John Glenn
Fot. Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Był najstarszym człowiekiem, który kiedykolwiek poleciał w kosmos. Zmarł astronauta John Glenn

Weronika Bruździak-Gębura 9 grudnia 2016 16:15
John Glenn
Fot. Getty Images

Zmarł John Glenn, amerykański astronauta. Był najstarszym człowiekiem, który kiedykolwiek poleciał w kosmos.

 

Trzykrotnie okrążył Ziemię

John Glenn zmarł 8 grudnia w wieku dziewięćdziesięciu pięciu lat. Jako pierwszy Amerykanin wykonał lot orbitalny - 20 lutego 1962 roku statkiem kosmicznym Mercury 6 John Glenn trzykrotnie okrążył Ziemię. Lot trwał zaledwie 4 godziny 55 minut. Mógł skończyć się tragicznie. Na szczęście, Glenn opanował maszynę i wylądował nią na Oceanie Atlantyckim. Dla rodaków stał się bohaterem. W latach 1974-1999 był senatorem z ramienia Partii Demokratycznej ze stanu Ohio.

 

Najstarszy człowiek w kosmosie

Wylądował w kosmosie po raz drugi w 1998 roku na pokładzie wahadłowca Discovery. Miał wtedy 77 lat. Jest najstarszym człowiekiem, który kiedykolwiek był w kosmosie. Łącznie w przestrzeni kosmicznej spędził 9 dni, 2 godziny, 39 minut i 20 sekund.

 

W 2012 roku Barack Obama odznaczył go Prezydenckim Medalem Wolności. O tegorocznych laureatach możecie przeczytać tutaj.

 

O śmierci Johna Glenna na Twitterze poinformowała NASA. Astronautę pożegnano słowami „Prawdziwy amerykański bohater. Powodzenia. Do gwiazd”.

 

Polecamy też: Poruszający apel Yoko Ono w rocznicę śmierci Johna Lennona. O co prosi artystka?

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.