Dawid Podsiadło, VIVA!, listopad 2015, 23/2015
Fot. Łukasz Ziętek
O TYM SIĘ MÓWI

„Proszę nie mieszać dwóch rzeczywistości”. Kancelaria Prezydenta RP o słowach Dawida Podsiadło

Wokalista odniósł się do apelu Kingi Dudy

Ksenia Krasko 13 sierpnia 2020 08:45
Dawid Podsiadło, VIVA!, listopad 2015, 23/2015
Fot. Łukasz Ziętek

Pomimo panującej epidemii koronawirusa, organizatorzy jednej z najbardziej lubianych imprez muzycznych nie chcieli zawieść fanów, dlatego tegoroczna edycja Męskiego Grania odbyła się online. Wśród artystów, biorących udział w wydarzeniu, był Dawid Podsiadło. Podczas występu niespodziewanie odniósł się do apelu Kingi Dudy z wieczoru wyborczego, zwracając uwagę na to, co dzieje się w kraju w ostatnich dniach. Na jego słowa zareagowała kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy.

Kancelaria Prezydenta RP komentuje słowa Dawida Podsiadło

Wypowiedź Kingi Dudy z 12 lipca była szeroko komentowana przez media i opinię publiczną. Niektórzy dziwili się, że córka prezydenta odezwała się w tak kontrowersyjnym temacie, w dodatku sprzecznie z poglądami ojca, ale inni wskazywali, że jest to jedynie przemyślana taktyka i jej apel jest nie na miejscu.

„Niezależnie od tego, kto wygra te wybory, chciałabym zaapelować do państwa o to, żeby nikt w naszym kraju nie bał się wyjść z domu. Niezależnie od tego, w co wierzy, jaki ma kolor skóry, poglądy, jakiego kandydata popiera i kogo kocha. Wszyscy jesteśmy równi i wszyscy zasługują na szacunek. Szanujmy się”, mówiła tuż po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich.

Artyści i organizatorzy Męskiego Grania nawiązali do piątkowych wydarzeń w Warszawie i protestów, które trwały po areszcie aktywistki Margot. Dawid Podsiadło podczas swojego występu zwrócił uwagę na trudną sytuację społeczności LGBT w kraju, odnosząc się właśnie do słów Kingi Dudy. „Kinga, taki ładny apel miałaś. Taki ładny...”, powiedział ze sceny w trakcie wykonywania utworu Trofea.

Na słowa wokalisty zareagował Andrzej Dera z kancelarii prezydenta. „Proszę nie mieszać dwóch rzeczywistości”, powiedział w programie Tłit. „To, o czym mówiła Kinga Duda, to jest apel, pod którym każdy z nas może się podpisać i tak to powinno funkcjonować”. 

„To nie jest tak, że w pewnym momencie jedna grupa, która siebie w jakiś tam sposób określa, mówi: „Ale nam się należy coś więcej, my musimy mieć inną sytuację, musimy mieć inne prawa. Do nas powinno się inaczej odnosić” – bo to jest stawianie się ponad zasady równości”, dodał, podkreślając, że na to „nie ma przyzwolenia”.

Dawid Podsiadło nie odniósł się do komentarza kancelarii. 

Dawid Podsiadło, 20.09.2019, 44 Festiwal Polskich Filmow Fabularnych w Gdyni
Fot. KFP/REPORTER

Kinga Duda, Andrzej Duda, Wybory 2020
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.