Kamila Skolimowska: historia tragicznie zmarłej mistrzyni olimpijskiej
Fot. PIOTR BLAWICKI/East News
WSPOMNIENIE

Błyskotliwa kariera i nagła śmierć... Kamila Skolimowska obchodziłaby 37. urodziny

Medalistka olimpijska zmarła 10 lat temu

Konrad Szczęsny 4 listopada 2019 12:49
Kamila Skolimowska: historia tragicznie zmarłej mistrzyni olimpijskiej
Fot. PIOTR BLAWICKI/East News

Była mistrzynią olimpijską w rzucie młotem. Uśmiechnięta, koleżeńska, profesjonalna w tym, co robi.  Urodzona liderka, niebywały talent. Odeszła nagle, w trakcie zgrupowania lekkoatletów w Portugalii. Kamila Skolimowska pozostawiła po sobie wielką pustkę, żal i smutek. W jej odejście uwierzyć tym trudniej, że zgasła, mając zaledwie 27 lat. Dziś obchodziłaby urodziny. Przypominamy, jak w 10. rocznicę śmierci wspominali ją rodzice, koledzy oraz fani...

Śmierć Kamili Skolimowskiej. Medalistka Olimpijska odeszła w wieku 27 lat

18 lutego 2009 roku Polska Agencja Prasowa podała informację, że Kamila Skolimowska zasłabła w trakcie jednego w treningów na zgrupowaniu lekkoatletycznym w Portugalii. Mimo że od razu przetransportowano ją do szpitala w Vila Real de Santo António, jeszcze w drodze straciła przytomność. Lekarze i ratownicy godzinę walczyli o przywrócenie funkcji życiowych 27-latki, ale bezskutecznie. Zgasła. Wkrótce wyszło na jaw, że powodem śmierci był zator tętnicy płucnej spowodowany niewykrytą zakrzepicą.

Kilka dni wcześniej Kamila Skolimowska żaliła się na ból w łydce. W trakcie treningów szybko się męczyła, coraz więcej spała. Lekarz, który ją badał, nie wykrył zagrożenia i zalecił przeprowadzenie masażu. Niestety, miało to katastrofalne skutki, ponieważ prawdopodobnie uruchomiło zakrzep, co w konsekwencji doprowadziło do zatoru.

Rodzice wspominają Kamilę Skolimowską

Córka wciąż jest obecna w ich życiu. Choćby w zdjęciach na ścianie i na półkach. Rodzice codziennie doświadczają jej opieki.

„Kamila jest ciągle z nami, mamy ją w świadomości. Czujemy, że się opiekuje i pomaga. To są proste rzeczy. Wchodzę do domu i czuję, że nie mam portfela. Wypadł. I teraz zastrzegaj karty, wyrabiaj nowe dokumenty. Tyle pracy! Wracam do samochodu, a on tkwi między fotelem i drzwiami. Mógł wypaść na ulicę, ale się znajduje. I już wiem, że Kamila go przypilnowała”, zwierzył się Robert Skolimowski, sztangista, medalista mistrzostw świata i olimpijczyk z 1980 roku, w wywiadzie dla Sport.Wp.pl, udzielonym w 10. rocznicę śmierci córki w lutym tego roku.

W podobnym tonie wypowiada się Teresa Skolimowska, mama zmarłej w 2009 roku 27-latki.

„Była noc, kolejnego dnia rano mieliśmy jechać do Ostrawy. Nagle coś obudziło Roberta. Podniósł się, wszedł do salonu, a tam wszystko płonie! Kolumna, telewizor, firanki. Połowy pokoju nie ma! Gęsty dym, my cali czarni. Mąż wstał w ostatniej chwili. To nie mógł być przypadek, Kamila czuwała”, wspomina poruszona.

Dodaje, że śmierć córki była dla niej dużą traumą, z której nie mogła się podźwignąć.

„Śniła mi się. Pytała: „Mamo, czemu nie przychodzisz, ile mogę czekać?”. Po śmierci Kamili przez pół roku nie mogłam wejść do jej mieszkania. Jak to, przecież szykowałam je dla niej! Po pożarze uznaliśmy, że czas na przeprowadzkę. To była świetna decyzja. Nie ma nic gorszego niż śmierć dziecka. Pustka, ból na całe życie. A tutaj mam ją wszędzie! Meble, pamiątki - ona wszystko wybierała, układała. Często rozmawiamy”, zwierza się mama mistrzyni olimpijskiej.

Z okazji walentynek w 2009 roku wysłała do nich kartkę z Portugalii, w której przebywała wówczas na zgrupowaniu.

„Dla moich dwóch Kochanych Walentynek. Kocham was, moi Rodzice. Jesteście dla mnie prawdziwymi przyjaciółmi, bo przy was mam odwagę być sobą". Elegancki krój pisma, odręczne buźki i serduszka. Kamila wysyła ją z Portugalii. Do rodziców dociera cztery dni przed jej śmiercią”, relacjonuje w swoim artykule Kamil Kołsut.

Była zaręczona z Marcinem, dziennikarzem sportowym. Chciała zwolnić, planowała ślub i trójkę dzieci. Nie zdążyła...

Anita Włodarczyk wspomina Kamilę Skolimowską

W mediach społecznościowych Anita Włodarczyk, dwukrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich zamieściła w rocznicę śmierci zdjęcie rękawicy, która należała do Kamili Skolimowskiej a która teraz jest w jej posiadaniu. Mistrzyni w rzucie młotem nie rozstaje się z nią, podkreśla, że zawsze ma ją ze sobą w trakcie najważniejszych sportowych zmagań.

„18.02.2009 Kamila Skolimowska. Są rzeczy których nikt i nic nie zmieni. Na zawsze w moim sercu i razem ze mną na zawodach”, podpisała fotografię Anita Włodarczyk.

Kim była Kamila Skolimowska?

W 2000 roku w trakcie igrzysk olimpijskich w Sydney zdobyła złoty medal i ustanowiła rekord świata juniorów i rekord olimpijski. Dzięki temu otrzymała miano najmłodszej mistrzyni olimpijskiej w dziejach Polski. W tym samym roku za to osiągnięcie otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, zaś pośmiertnie została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski  

Kamila Skolimowska: historia tragicznie zmarłej mistrzyni olimpijskiej
Fot. PIOTR BLAWICKI/East News

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ mówi, że nie potrafiłaby być z kimś „bez zakochania”, i wspomina wszystkie swoje miłości. Laureat 8. edycji „Top Model”, DAWID WOSKANIAN, o życiu z zespołem Tourette’a, karierze i o tym, jak sobie radzi ze społecznym ostracyzmem. Jedyny taki wywiad: PAWEŁ DELĄG versus PAWEŁ DELĄG. JENNIFER ANISTON i BRAD PITT – czy miłość po 16 latach od rozstania jest w ogóle możliwa?