Joanna Przetakiewicz, VIVA! 5/2019
Fot. Mateusz Stankiewicz
Z ŻYCIA GWIAZD

Joanna Przetakiewicz o polskich oddziałach onkologicznych: „Zobaczyłam piekło”

„Przekroczyłam próg z kimś, kto był chory. I nogi się pode mną ugięły”

Gabriela Czernecka 20 lutego 2020 11:46
Joanna Przetakiewicz, VIVA! 5/2019
Fot. Mateusz Stankiewicz

Każdego dnia motywuje kobiety do działania. Joanna Przetakiewicz od dawna angażuje się społecznie.  Rok temu powołała do życia Erę Nowych Kobiet, ruch, w ramach którego spotyka się z kobietami w całej Polsce. Postawiła sobie za cel sprawienie, by kobiety na nowo odkryły w sobie siłę do działania i zmieniania świata. „Największym faktorem szczęścia i długiego, zdrowego życia jest przynależność do grupy. Co do tego są zgodni wszyscy naukowcy świata, i właśnie tego kobietom ogromnie brakuje. Docenienia, zauważenia, zrozumienia, wysłuchania, troski i bliskości. Satysfakcji pomagania. Każda, nawet drobna wspólna inicjatywa w dobrej intencji, zmienia nasz świat na lepszy”, podkreślała w niedawnym wywiadzie z Beatą Nowicką dla magazynu VIVA!. Teraz Joanna Przetakiewicz postanowiła zaangażować się w profilaktykę przeciwnowotworową. Jej wpis na Instagramie poruszył jej fanki! 

Joanna Przetakiewicz o profilaktyce przeciwnowotworowej

Joanna Przetakiewicz w ramach projektu Era Nowych Kobiet spotyka się z kobietami z całej Polski. Daje im przestrzeń do dzielenia się swoimi doświadczeniami, promuje filozofię mówiącą, że każda kobieta w każdym wieku może czuć się szczęśliwa i spełniona. Teraz właścicielka firmy La Mania postanowiła zaangażować się w profilaktykę przeciwnowotworową. Na swoim Instagramie otwarcie apeluje do kobiet, aby się badały: „Kobieto ! Dziewczyno! Kiedy ostatnio się badałaś? Kilka tygodni temu zobaczyłam piekło. Ludzkie tortury. Nie! To nie był film horror. To był szpital onkologiczny w Warszawie, w 2020 roku!!!”, zaczyna swój poruszający wpis.

Okazuje się, że ktoś z bliskich Joanny Przetakiewicz zmaga się z nowotworem: „7 stycznia przekroczyłam jego próg, z kimś kto był chory. I nogi się pode mną ugięły. Moje najstraszniejsze obawy okazały się bardzo naiwne. Zobaczyłam setki cierpiących, przerażonych ludzi. Kolejka do pierwszego prostego badania: min. 2 godz. czekania. Na stojąco. Kolejne procedury podobnie”, czytamy słowa Joanny. To jednak nie koniec: „Tyle łez, rozpaczy i bezradności nie widziałam NIGDY. Poszłam, aby być wsparciem, ale jak ukryć szok w takiej sytuacji? Lekarz spojrzał na badania i powiedział: radioterapia wsparta chemią. To standard w takim wypadku.  Nie miał czasu na tłumaczenia, bo w Polsce onkolog musi przyjąć średnio 70 pacjentów dziennie! I ta liczba rośnie. Dziś już wiem, ze ten standard (!!!) to kilka miesięcy życiowego koszmaru, bólu i męki zarówno pacjenta, jak i jego bliskich. Potwornego strachu i bezsilności”, informuje o stanie zdrowia bliskiej osoby.

„W Polsce chorować i przeżyć nowotwór to znaczy być SUPERBOHATEREM, o nadludzkiej sile. Umęczeni lekarze i pielęgniarki wspominają słusznie pacjentom: NAJWAŻNIEJSZE JEST TERAZ POZYTYWNE MYŚLENIE. Tylko jak w takiej sytuacji?  Polki są na ostatnim mscu w Europie, jeśli chodzi o wiarę w siebie. Potrzebują poczucia bezpieczeńtwa, wsparcia, nowych szans i możliwości Wiary, ze są warte dbania o siebie, troski, szacunku i odpoczynku. 100 tysięcy ludzi rocznie umiera w Polsce na nowotwór, z czego około 10 tysięcy całkowicie i wyłącznie z winy złej organizacji i braku odpowiedniego leczenia! Gdy w katastrofie lotniczej ginie 300 pasażerów - cały świat płacze. A 10 000 osób to 30 takich katastrof lotniczych w ciagu roku, czyli średnio ponad dwie takie tragedie w ciagu miesiąca!!!”, pisze dalej.

Na sam koniec swojego wpisu Joanna Przetakiewicz prosi fanów i obserwatorów o pomoc: „Proszę Cię, zabierz głos. Nie milcz. Napisz komentarz. Stwórzmy wspólnie APEL SPOŁECZNY #apelspołeczny#onkologiawpolsce #badajmysię”, informuje. 

Apel Joanny Przetakiewicz ma szczególny wydźwięk, zwłaszcza teraz, gdy rząd przeznaczył dwa miliardy złotych na finansowanie mediów publicznych, zamiast na profilaktykę i leczenie onkologiczne.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kobieto ! Dziewczyno! Kiedy ostatnio się badałaś? Kilka tygodni temu zobaczyłam piekło. Ludzkie tortury. Nie! To nie był film horror. To był szpital onkologiczny w Warszawie, w 2020 roku!!! 7 stycznia przekroczyłam jego próg, z kimś kto był chory. I nogi się pode mną ugięły. Moje najstraszniejsze obawy okazały się bardzo naiwne. Zobaczyłam setki cierpiących, przerażonych ludzi. Kolejka do pierwszego prostego badania: min. 2 godz. czekania. Na stojąco. Kolejne procedury podobnie. Tyle łez, rozpaczy i bezradności nie widziałam NIGDY. Poszłam, aby być wsparciem, ale jak ukryć szok w takiej sytuacji? Lekarz spojrzał na badania i powiedział: radioterapia wsparta chemią. To standard w takim wypadku. Nie miał czasu na tłumaczenia, bo w Polsce onkolog musi przyjąć średnio 70 pacjentów dziennie! I ta liczba rośnie. Dziś już wiem, ze ten standard (!!!) to kilka miesięcy życiowego koszmaru, bólu i męki zarówno pacjenta, jak i jego bliskich. Potwornego strachu i bezsilności. W Polsce chorować i przeżyć nowotwór to znaczy być SUPERBOHATEREM, o nadludzkiej sile. Umęczeni lekarze i pielęgniarki wspominają słusznie pacjentom: NAJWAŻNIEJSZE JEST TERAZ POZYTYWNE MYŚLENIE. Tylko jak w takiej sytuacji? Polki są na ostatnim mscu w Europie, jeśli chodzi o wiarę w siebie. Potrzebują poczucia bezpieczeńtwa, wsparcia, nowych szans i możliwości Wiary, ze są warte dbania o siebie, troski, szacunku i odpoczynku. 100 tysięcy ludzi rocznie umiera w Polsce na nowotwór, z czego około 10 tysięcy całkowicie i wyłącznie z winy złej organizacji i braku odpowiedniego leczenia! Gdy w katastrofie lotniczej ginie 300 pasażerów - cały świat płacze. A 10 000 osób to 30 takich katastrof lotniczych w ciagu roku, czyli średnio ponad dwie takie tragedie w ciagu miesięca!!! Proszę Cię, zabierz głos. Nie milcz. Napisz komentarz. Stwórzmy wspólnie APEL SPOŁECZNY #apelspołeczny #onkologiawpolsce #badajmysię

Post udostępniony przez Joanna Przetakiewicz (@joannaprzetakiewicz)

Joanna Przetakiewicz
Fot. Cameron Krone

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.