Janina Ochojska, VIVA! marzec 2017
Fot. Filip Dróżdż/PAH
NOWY NUMER VIVY!

Janina Ochojska jest... Tego o niej nie wiedzieliście!

Piotr Najsztub 9 marca 2017 07:45
Janina Ochojska, VIVA! marzec 2017
Fot. Filip Dróżdż/PAH

W najnowszej VIVIE! Janina Ochojska zdradza, że z wykształcenia... jest astronomem! Po studiach dostała nawet etat w Polskiej Akademii Nauk, brała udział w badaniach, zaczęła pisać doktorat. Ale życie i jej osobiste pasje pchnęły ją w inną stronę.

 

Polecamy też: „Bałam się uzdrowienia!”. Janina Ochojska niezwykle szczerze o swojej chorobie w najnowszym numerze VIVY!

 

„Moja astronomia, to historia mojej pierwszej operacji kręgosłupa, zresztą nieudanej” - opowiada Ochojska w dwutygodniku VIVA!. „Lekarz przyniósł mi książkę „Obrazy nieba” Gadomskiego. Przeczytałam ją i postanowiłam, że będę astronomem. Po to, żeby poznać tajemnice wszechświata”. Była nawet studentką słynnego polskiego astronoma, Aleksandra Wolszczana. Ale nie wierzy, że odniosłaby sukces w astronomii. „Zawsze interesowały mnie jeszcze inne rzeczy, na studiach zaangażowałam się intelektualnie w duszpasterstwo akademickie, opozycja demokratyczna, potem Solidarność”, tłumaczy w VIVIE!. „A astronomia to jest taka dziedzina, której się trzeba bez reszty poświęcić”.

 

Zrezygnowała z pracy naukowej, zaczęła organizować konwoje humanitarne do Bośni, założyła Polską Akcję Humanitarną. Nie żałuje, że nie poświęciła się badaniom wszechświata.„Byłabym sfrustrowanym astronomem!”, ocenia Janina Ochojska.

 

Więcej o pasji jej życia, ostrzeliwanych konwojach i studniach głębinowych ratujących ludzi w najnowszym wydaniu dwutygodnika VIVA! z Kasią Warnke i Piotrem Stramowskim na okładce. Od 9 marca w kioskach!

Katarzyna Warnke, Piotr Stramowski, Viva! marzec 2017
Fot. Adam Pluciński/MOVE

Zobacz też: „Nie wiem, czy to samczość alfy, czy nerwica natręctw”. Jarosław Kuźniar ma ambicje na... więcej!

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.