Wirus, koronawirus, maseczka, choroba
Fot. stock.adobe.com
O TYM SIĘ MÓWI

Jak dobrze maseczki ochronne chronią przed Covid-19? Japońscy naukowcy ocenili ich skuteczność

Nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje również w Polsce

Redakcja VIVA! 23 października 2020 18:59
Wirus, koronawirus, maseczka, choroba
Fot. stock.adobe.com

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, niektóre państwa wprowadziły nakaz noszenia maseczek ochronnych nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, jak sklepy, ale i na ulicach. Również w Polsce od kilku tygodni obowiązuje to obostrzenie. Do tej pory pojawiały się głosy, że taka ochrona nie jest skuteczna, a niektórzy eksperci próbowali przekonać, że jest wręcz niebezpieczna. Najnowsze ustalenia naukowców z Tokio udowadniają, że zasłanianie ust i nosa rzeczywiście zmniejsza ryzyko infekcji wirusem SARS-CoV-2.

Czy maseczki chronią przed koronawirusem?

Jak informuje agencja Reuters, japońscy naukowcy przeprowadzili specjalne badanie, do którego użyli cząsteczek koronawirusa. Dzięki temu odkryli, że noszenie bawełnianych lub medycznych masek ochronnych rzeczywiście zmniejsza ryzyko zakażenia o co najmniej 40%. Stwierdzili jednak, że żadna z nich nie zapewnia całkowitej ochrony przed wirusem SARS-CoV-2.

Aby przeprowadzić eksperyment, naukowcy zbudowali szczelną komorę, w której umieścili dwie głowy manekinów naprzeciw siebie. Jedna z głów symulowała kaszel i „wyrzucała” z ust krople zawierające wirusa, a druga imitowała naturalny ludzki oddech i była wyposażona w pojemnik do zbierania tych cząstek.

Głowa manekina w bawełnianej masce „wdychała” o 40% mniej cząstek niż głowa bez maski. Gdy maseczki ochronne założono na obie głowy, zablokowały one ponad 50% cząsteczek koronawirusa. Ustalono też, że respirator N95, używany przez lekarzy, zapewnia jeszcze lepszą ochronę – blokuje do 90% cząstek.

Tym samym udowodniono, że nakaz zakrywania ust i nosa może uchronić przed zakażeniem, jednak należy pamiętać, że żadna z metod nie blokuje 100% cząsteczek koronawirusa. 

Źródło: WP, Forbes

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.