Joanna Trzepiecińska  Janusz Anderman historia miłości
Fot. TRICOLORS/East News
NIEZWYKŁE HISTORIE

Joanna Trzepiecińska i Janusz Anderman: była wpatrzona w niego jak w obraz, później walczyła o przetrwanie

„Jego przewaga doświadczenia, lat, intelektu, była inspirująca. Nigdy się z nim nie nudziłam"

Sylwia Arlak 30 lipca 2022 14:56
Joanna Trzepiecińska  Janusz Anderman historia miłości
Fot. TRICOLORS/East News

Przez lata próbowała stworzyć udany związek. Joanna Trzepiecińska najpierw związała się ze starszym o siedemnaście lat aktorem i reżyserem Krzysztofem Zaleskim. Wiedziała, że jest on zajęty, ale fascynacja była silniejsza. Dla niej porzucił  Marię Pakulnis. Kiedy okazało się, że Maria Pakulnis jest w ciąży, zakończył znajomość z Joanną Trzepiecińską i potulnie wrócił do domu. Następnie aktorka próbowała ułożyć sobie życie u boku reżysera Jarosława Żamojdy, ale i ten związek nie przetrwał próby czasu. Ze starszym o szesnaście lat pisarzem Januszem Andermanem miało być inaczej. On przekonywał ją, że nie chce być z żadną inną, ona była w niego wpatrzona jak w obraz. „Jego przewaga doświadczenia, lat, intelektu, była inspirująca. Nigdy się z nim nie nudziłam. Uwielbiałam nasze wieczorne rozmowy”, mówiła Joanna Trzepiecińska, która dziś świętuje urodziny.

Joanna Trzepiecińska i Janusz Anderman: historia miłości

Joanna Trzepiecińska i Janusz Anderman pobrali się w 1993 roku. Niedługo później na świat przyszli ich synowie, Wiktor i Karol. „Wyszłam za mąż z wielkiej miłości, miałam poczucie, że byłam kochana. Przeżyłam wiele pasjonujących lat, ze świadomością, że mam obok niezwykle interesującego człowieka” – wspominała w wywiadzie dla Gali Joanna Trzepiecińska.

Chciała stworzyć dom, w jakim się wychowała – pełen uśmiechu i miłości. Na jakiś czas zrezygnowała nawet z aktorstwa. To na nią spadła większość obowiązków domowych. Jej mąż wciąż był nieobecny, żył swoją sztuką. Aktorka mówiła, że założenie rodziny było najmniej udanym etapem ich wspólnego życia.

Z czasem Janusz Anderman zaczął mieć problemy z alkoholem. Joanna Trzepiecińska chciała zakończyć związek, ale to mąż pierwszy wyprowadził się z domu. Zakochał się w dziennikarce telewizyjnej Kamili Dreckiej. Aktorka została z dwojgiem dzieci. Była załamana. W jej rodzinie nikt wcześniej się nie rozwiódł.

Choć jej rodzice nie raz przeżywali trudne chwile, byli ze sobą na dobre i na złe. Ona też długo próbowała ratować swoje małżeństwo. Mówiła w mediach, że obiecała  sobie i mężowi, że będą ze sobą bez względu na okoliczności. Wierzyła w to, nawet gdy przechodzili gorszy czas. 

CZYTAJ TEŻ: Koniec kryzysu w związku księżnej Charlene i księcia Alberta? Małżonkowie pojawili się razem

Joanna Trzepiecińska i Janusz Anderman: historia miłości
Fot. PAP Andrzej Rybczyński

Joanna Trzepiecińska i Janusz Anderman: historia miłości
Fot. PAP/Leszek Szymański

Jak dziś wygląda życie Joanny Trzepiecińskiej?

Długo spotykali się na sali sądowej, gdzie walczyli o podział majątku. Ostatecznie aktorka wywalczyła dla siebie i dzieci 120-metrowy apartament na Żoliborzu i mieszkanie na Marszałkowskiej. Januszowi Andermanowi został mazurski dom, który miał dla niego wartość sentymentalną. W 2009 roku byli już po rozwodzie.

Dla Joanny Trzepiecińskiej najważniejsi stali się synowie. Próbowała jakoś wynagrodzić im brak ojca, ale jej samej też nie było łatwo. „Odnoszę wrażenie, że przeceniałam rolę mężczyzn w życiu. Jestem ofiarą patriarchalnego wychowania, co owocuje wynoszeniem ich na piedestał. (...) Macierzyństwo to jest akurat najtrudniejszy obszar mojego życia, ponieważ ja moich chłopców wychowuję sama, bo tak się potoczyły losy z ojcem dzieciaków, że nie chciał się nimi zajmować. Człowiek, któremu zaufałam, człowiek, który był ojcem moich dzieci, nie stanął na wysokości zadania” – mówiła w wywiadzie dla stacji TVN.

Po wszystkich doświadczeniach dziś stawia przede wszystkim na siebie. „Byłam żoną, matką i kochanką, zarabiałam, organizowałam, nieźle karmiłam, bo mam do tego dryg. Ale dorosłam już do tego, że i mnie należy się odpoczynek”, mówiła. Nie zamknęła się na miłość. U boku nowego partnera jest szczęśliwa, gna za marzeniami, podróżuje i spełnia się na scenie.

7 września Joanna Trzepiecińska świętuje urodziny! A my z tej okazji składamy najserdeczniejsze życzenia! 

ZOBACZ TAKŻE: "Małżeństwo to hazard", mawiał Jerzy Bińczycki. Prawdziwe szczęście odnalazł dopiero po czterdziestce u boku drugiej żony 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…