Jessica Chastain MT
Fot. Facebook
O NEJ JEST GŁOŚNO

Gwiazda Hollywood wzięła udział w warszawskim strajku kobiet. Wiemy, dlaczego

Weronika Bruździak-Gębura 8 marca 2017 15:37
Jessica Chastain MT
Fot. Facebook

Jessica Chastain należy do pierwszej ligi Hollywood. Była dwukrotnie nominowana do Oscara - za filmy „Służące” i „Wróg numer jeden”. Jest uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet świata. Ale znana jest też z innego powodu - zaangażowania w sprawy kobiet. Obecnie przebywa w Warszawie, gdzie promuje swój najnowszy film, „Azyl”. W stolicy Polski wzięła też udział w strajku z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. 8 marca odbywają się protesty na całym świecie, w tym w ponad pięćdziesięciu polskich miastach. 

Jessica Chastain wzięła udział w warszawskim strajku 8 marca

Wcześniej Jessica Chastain poinformowała o swoich planach za pośrednictwem Facebooka. Jej profil śledzi 750 tysięcy osób. Pod zdjęciem, które wstawiła, napisała:

„Zamierzam uczcić Międzynarodowy Dzień Kobiet strajkując 8 marca i maszerując solidarnie z polskimi kobietami. Jeśli nie wiecie, jaką polityczną walkę teraz prowadzą, proszę sprawdźcie to”.

Udział w strajku z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet zapowiedziało też wiele polskich gwiazd, które już wcześniej wyraziły poparcie dla protestu. Między innymi: Krystyna Janda, Agnieszka Holland, Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Szymon Majewski, Wojciech Pszoniak i Krystyna Kofta.

Protest w Polsce ma na celu sprzeciwienie się władzy, która narusza prawa polskich kobiet. Chodzi między innymi o dostęp do bezpłatnej antykoncepcji i bezpiecznego przerywania ciąży, utrzymanie standardów opieki okołoporodowej, dofinansowanie zabiegów in vitro i badań prenatalnych.

 

Polecamy też: Ostre słowa Krystyny Jandy! Aktorka zachęca Polaków do udziału w protestach 8 marca. Inne gwiazdy też wyjdą na ulicę

Historia o małżeństwie, które podczas wojny uratowało setki Żydów

Jessica Chastain od kilku dni przebywa w Warszawie. W stolicy Polski promuje swój najnowszy film, „Azyl”, w którym wcieliła się w postać Antoniny Żabińskiej, żony dyrektora warszawskiego zoo, którzy podczas II wojny światowej uratowali steki Żydów z warszawskiego getta. W 1965 roku małżeństwo zostało uhonorowane tytułem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem.

Przy okazji wizyty w Polsce aktorka odwiedziła willę Żabińskich, która znajduje się na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego, a w której piwnicach małżeństwo ukrywało ocalonych z getta. Aktorka wrzuciła do sieci zdjęcie z willi, na którym pozuje razem z filmowym mężem, Johanem Heldenberghiem, który zagrał Jana Żabińskiego. 

„To wzruszające wrócić do willi Żabińskich. Czuję się zaszczycona, że biorę udział w rozpowszechnieniu tego przykładu ludzkiej dobroci. Antonina i Jan byli zwykłymi ludźmi, którzy posłużyli się współczuciem jako bronią przeciwko nienawiści. Nie tylko ocalili setki żyć, ale pielęgnowali nadzieję w czasach ciemności”, napisała aktorka pod zdjęciem. Premiera filmu 24 marca.

Polecamy też: Historia o tym, jak w warszawskim zoo ratowano Żydów posłużyła za scenariusz hollywoodzkiego filmu

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!