjęcia, a także zysków z dwóch firm z branży nieruchomości i nie zapłacił korekty podatku, którą otrzymał w 1990 roku.

 

Karl Lagerfeld
Fot. Karl Lagerfeld

 

Teraz sprawę bada francuski fiskus, który w 2013 roku przeprowadził nawet u Lagerfelda przeszukanie.

Dolce & Gabbana też byli ścigani

Lagerfeld - który jest z pochodzenia Niemcem, ale mieszka i pracuje w Paryżu - to nie jedyny projektant, którego finanse są badane przez skarbówkę. Włoski duet Stefano Gabbana i Domenico Dolce zostali oczyszczeni z zarzutów oszustw podatkowych w 2014 roku po długiej walce sali sądowej. Choć w czerwcu 2013 roku skazano ich pod zarzutem nie składania deklaracji podatkowych przez ich spółkę z siedzibą w Luksemburgu, co zdaniem prokuratora, było sposobem na uniknięcie zapłacenia podatków we Włoszech.

 

Przeczytajcie także: Karl Lagerfeld: "Jestem nimfomanką mody, która nigdy nie ma orgazmu". Mistrz cytatów i zdjęć

 

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.