Jo Cameron
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

71-letnia Szkotka nie odczuwa bólu ani strachu... Posiada nietypową mutację genów!

„Przez całe życie nie wzięłam leku przeciwbólowego”

Olga Figaszewska 4 kwietnia 2019 06:55
Jo Cameron
Fot. East News

Wyobrażasz sobie, że możesz nie czuć bólu czy strachu? Ona tego doświadcza na co dzień. Jo Cameron jest nosicielką wyjątkowej mutacji, za sprawą której nawet rany goją się szybciej. Jak to odkryto? 

Historia Jo Cameron 

Natura obdarzyła ją wyjątkowym darem. 71-letnia Szkotka prowadzi spokojne, radosne życie. I do niedawna była zupełnie nieświadoma swojej „niezwykłości”. W przeciwieństwie do pozostałych ludzi Jo Cameron nigdy nie narzekała na silne bóle, a do tego niezmiennie znajduje się w cudownym nastroju. I oczywiście, są osoby, które posiadają wysoki próg bólu, ale przypadek Jo Cameron naprawdę jest wyjątkowy. Zdarza jej się poparzyć i nie czuje kiedy dotyka ręką gorących powierzchni, a poród wspomina fantastycznie.

,,To było po prostu dziwne, ale nie bolało. To było naprawdę przyjemne. Byłam szczęśliwa, bo niemal przez całe swoje życie nie wzięłam ani jednej tabletki przeciwbólowej. Nie było mi to potrzebne ", zwierzyła się w jednym z wywiadów. Specjalną mutację genów odkryto, gdy skończyła 65 lat. 

Nagle zaczęła potykać się o własne nogi. Z czasem trudno było jej się poruszać. Zaczęła szukać pomocy u lekarzy, ale ponieważ nie czuła bólu początkowo bagatelizowali sprawę i odsyłali ją do kolejnych specjalistów. Dopiero szczegółowe badania w szpitalu wykazały, że kobieta ma poważne zwyrodnienie stawu biodrowego, przy którym każda inna osoba odczuwałaby niewyobrażalny ból. Jo Cameron nie czuła praktycznie… nic! Po ciężkiej operacji wymiany stawu skorzystała zaledwie z paracetamolu, a lekarze byli w szoku.


Nie odczuwa bólu ani strachu

W końcu kobieta przeszła badania genetyczne. W Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie dokonano niesamowitego odkrycia. Wszystko wskazuje na to, że kobieta posiada mutacje, które wpływają na jej pozytywny stan. Jedna z nich zmniejsza aktywność genu FAAH, który poprzez enzymy i rozpad substancji wpływa na współczynnik odczuwania bólu i nastroju. To dlatego Jo jest stale szczęśliwa. Z kolei druga mutacja była do tej pory nieznanym wcześniej genem FAAH-OUT. 

,,Patrząc wstecz zdaję sobie sprawę, że nie potrzebowałam środków przeciwbólowych, ale jeśli ich nie potrzebujesz nie pytasz, dlaczego. Jesteś tym, kim jesteś, dopóki ktoś tego nie zauważy, nie kwestionujesz tego. Byłam po prostu szczęśliwą duszą, która nie zdawała sobie sprawy ze swojej odmienności", dodała w rozmowie z BBC Scotland. 

Na łamach British Journal of Anesthesia ukazał się artykuł dotyczący niezwykłej mutacji. Naukowcy mają nadzieję, że przypadek Jo Cameron może być cenny dla badań klinicznych nad pooperacyjnym lękiem oraz potencjalnie przewlekłym bólem i gojeniem się ran. 

Jo Cameron
Fot. East News

Jo Cameron
Fot. East News

TAGI #choroba

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?