Fot. Jerzy Plonski / RSW / Forum
z życia gwiazd

Zdobyła sławę jako Tereska z „Jak rozpętałem II wojnę światową”. Co dziś słychać u Joanny Jędryki?

Artystka prowadzi spokojne życie u boku trzeciego męża...

Marcjanna Maryszewska 24 listopada 2022 20:06
Fot. Jerzy Plonski / RSW / Forum

Mówiono o niej — polska Audrey Hepburn. Rola Teresy z komedii „Jak rozpętałem II wojnę światową” była kluczem do sławy i wielkiej kariery, choć o swoim artystycznym dorobku po latach mówiła ze sporą rezerwą… Joanna Jędryka od ponad dekady nie jest już aktywna zawodowo, lecz fani kinematografii lat 70. i 80. wspominają ją do dziś. Po trudnych doświadczeniach w końcu zaznała prawdziwej miłości. Co jeszcze wiadomo o życiu aktorki? 

Joanna Jędryka. Młodość i kariera

Urodzona 1 stycznia 1940 roku w Trembowli, miłość do sztuki odziedziczyła po swojej mamie. „Czasem zamykałam się w łazience i odgrywałam sceny obejrzane na ekranie. Z dziećmi sąsiadów założyłam teatrzyk domowy. Takie wierszowane składanki... Uczyłam też wierszyków młodszą siostrę, fredrowskich, także tych mocno frywolnych”, wspominała po latach na łamach wywiadu udzielonego magazynowi Świat i ludzie. 

Z mamą spędziła pierwsze lata swojego życia, gdy jej ojciec znajdował się w obozie jenieckim w Niemczech. Młoda Joanna okazała się urodzoną aktorką i choć z początku marzyła o medycynie, ostatecznie rozpoczęła naukę na wydziale aktorskim. Zdaje się to potwierdzać fakt, iż jeszcze w trakcie studiów dostała propozycję roli w filmie „Dwaj panowie N”. Jako studentka zagrała również księżniczkę Zibeldę w ekranizacji „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. 

W kolejnych latach wystąpiła w produkcjach takich jak „Stawka większa niż życie”, „Kapitan Sowa na tropie” czy Przygody pana Michała”. Jednak bez wątpienia największą sławę przyniosła rola Teresy w komedii „Jak rozpętałem II wojnę światową”, która zapewniła jej nie tylko status wielkiej gwiazdy, ale również jednej z najpiękniejszych kobiet w kraju. Wówczas Joannę Jędrykę hucznie okrzyknięto polską Audrey Hepburn.

CZYTAJ TAKŻE: Renata Fatla: zdobyła koronę Miss Polonia, bała się wrócić do szkoły. Jak potoczyły się jej losy?

Choć aktorka od lat pozostaje nieaktywna zawodowo, może pochwalić się naprawdę imponującym dorobkiem artystycznym. Gwiazda wystąpiła w wielu popularnych filmach i serialach: „Barwy szczęścia”, „Dziewczyny ze Lwowa” czy „Pensjonat pod Różą”. Inną produkcją, która przyniosła jej sławę pośród kolejnych pokoleń, było „M jak miłość”, gdzie wcielała się w postać księgowej, Krystyny Cholakowej. Z kolei fani kultowej serii o Harrym Potterze z pewnością kojarzą jej głos — Joanna Jędryka przez lata użyczała go bowiem Molly Weasley, czyli matce filmowego Rona. 

Joanna Jędryka i Krzysztof Chamiec: historia miłości
Fot. Romuald Broniarek / Forum

Joanna Jędryka. Burzliwe życie miłosne

O aktorce mówiło się również w kontekście jej burzliwego życia prywatnego. Nie brakowało w nim wzlotów i upadków. Gdy miała 20 lat, wyszła za mąż za reżysera „Stawiam na Tolka Banana”, czyli Stanisława Jędrykę. Ich związek rozpadł się po pięciu latach.

„Byłam 20-letnią studentką, gdy wyszłam za mąż. Podobaliśmy się sobie i nie miałam nic przeciwko temu. Ale właściwie małżeństwo spędziliśmy w pracy. Ja studiowałam, on robił dużo filmów. A potem, najprościej mówiąc, on spotkał swoją starą miłość”, wyznała na łamach Super Expressu. Co ciekawe, Joanna Jędryka udzielała głosu serialowej Krysi „Karioce” parę lat później.

ZOBACZ TAKŻE:  Maria Pawlikowska–Jasnorzewska kochała luksus i mężczyzn. Kłamała na temat wieku

Drugim mężem aktorki był 10 lat starszy Krzysztof Chamiec. Aktor nie cieszył się zbyt dobrą reputacją, kobiety miał traktować brutalnie, lecz mimo tego zakochana gwiazda zdecydowała się na zawarcie związku małżeńskiego. Jak stwierdziła po latach — nie była w stanie uwierzyć w krążące plotki.

„Wiedziałam o jego sprawkach, a mimo to zdecydowałam się na ślub. Bo wydawało mi się, że te opowieści to przesada. 'Może inne kobiety pozwalały mu górować nad sobą, ale ja nie pozwolę' - mówiłam sobie. Poza tym pociągała mnie jego pewność siebie. Był przebojowy, miał luz, taką nonszalancję wobec życia. Ja tego nie miałam. Nigdy mnie nie uderzył, choć raz zwinął dłoń w pięść. 'Pamiętaj, Krzysiu, twój pierwszy fałszywy krok będzie ostatnim'" - powiedziałam wtedy. Był wściekły, ale odważył się tylko na rzucenie kapciem w okno”, opowiadała w tej samej rozmowie.

Joanna Jędryka i Krzysztof Chamiec

Joanna Jędryka i Krzysztof Chamiec: historia miłości
Fot. TOMASZ RADZIK/East News

Joanna Jędryka — jak dziś wygląda jej życie?

W końcu gwieździe udało się zaznać prawdziwej miłości u boku siedem lat starszego Jerzego Chociłowskiego. Jej ukochany jest reporterem, tłumaczem i autorem książek. Swojego uczucia pilnie strzegą przed mediami. Wiadomo, że poznali się dzięki bliskiej znajomej Joanny Jędryki. Miała wówczas 40 lat i nie sądziła, że niewinna randka z nieznajomym całkowicie odmieni jej losy. Zakochani są razem już od ponad czterech dekad.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Lech Ordon przez całe życie kochał jedną kobietę. Z żoną Magdaleną przeżyli razem 57 lat

Joanna Jędryka od lat pozostaje nieaktywna zawodowo. Wolny czas spędza z najbliższymi, a o jej życiu wiadomo niewiele… Na próżno szukać również najnowszych zdjęć gwiazdy, która od dawna nie uczestniczy już w branżowych wydarzeniach i nie pojawia się publicznie. Z kolei iuż na początku przyszłego roku świętować będzie 83. urodziny. Tymczasem życzymy jej spełnienia oraz wielu powodów do radości.  

Źródło: kobieta.gazeta.pl, film.interia.pl

Joanna Jędryka, 18.10.2011

Fot. TOMASZ RADZIK/East News

Joanna Jędryka, Jubileusz Franka Dolasa w TVP Seriale, Warszawa, 16.07.2014

Fot. Michal WARGIN/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?