Japońska para książęca, książę Akishino, księżna Kiko, Andrzej Duda, Agata Duda
Fot. Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Ta wizyta ma szczególny charakter! Japońska para książęca u polskiej pary prezydenckiej

Agata Duda zainspirowała się lookiem księżnej Kate!

Gabriela Czernecka 29 czerwca 2019 11:10
Japońska para książęca, książę Akishino, księżna Kiko, Andrzej Duda, Agata Duda
Fot. Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News

W piątek wizytę w Polsce rozpoczęła japońska para książęca. Następca tronu Japonii, książę Akishino i księżna Kiko udali się w swoją pierwszą zagraniczną podróż. W czasie kilkudniowej wizyty w Polsce odwiedzą Warszawę, Kraków i Łowicz. Jeszcze przed spotkaniem z polską parą prezydencką książęca para złożyła wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Japońska para książęca w Polsce

Na japońskim tronie kilka dni temu zasiadł cesarz Naruhito, a w piątek jego brat rozpoczął swą pierwszą zagraniczną podróż. Książę Akishino wraz z żoną księżną Kiko rozpoczęli swoją wizytę od uroczystego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę.

Wizyta japońskiej pary książęcej związana jest ze stuleciem nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią. Japońska para książęca złożyła wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.  Para została uroczyście powitana przez polską parę prezydencką, Andrzej i Agata Dudowie wydali także oficjalne śniadanie na ich cześć. Wieczorem japońscy goście oraz polska Para Prezydencka w Teatrze Narodowym obejrzeli spektakl japońskiego teatru NO.

„Wizyta ma szczególny charakter, ponieważ to pierwsza zagraniczna podróż księcia Akishino jako następcy tronu. Ponadto w tym roku Polska i Japonia świętują 100-lecie nawiązania relacji dyplomatycznych. Cesarstwo Japonii było pierwszym krajem z Azji, a piątym na świecie, który uznał rząd premiera Ignacego Paderewskiego”, mówi szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski.

Przypomnijmy, kim jest książę Ahishino To japoński następca tronu. Jego ojciec, cesarz Akihito po trzydziestu latach wraz z końcem kwietnia tego roku abdykował z pełnienia funkcji cesarza Japonii. 85-letni dziś Akihito tron objął po śmierci swego ojca, cesarza Hirohito. Nowym cesarzem Japonii został jego syn, książę Naruhito. Tym samym zakończyła się era Heisei (Pokój wszędzie), a rozpoczęła era Reiwa (czyli Piękna harmonia). Swoją abdykację Akihito zapowiedział trzy lata temu. Wyznał, że z powodu wieku trudno będzie mu pełnić dalsze obowiązki. KIlka miesięcy później przyjęto ustawę, która umożliwiła spełnienie woli monarchy. To pierwsza abdykacja w Japonii od dwustu lat. Książę Ahishino jest bratem obecnego cesarza Japonii, księcia Naruhito.

Podczas pobytu w stolicy Polski goście z Japonii wysłuchają także specjalnego plenerowego koncertu chopinowskiego w Łazienkach Królewskich, a w kolejnych dniach zwiedzą Starówkę i Zamek Królewski. Następnie udadzą się do Krakowa, gdzie odwiedzą m.in. Uniwersytet Jagielloński, Wawel i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Książęca para Japonii i polska para prezydencka miały już okazję pozować do wspólnych zdjęć. Wszyscy rozpisują się już o odważnym kolorze stylizacji Agaty Dudy. Polska pierwsza dama zaprezentowała się w sukience w kolorze fuksji i z toczkiem na głowie w tym samym kolorze. Kreacja podkreślała talię pierwszej damy i doskonale na niej leżała. Wielu twierdzi, że Agata Duda zainspirowała się stylizacją księżnej Kate, w której ta pojawiła się na ślubie księżniczki Eugenii. Czy aby na pewno? Oceńcie sami. 

Japońska para książęca, książę Akishino, księżna Kiko, Andrzej Duda, Agata Duda
Fot. Piotr Molecki/East News

 

Japońska para książęca, książę Akishino, księżna Kiko, Andrzej Duda, Agata Duda
Fot. KYDPL KYODO/Associated Press/East News

Księżna  Kate na śluie księżniczki Eugenii
Fot. East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…