John Glenn
Fot. Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Był najstarszym człowiekiem, który kiedykolwiek poleciał w kosmos. Zmarł astronauta John Glenn

Weronika Bruździak-Gębura 9 grudnia 2016 16:15
John Glenn
Fot. Getty Images

Zmarł John Glenn, amerykański astronauta. Był najstarszym człowiekiem, który kiedykolwiek poleciał w kosmos.

 

Trzykrotnie okrążył Ziemię

John Glenn zmarł 8 grudnia w wieku dziewięćdziesięciu pięciu lat. Jako pierwszy Amerykanin wykonał lot orbitalny - 20 lutego 1962 roku statkiem kosmicznym Mercury 6 John Glenn trzykrotnie okrążył Ziemię. Lot trwał zaledwie 4 godziny 55 minut. Mógł skończyć się tragicznie. Na szczęście, Glenn opanował maszynę i wylądował nią na Oceanie Atlantyckim. Dla rodaków stał się bohaterem. W latach 1974-1999 był senatorem z ramienia Partii Demokratycznej ze stanu Ohio.

 

Najstarszy człowiek w kosmosie

Wylądował w kosmosie po raz drugi w 1998 roku na pokładzie wahadłowca Discovery. Miał wtedy 77 lat. Jest najstarszym człowiekiem, który kiedykolwiek był w kosmosie. Łącznie w przestrzeni kosmicznej spędził 9 dni, 2 godziny, 39 minut i 20 sekund.

 

W 2012 roku Barack Obama odznaczył go Prezydenckim Medalem Wolności. O tegorocznych laureatach możecie przeczytać tutaj.

 

O śmierci Johna Glenna na Twitterze poinformowała NASA. Astronautę pożegnano słowami „Prawdziwy amerykański bohater. Powodzenia. Do gwiazd”.

 

Polecamy też: Poruszający apel Yoko Ono w rocznicę śmierci Johna Lennona. O co prosi artystka?

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA stara się żyć eko, ale mówi: „Popełnianie błędów to historia mojego życia. Słynny himalaista PIOTR PUSTELNIK długo wierzył, że zmiany klimatyczne są dziełem natury. Mylił się. EWA ZGRABCZYŃSKA, uratowała tygrysy, teraz ma nową misję. GRETA THUNBERG – świat wreszcie uwierzył młodej aktywistce.