Jerzy Pilch, VIVA! maj 2018
Fot. Olga Majrowska
Z OSTATNIEJ CHWILI

Jeden z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy, Jerzy Pilch nie żyje

W sierpniu skończyłby 68 lat...

Gabriela Czernecka 29 maja 2020 19:40
Jerzy Pilch, VIVA! maj 2018
Fot. Olga Majrowska

Publicysta, dramaturg, scenarzysta, laureat najważniejszych nagród literackich, w tym Nike. Jerzy Pilch nie żyje. Jeden z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy miał 68 lat. Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy, że lekarze zdiagnozowali u najpopularniejszego i wybitnego pisarza Parkinsona. W ostatnim czasie jego stan znacząco się pogorszył. Jerzy Pilch poruszał się na wózku inwalidzkim, przez co zmagał się z kolejnymi przeszkodami. Od kilku dni miał problemy z ciśnieniem. Zmarł w swoim domu w Kielcach w piątkowe popołudnie. O śmierci pisarza poinformowała jego żona, Kinga Pilch.

Jerzy Pilch nie żyje. Miał 68 lat

W ostatnich miesiącach życia Jerzy Pilch codziennie mierzył się z kolejnymi problemami. Jako osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, mieszkał w budynku, który nie był przystosowany do jego potrzeb: ,,Wysokie krawężniki, a i te niskie, ale o ostrym profilu, wystające włazy studzienek kanalizacyjnych, wąskie przejścia, trudne przejazdy przez tory tramwajowe na Marszałkowskiej, szybko zmieniające się światła, wiecznie spieszący w pogoni za własną bezcelowością tłum, schodki do piekarni i sklepu spożywczego pod domem. Słowem – płaszczyzna pod stopami to są pasma nieraz nie do przejścia”, wyznał w Polityce w ubiegłym roku.

Przez wiele lat Pilch wstawał więc o 5 rano, wypijał kawę, wypalał papierosa i siadał do biurka. „Na trzeźwo nigdy nie zdarzyło mi się, żebym nie wstał i nie zasiadł do pisania”, zdradził w jednym z wywiadów. Jerzy Pilch był bowiem jednym z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy. Do jego najgłośniejszych publikacji należał tom poetycki Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej, powieść Bezpowrotnie utracona leworęczność (za którą otrzymał nagrodę Paszporty Polityki) oraz powieść Pod Mocnym Aniołem, którą nagrodzoną nagrodą Literacką Nike.

O tym, że ma Parkinsona Jerzy Pilch opowiedział w 2012 roku. Wykonanie każdej czynności, chociażby zakręcenie butelki, było dla niego niemożliwe, a mówienie przychodziło z wielkim trudem. „Rok temu miałem problem, żeby gacie na tyłek wciągnąć, tak mi się ręce trzęsły. Nie mogłem zapiąć guzików w koszuli, zakręcenie butelki było niemożliwe, bo ręka mi latała. A dziś już mogę. Tylko że mówienie przychodzi mi z wielkim trudem. Chociaż przed zabiegiem lekarze mówili, że to się cofnie”, zdradził w jednym z wywiadów.

Nigdy jednak nie oswoił się z chorobą: „bo to nie jest choroba Parkinsona w klasycznym wydaniu, tylko tak zwane drżenie samoistne. (…) Może więc obudzę się któregoś dnia i przemówię strasznym głosem. Może to nie będzie już mój głos. Tak jak trafiło się świętej pamięci Tadeuszowi Konwickiemu, który po operacji chrypiał i mówił głosem starej ku*wy. O chorobach nie powinno się opowiadać, ale ekshibicjonizm stał się ostatnio modny”, mówił w wywiadzie VIVY! Elżbiecie Pawełek. Choroba jednak zmieniła nieco tryb jego pracy. „Teraz obywam się bez dopingu, a wstaję i o trzeciej. Porządkuję bibliotekę i czekam, aż ręce przestaną mi drżeć”, mówił.

Jerzy Pilch nigdy nie krył swojego uzależnienia od alkoholu, a winę za to jak sam mówił ponosiły okoliczności życiowe. „Nie lubiłem i nie lubię pijaków, ale oczywiście każdemu to, na czym mu najmniej zależy. Okoliczności życiowe zmusiły mnie do nadużywania napojów wyskokowych. Niechętnie do tego wracam. Czułem ciągle wewnętrzną potrzebę oddalenia się, a nie zanurzenia w tym wszystkim”, wyznał pisarz w rozmowie z gazetą.pl. Kilka lat temu Pilch publicznie przyznał, że ma parkinsona, a najbardziej pomaga mu marihuana.

Po latach w rozmowie z Renatą Kim dla tygodnika Newsweek Jerzy Pilch ucinał rozmowy na temat choroby. „Uprzedzono mnie, że nie chcesz rozmawiać o swojej chorobie. Ale znamy się tak długo, że mam nadzieję, że coś mi powiesz’’, dopytywała dziennikarka. Autor żałuje, że w poprzednich wywiadach opowiedział o parkinsonie. „Mam cały szereg ciekawszych rzeczy do opowiedzenia, a poza tym ten temat wałkowałem od lat i to był błąd’’, wyznał Pilch.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA WACHOWICZ o życiu po pięćdziesiątce, ukochanej córce i tym, co daje jej równowagę. MIKA URBANIAK I VICTOR DAVIES. Ona – wokalistka, malarka, córka Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. On – ceniony brytyjski kompozytor. Opowiadają o niełatwej relacji. KRZYSZTOF BARANOWSKI o czerpaniu siły z miłości – do morza i do kobiety. JOANNA JAKUBAS o swojej muzycznej drodze i pierwszej płycie. Ponadto także: Czy biografia SHARON STONE ujawni całą prawdę o jej życiu?