Janusz Kondratiuk
Fot. FOT. KAMIL PIKLIKIEWICZ/DZIEN DOBRY TVN/EAST NEWS
O TYM SIĘ MÓWI

Janusz Kondratiuk nie żyje. Reżyser miał 76 lat...

Filmowiec przegrał walkę z chorobą...

Olga Figaszewska 8 października 2019 06:39
Janusz Kondratiuk
Fot. FOT. KAMIL PIKLIKIEWICZ/DZIEN DOBRY TVN/EAST NEWS

Nie żyje Janusz Kondratiuk. Polski scenarzysta i reżyser przegrał walkę z chorobą. Miał 76 lat... 

Choroba Janusza Kondratiuka 

Janusz Kondratiuk od dwóch lat walczył z rakiem trzustki. Do końca nie tracił optymizmu. Legendarny reżyser o chorobie dowiedział się na przełomie 2017 i 2018 roku. Początkowo lekarzom trudno było zdiagnozować raka.  „Na początku ubiegłego roku zupełnie bez sensu mnie zoperowali. Wycięli woreczek żółciowy i zaszyli. Po upływie kolejnych kilku miesięcy zauważono coś co się umieściło między trzustką a wątrobą. Założyli mi protezę, którą parokrotnie zmieniali”, opowiadał w rozmowie z Fakt24.

Pół roku później zaniepokojony swoim stanem zdrowia poszedł do innego specjalisty chirurga. Ten z kolei zarządził natychmiastową operację. Reżyserowi wycięto trzustkę. ,,Jestem przekonany, że lekarze od początku wiedzieli, że mam nowotwór. Widocznie jestem w takim wieku, że lekarzom już się nie opłaca mnie operować. […] Straciliśmy ponad pół roku, a nowotwór w tym czasie rósł...”, stwierdził Janusz Kondratiuk. 

Artysta miał poważne przejścia z chorobą. ,,Dwa razy złapałem sepsę! Podobno w moim wieku już pierwsza jest śmiertelna. Dziś tłumaczę to sobie w ten sposób, że w dzieciństwie byłem niedożywiony, nie znałem smaku słodyczy, to może dlatego mój organizm sobie jakoś poradził (...) W tej chwili biorę chemię. Jestem RoboCopem sztucznie utrzymywanym przy życiu”, wyznał w Fakt24.

Śmierć Janusza Kondratiuka 

Janusz Kondratiuk odszedł w poniedziałek w swoim domu w podwarszawskim Łosiu. Informację o śmierci  twórcy przekazała Gazeta Wyborcza, którą powiadomił jego przyjaciel, ks. Andrzej Luter. 

Twórczość Janusza Kondratiuka 

Był młodszym bratem reżysera Andrzeja Kondratiuka. Janusz Kondratiuk marzył, by zostać grafikiem, ale wybrał film. Zaistniał w latach 60-tych. Janusz Kondratiuk ukończył PWSFiTV w Łodzi na wydziale reżyserskim. Popularność przyniosły mu produkcje Jak zdobyć pieniądze, kobietę i sławę czy  Dziewczyny do wzięcia. Stworzył również niezapomniane filmy: Czy jest tu panna na wydaniu? (1976 r.), Złote runo (1996 r.), Jak pies z kotem(2018 r.). Janusz Kondratiuk był sześciokrotnie nominowany do Złotych Lwów. 

Janusz Kondratiuk
Fot. AKPA

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…