Julia Kamińska, VIVA! grudzień 2018
Fot. Mateusz Stankiewicz/ AF PHOTO
O TYM SIĘ MÓWI

Julia Kamińska o molestowaniu: „Pierwszy raz to się zdarzyło, jak miałam 16 czy 17 lat”

Aktorka wspiera akcję #MeToo

Olga Figaszewska 7 marca 2018 08:50
Julia Kamińska, VIVA! grudzień 2018
Fot. Mateusz Stankiewicz/ AF PHOTO

Jako 20-latka zagrała w serialu BrzydUla, który przyniósł jej niesamowitą popularność. Potem wytańczyła główną nagrodę w Tańcu z Gwiazdami i… mimo natłoku kolejnych propozycji uciekła do rodzinnego Gdańska. Julia Kamińska powróciła rolą w komedii romantycznej Narzeczony na niby. We wtorek gośćmi wraz z Mikołajem Roznerskim zasiadła na kanapie u Kuby Wojewódzkiego. Zdradziła nie tylko swoje plany na przyszłość i wytłumaczyła, dlaczego zniknęła z show-biznesu. Gwiazda zdecydowała się na bardzo szczerze wyznanie.

Julia Kamińska o molestowaniu seksualnym i akcji #MeToo

Julia Kamińska zapytana przez prowadzącego o wparcie akcji #MeeToo, otwarcie opowiedziała o swoich doświadczeniach z młodości. Wiele lat temu sama padła ofiarą molestowania. Teraz podkreśla, że dopiero walka kobiet o swoje prawa w pełni ukazała skalę problemu. I podkreśla, że do sytuacji nadużyć seksualnych dochodzi nie tylko w branży filmowej, o której w ostatnim czasie było tak głośno.

„Żyjemy w takim świecie, że mężczyźni od najmłodszych lat są zachęcani do pewnych zachowań. Tak zwane końskie zaloty są właśnie formą molestowania: ciągnięcie za włosy, komentowanie piersi… Mamy z tym do czynienia już w szkole podstawowej”, tłumaczy Julia Kamińska.

Poszkodowane kobiety często są osamotnione, odczuwają wstyd i obwiniają się. Często nie wiedzą, jak reagować, jak walczyć o prawo do szacunku.

„Pierwszy raz to się zdarzyło jak miałam 16 czy 17 lat, nic się strasznego nie stało, ale było to bardzo przykre. To było dotykanie mojego ciała, niby żart, że niby fajnie, ale to było bardzo krępujące i kompletnie nie wiedziałam, jak zareagować. To było okropne, pamiętam to do tej pory”, opowiadała swoją historię.

„Molestować można również przez żart i to jest przykre. Może to dobrze, że ta granica przesunie się trochę w tę stronę, bo przez wiele lat była po totalnie niewłaściwej stronie i może niektórym się jakaś lampka zapali, że lepiej nie, bo jednak #MeToo. Mam nadzieję, że to wahadło kiedyś znajdzie równowagę”, zakończyła Julia Kamińska.

Dzięki akcji #MeeToo kobiety razem przełamują tabu i solidaryzują się z ofiarami molestowania i przemocy seksualnej.

Julia Kamińska, VIVA! grudzień 2017 main topic
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO

 

Julia Kamińska, VIVA! grudzień 2017, main topic
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.