Przypominamy najlepsze role aktorki!

Ida Marszałek 9 grudnia 2019 15:38

Hollywoodzkie gwiazdy zazwyczaj zaczynają karierę w młodym wieku. Nie było tak jednak w przypadku Judi Dench, która pierwszą znaczącą rolę zagrała dopiero gdy miała 51 lat w filmie Pokój z widokiem! Od tamtej pory była nominowana do Oscara aż siedmiokrotnie, z czego przyznano jej jedną statuetkę. Jest też rekordzistką pod względem zdobytych nominacji i nagród BAFTA. Zagrała królową Wiktorię, królową Elżbietę oraz M, czyli jedyną kobietę będącą w stanie okiełznać Jamesa Bonda. Posiada tytuł Damy nadany jej w 1988 roku przez królową Elżbietę II. Tatuaż na jej nadgarstku zawiera maksymę „carpe diem”, za którą aktorka wiernie podąża i ani myśli przechodzić na emeryturę. Dzisiaj Judi Dench obchodzi 85 urodziny, a my wspominamy jej najlepsze role. Koniecznie zobacz naszą galerię!  

 

1/7
Przypominamy najlepsze role aktorki
Copyright @Kadr z filmu "GoldenEye"
1/7

Prawdziwą międzynarodową sławę Judi Dench zdobyła, gdy po raz pierwszy wcieliła się w M, przełożoną Jamesa Bonda w filmie GoldenEye. Była w tej roli tak przekonująca, że utrzymała ją pomimo wymiany obsady, w tym odtwórcy samego agenta 007! 

2/7
Przypominamy najlepsze role aktorki
Copyright @Kadr z filmu "Jej wysokość Pani Brown"
2/7

Kto lepiej niż Judi Dench mógłby zagrać królową Wiktorię? W Jej wysokość Pani Brown aktorka portretuje królową w chwili jej emocjonalnego kryzysu. Pogrążona w żałobie po śmierci męża, stopniowo izoluje się od dworu, do czego zachęca ją jej najbliższy służący John Brown. 

3/7
Przypominamy najlepsze role aktorki
Copyright @Kadr z filmu "Zakochany Szekspir"
3/7

Trudno zaprzeczyć, że Judi Dench to prawdziwa dama i szczególnie dobrze odnajduje się w rolach władczych kobiet. Nic dziwnego, że swojego jedynego Oscara otrzymała za rolę królowej Elżbiety w Zakochanym Szekspirze. Był to występ zaledwie 8-minutowy, a jednak w tak krótkim czasie aktorce udało się rzucić Akademię na kolana.

4/7
Przypominamy najlepsze role aktorki
Copyright @Kadr z filmu "Czekolada"
4/7

W Czekoladzie aktorka wcieliła się w zbuntowaną i nieznoszącą sprzeciwu kobietę, która czując zbliżającą się śmierć, pragnie zbliżyć się do swojego wnuka. Staruszka jest chora na cukrzycę, co nie przeszkadza jej stale przesiadywać w sklepie z czekoladą. 

5/7
Przypominamy najlepsze role aktorki
Copyright @Kadr z filmu "Iris"
5/7

W 2002 roku Dench zgarnęła nominację za rolę w filmie Iris, gdzie na spółkę z Kate Winslet wcieliła się w chorą na Alzheimera Iris Murdoch. Dench portretuje pisarkę w ostatnich momentach jej życia, gdy tracąca zmysły kobieta pisze swoją ostatnią powieść i wspomina burzliwą przeszłość.

6/7
Przypominamy najlepsze role aktorki
Copyright @Kadr z filmu "Pani Henderson"
6/7

Historia skandalistki Laury Henderson nie mogłaby zostać zekranizowana bez udziału Judi Dench. W Pani Henderson aktorka wcieliła się w ekscentryczną właścicielkę klubu wodewilowego na londyńskim Soho. Chcąc przyciągnąć tłumy na swoje spektakle kobieta decyduje się ustawić na scenie nagie modelki. 

7/7
Przypominamy najlepsze role aktorki
Copyright @Kadr z filmu "Tajemnica Filomeny"
7/7

Poruszająca rola irlandzkiej emerytki, która po 50 latach postanowiła odszukać swojego syna, którego w młodości była zmuszona oddać, przyniosła Dench kolejną nominację do Oscara. W Tajemnicy Filomeny, pomimo poważnego tematu, aktorce udało się nadać swojej skromnej, religijnej bohaterce komediowy rys.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.