Zdjęcie z wystawy Karl Lagerfeld: A Visual Journey
Fot. Karl Lagerfeld
Ze świata mody

Karl Lagerfeld ścigany przez urząd skarbowy. Ukrył 20 mln euro?

MA 7 stycznia 2016 15:14
Zdjęcie z wystawy Karl Lagerfeld: A Visual Journey
Fot. Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld jest podejrzany o ukrycie przed francuskim fiskusem ponad 20 milionów euro poprzez skomplikowane machinacje finansowe z udziałem wielu firm - poinformował francuski tygodnik "L'Express".

 

Służby podatkowe podejrzewają, że "w ciągu sześciu lat mężczyzna nieodmiennie noszący ciemne okulary ukrył ponad 20 milionów euro". Ale doniesień "L'Express" nikt ne razie nie potwierdził. Rzecznik urzędu odmówił komentarza, powołując się na zachowanie prywatności spraw podatkowych. Również rzecznik Karla Lagerfelda nie chciał wydać oświadczenia, gdy skontaktowała się z nim agencja AFP.

 

Tygodnik pisze, że w ukryciu przed urzędem skarbowym pieniędzy służyły liczne operacje finansowe między przedsiębiorstwami z Francji, Irlandii, Brytyjskich Wysp Dziewiczych i USA. Dochodzenie rzekomo koncentruje się na wydawnictwie i księgarni 7L w Paryżu, którą w 1999 roku założył Lagerfeld, który nie tylko jest dyrektorem kreatywnym domów mody Chanel i Fendi oraz własnej marki, ale także fotografem. 82-letni projektant podobno kłamał, że 7L przynosi straty, by nie płacić podatków. Miał też nie zgłosić fiskusowi dochodów jako autor kampanii reklamowych Chanel i Fendi, do których robi zdjęcia, a także zysków z dwóch firm z branży nieruchomości i nie zapłacił korekty podatku, którą otrzymał w 1990 roku.

 

Karl Lagerfeld
Fot. Karl Lagerfeld

 

Teraz sprawę bada francuski fiskus, który w 2013 roku przeprowadził nawet u Lagerfelda przeszukanie.

Dolce & Gabbana też byli ścigani

Lagerfeld - który jest z pochodzenia Niemcem, ale mieszka i pracuje w Paryżu - to nie jedyny projektant, którego finanse są badane przez skarbówkę. Włoski duet Stefano Gabbana i Domenico Dolce zostali oczyszczeni z zarzutów oszustw podatkowych w 2014 roku po długiej walce sali sądowej. Choć w czerwcu 2013 roku skazano ich pod zarzutem nie składania deklaracji podatkowych przez ich spółkę z siedzibą w Luksemburgu, co zdaniem prokuratora, było sposobem na uniknięcie zapłacenia podatków we Włoszech.

 

Przeczytajcie także: Karl Lagerfeld: "Jestem nimfomanką mody, która nigdy nie ma orgazmu". Mistrz cytatów i zdjęć

 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.