Daniele Nardi i Tom Ballard Daniele Nardi i Tom Ballard nie żyją
Fot. Facebook/Daniele Nardi
O TYM SIĘ MÓWI

Internauci oburzeni skandaliczną publikacją zdjęcia ciał himalaistów z Nanga Parbat

Co ciekawe, opublikowano je za pozwoleniem rodzin zmarłych...

Gabriela Czernecka 10 marca 2019 14:06
Daniele Nardi i Tom Ballard Daniele Nardi i Tom Ballard nie żyją
Fot. Facebook/Daniele Nardi

Przygoda Daniele Nardiego i Toma Ballarda ze wspinaczką dobiegła końca. Wczoraj podano do oficjalnej wiadomości, że himalaiści zginęli na Nanga Parbat. Dziś do sieci trafiło szokujące zdjęcie przedstawiające ciała pasjonatów gór. Okazuje się, że zgodę na publikację takiej fotografii wydała... rodzina zmarłych. Internauci pytają wprost „Czy to nie przesada?!”

Daniele Nardi i Tom Ballard zginęli na Nanga Parbat

Daniele Nardi i Tom Ballard zaginęli na Nanga Parbat pod koniec lutego. Himalaiści chcieli powtórzyć czyn swoich poprzedników: Alexa Txikona, Simone Moro i Aliego Sadpary, którzy trzy lata temu jako pierwsi w historii zdobyli ten szczyt zimą. W ubiegłym roku tego zadania podjęli się Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz. Niestety, choć oboje weszli szczyt, mieli ogromne trudności z zejściem z niego. Ostatecznie Elisabeth Revol zdołała powrócić dzięki heroicznej akcji ratunkowej z udziałem uczestników polskiej ekspedycji na K2. Do Tomasza Mackiewicza nie udało się dotrzeć, odszedł w miejscu, które kochał. Został jednak pierwszym Polakiem, któremu udało się zdobyć niebezpieczny szczyt zimą. Revol natomiast jest pierwszą kobietą i pierwszą Francuzką, która zdobyła Nanga Parbat zimą.

W tym roku szczyt próbowali zdobyć 42-letni Włoch Daniele Nardi i 31-letni Brytyjczyk Tom Ballard. Kilka dni po rozpoczęciu wspinaczki zgłoszono ich zaginięcie. Himalaiści nie dawali znaku życia, nie udało im się powrócić do jednego z obozów. Rozpoczęła się akcja ratunkowa, w której udział wzięli: Alex Txikon, Ali Sadpara, Felix Criado i Rahmat Ullah Baig. Gdy powoli zaczęto tracić nadzieję, a do mediów docierały informacje, że niebawem akcję uzna się za zakończoną, ekipa ratunkowa za pomocą drona dostrzegła dwa obiekty na jednej ze ścian góry. Podejrzewano, że są to sylwetki zaginionych. Niewielu wierzyło w to, że Ballard i Nardi jeszcze żyją.

Niestety wczoraj pojawiła się oficjalna informacja o tym, że nie ma już nadziei... Ciała dwóch himalaistów znaleziono na niebezpiecznym odcinku ośmiotysięcznika. „Z wielkim smutkiem informuję, że zakończono poszukiwania Daniele Nardiego i Toma Ballarda. Alex Txikon i jego zespół potwierdzili, że sylwetki zauważone na wysokości 5 900 metrów to Daniele i Tom”, napisał na Twitterze Stefano Pontecorvo, ambasador Włoch w Pakistanie.

Polityk, za pozwoleniem rodzin himalaistów, opublikował w sieci zdjęcie, na którym widać ciała Nardiego i Ballarda. Wykonał je Alex Txikon, członek ekipy poszukiwawczej. Wielu internautów jest wstrząśniętych decyzją rodziny, która wyraziła zgodę na publikację tej fotografii. „W bardzo złym guście. Ufamy oficjalnym oświadczeniom, to jest niepotrzebne”, „Naprawdę to już przesada!”, czytamy w komentarzach. A Wy, co o tym myślicie?  

Nanga Parbat
Fot. paop/easyfotostock/Eastnews
 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…