Charyzma i energia niezmienne od 25 lat. A wygląd?

Olga Figaszewska 6 października 2018 12:45

Jurek Owsiak obchodzi dziś 65. urodziny. Charyzmatyczny twórca i prezes największej akcji charytatywnej w Europie - Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także pomysłodawca jednego z największych i obleganych festiwali, który od 1995 r. gromadzi wokół siebie największych artystów kraju, a także świata - Przystanek Woodstock. Jerzy Owsiak bije własne rekordy. „Będziemy grać więc do końca świata i jeden dzień dłużej. Pytasz, co mi daje Orkiestra? Właśnie to, że cały świat może się zatrząść, a ona będzie trwała” , mówił Jurek Owsiak w VIVIE! w 2015 roku. Jak zmieniał się Jerzy Owsiak zmieniał się przez te wszystkie lata?

Metamorfoza Jurka Owsiaka

Jurek Owsiak to niepowtarzalna osobowość. Orkiestra wpłynęła na całe jego życie. Satysfakcja, radość, kontakt z superludźmi. Nigdy nie miał poczucia, że pieniądze są w życiu najważniejsze. Nigdy nie myślał też, że gdyby je miał, pojechałby w podróż dookoła świata albo kupiłby sobie lepszy samochód czy mieszkanie. Orkiestra to nasze dobro ponad wszelkimi podziałami. 

Jurek Owsiak o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy

Jerzy Owsiak opowiedział Krystynie Pytlakowskiej o początkach Orkiestry, swoim apetycie na życie, ADHD. Co mu daje Orkiestra Świątecznej Pomocy?

Spójrz na ludzi, którzy tutaj w fundacji pracują. Mają po 20 lat i bardzo mnie odmładzają. Rozmawiamy tym samym językiem. Nie muszę się dla nich przebierać. Wszystko tutaj jest takie naturalne. No i Orkiestra ludzi jednoczy, to jest naprawdę przepiękne. Zbierają dla nas i młodzi, i starsi, moherowe berety i buntownicy. A ja mówię: „Piękny ten pani beret, chętnie bym go przymierzył”. I śmiejemy się 

Pamiętasz siebie sprzed 25 lat i ludzi, którzy wtedy otworzyli dla Ciebie serca i portfele?  

Trudno nie pamiętać. Zresztą ciągle wracam do momentu, kiedy zaczynaliśmy, przypominam go na wykładach w różnych korporacjach, które wynajmują mnie, żebym dodawał ich pracownikom energii i ducha. Wygłaszam wtedy takie półtoragodzinne pogadanki, żebyśmy wierzyli w siebie, mieli marzenia, realizowali je, żebyśmy nie stali w miejscu. I żebyśmy umiejętnie tworzyli zespół, bo sukces to sprawa zbiorowa, tak jak udało się w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Od początku wierzył w sukces?

Nie zastanawiałem się nad tym. Po prostu odpowiedziałem na apel lekarzy z Centrum Zdrowia Dziecka o zakup sprzętu ratującego życie dzieci. W mojej audycji radiowej mówiłem o tym wiele razy, podając konto. To był 1992 rok. A w 1993 już inicjatywa miała swoją nazwę – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, którą wymyśliliśmy muzycznie razem z Wojtkiem Waglewskim, a z Walterem Chełstowskim nadaliśmy temu ramy telewizyjnego programu.

Nawet przez głowę mi nie przeszło, że może się nie udać. Lecz dopiero teraz, po 25 latach, zdaję sobie sprawę, że dokonaliśmy jakiegoś cudu. Wtedy nie było telefonów komórkowych, jedynie faksy. Nie było internetu, były tylko trzy stacje telewizyjne. Istniał tylko pomysł nagłaśniany przez nasze czołowe prezenterki, które miały w telewizji takie okienka, gdzie rozmawiały z ciekawymi ludźmi. Pamiętam, jak rozmowę zrobiła ze mną Alicja Resich-Modlińska…

Czy kiedykolwiek myślał o porzuceniu Orkiestry w związku z pojawiającymi się za każdym razem oskarżeniami?

Bardzo. Nie jestem gierojem Czapajewem, ale kiedy chciałem już pomachać ludziom z Himalajów i powiedzieć: „Pa, pa”, dostałem kilkaset tysięcy maili z opisem historii, jak Orkiestra ich autorom pomogła. Będziemy grać więc do końca świata i jeden dzień dłużej. A te maile trzymam, bo może kiedyś powstanie z nich książka. Pytasz, co mi daje Orkiestra? Właśnie to, że cały świat może się zatrząść, a ona będzie trwała.

1/11
Jerzy Owsiak
Copyright @East News
1/11

„Będziemy grać więc do końca świata i jeden dzień dłużej. Pytasz, co mi daje Orkiestra? Właśnie to, że cały świat może się zatrząść, a ona będzie trwała” , mówił Jurek Owsiak w VIVIE! w 2015 roku. 

2/11
Jerzy Owsiak
Copyright @East News
2/11

Jerzy Owsiak w latach 90-tych

3/11
Jerzy Owsiak
Copyright @East News
3/11

Jerzy Owsiak, rok 1997

4/11
Jerzy Owsiak
Copyright @East News
4/11

Jurek Owsiak, 2005

5/11
Jerzy Owsiak
Copyright @East News
5/11

Czesław Niemen i Jerzy Owsiak, 2000 rok

6/11
Jerzy Owsiak
Copyright @East News
6/11

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2000 roku

7/11
Jerzy Owsiak
Copyright @East News
7/11

Jerzy Owsiak, 2004 rok

8/11
Jerzy Owsiak
Copyright @East News
8/11

 16 Finał WOŚP -  13.01.2008

9/11
Jerzy Owsiak
Copyright @East News
9/11

XIX Finał WOŚP - 2011 rok

10/11
Jerzy Owsiak
Copyright @East News
10/11

Rok 2015, Warszawa 23 finał WOŚP

11/11
Jerzy Owsiak
Copyright @Bartek Wieczorek/LAF AM
11/11

Jerzy Owsiak, Viva! grudzień 2015

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.