Janina Ochojska, VIVA! marzec 2017
Fot. Filip Dróżdż/PAH
NOWY NUMER VIVY!

Janina Ochojska jest... Tego o niej nie wiedzieliście!

Piotr Najsztub 9 marca 2017 07:45
Janina Ochojska, VIVA! marzec 2017
Fot. Filip Dróżdż/PAH

W najnowszej VIVIE! Janina Ochojska zdradza, że z wykształcenia... jest astronomem! Po studiach dostała nawet etat w Polskiej Akademii Nauk, brała udział w badaniach, zaczęła pisać doktorat. Ale życie i jej osobiste pasje pchnęły ją w inną stronę.

 

Polecamy też: „Bałam się uzdrowienia!”. Janina Ochojska niezwykle szczerze o swojej chorobie w najnowszym numerze VIVY!

 

„Moja astronomia, to historia mojej pierwszej operacji kręgosłupa, zresztą nieudanej” - opowiada Ochojska w dwutygodniku VIVA!. „Lekarz przyniósł mi książkę „Obrazy nieba” Gadomskiego. Przeczytałam ją i postanowiłam, że będę astronomem. Po to, żeby poznać tajemnice wszechświata”. Była nawet studentką słynnego polskiego astronoma, Aleksandra Wolszczana. Ale nie wierzy, że odniosłaby sukces w astronomii. „Zawsze interesowały mnie jeszcze inne rzeczy, na studiach zaangażowałam się intelektualnie w duszpasterstwo akademickie, opozycja demokratyczna, potem Solidarność”, tłumaczy w VIVIE!. „A astronomia to jest taka dziedzina, której się trzeba bez reszty poświęcić”.

 

Zrezygnowała z pracy naukowej, zaczęła organizować konwoje humanitarne do Bośni, założyła Polską Akcję Humanitarną. Nie żałuje, że nie poświęciła się badaniom wszechświata.„Byłabym sfrustrowanym astronomem!”, ocenia Janina Ochojska.

 

Więcej o pasji jej życia, ostrzeliwanych konwojach i studniach głębinowych ratujących ludzi w najnowszym wydaniu dwutygodnika VIVA! z Kasią Warnke i Piotrem Stramowskim na okładce. Od 9 marca w kioskach!

Katarzyna Warnke, Piotr Stramowski, Viva! marzec 2017
Fot. Adam Pluciński/MOVE

Zobacz też: „Nie wiem, czy to samczość alfy, czy nerwica natręctw”. Jarosław Kuźniar ma ambicje na... więcej!

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?