Jessica Chastain MT
Fot. Facebook
O NEJ JEST GŁOŚNO

Gwiazda Hollywood wzięła udział w warszawskim strajku kobiet. Wiemy, dlaczego

Weronika Bruździak-Gębura 8 marca 2017 15:37
Jessica Chastain MT
Fot. Facebook

Jessica Chastain należy do pierwszej ligi Hollywood. Była dwukrotnie nominowana do Oscara - za filmy „Służące” i „Wróg numer jeden”. Jest uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet świata. Ale znana jest też z innego powodu - zaangażowania w sprawy kobiet. Obecnie przebywa w Warszawie, gdzie promuje swój najnowszy film, „Azyl”. W stolicy Polski wzięła też udział w strajku z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. 8 marca odbywają się protesty na całym świecie, w tym w ponad pięćdziesięciu polskich miastach. 

Jessica Chastain wzięła udział w warszawskim strajku 8 marca

Wcześniej Jessica Chastain poinformowała o swoich planach za pośrednictwem Facebooka. Jej profil śledzi 750 tysięcy osób. Pod zdjęciem, które wstawiła, napisała:

„Zamierzam uczcić Międzynarodowy Dzień Kobiet strajkując 8 marca i maszerując solidarnie z polskimi kobietami. Jeśli nie wiecie, jaką polityczną walkę teraz prowadzą, proszę sprawdźcie to”.

Udział w strajku z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet zapowiedziało też wiele polskich gwiazd, które już wcześniej wyraziły poparcie dla protestu. Między innymi: Krystyna Janda, Agnieszka Holland, Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Szymon Majewski, Wojciech Pszoniak i Krystyna Kofta.

Protest w Polsce ma na celu sprzeciwienie się władzy, która narusza prawa polskich kobiet. Chodzi między innymi o dostęp do bezpłatnej antykoncepcji i bezpiecznego przerywania ciąży, utrzymanie standardów opieki okołoporodowej, dofinansowanie zabiegów in vitro i badań prenatalnych.

 

Polecamy też: Ostre słowa Krystyny Jandy! Aktorka zachęca Polaków do udziału w protestach 8 marca. Inne gwiazdy też wyjdą na ulicę

Historia o małżeństwie, które podczas wojny uratowało setki Żydów

Jessica Chastain od kilku dni przebywa w Warszawie. W stolicy Polski promuje swój najnowszy film, „Azyl”, w którym wcieliła się w postać Antoniny Żabińskiej, żony dyrektora warszawskiego zoo, którzy podczas II wojny światowej uratowali steki Żydów z warszawskiego getta. W 1965 roku małżeństwo zostało uhonorowane tytułem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem.

Przy okazji wizyty w Polsce aktorka odwiedziła willę Żabińskich, która znajduje się na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego, a w której piwnicach małżeństwo ukrywało ocalonych z getta. Aktorka wrzuciła do sieci zdjęcie z willi, na którym pozuje razem z filmowym mężem, Johanem Heldenberghiem, który zagrał Jana Żabińskiego. 

„To wzruszające wrócić do willi Żabińskich. Czuję się zaszczycona, że biorę udział w rozpowszechnieniu tego przykładu ludzkiej dobroci. Antonina i Jan byli zwykłymi ludźmi, którzy posłużyli się współczuciem jako bronią przeciwko nienawiści. Nie tylko ocalili setki żyć, ale pielęgnowali nadzieję w czasach ciemności”, napisała aktorka pod zdjęciem. Premiera filmu 24 marca.

Polecamy też: Historia o tym, jak w warszawskim zoo ratowano Żydów posłużyła za scenariusz hollywoodzkiego filmu

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA stara się żyć eko, ale mówi: „Popełnianie błędów to historia mojego życia. Słynny himalaista PIOTR PUSTELNIK długo wierzył, że zmiany klimatyczne są dziełem natury. Mylił się. EWA ZGRABCZYŃSKA, uratowała tygrysy, teraz ma nową misję. GRETA THUNBERG – świat wreszcie uwierzył młodej aktywistce.