Janina Ochojska, Viva!5/2017
Fot. archiwum prywatne
Z ŻYCIA GWIAZD

„Pomyślałam, że ten rak to dla mnie coś ważnego”

Janina Ochojska wzruszająco o walce z chorobą

Olga Figaszewska 16 września 2019 07:51
Janina Ochojska, Viva!5/2017
Fot. archiwum prywatne

Janina Ochojska zdobyła się na wzruszające wyznanie i opowiedziała o swojej walce z chorobą. Kilka miesięcy temu wyznała, że zmaga się z rakiem piersi. W najnowszym wywiadzie założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej wyznała, że tkwi w niej ogromna wola walki. Janina Ochojska jest też niesamowitą motywacją dla innych kobiet, które również stawiają czoła „wrogowi”.

Janina Ochojska o walce z rakiem

Nie zamierza się poddawać. Nigdy tego nie zrobiła. Jeszcze jako mała dziewczynka zachorowała na polio. Wiele wycierpiała. ,,Zaskoczyło mnie, że jestem tak silna i odporna. Miałam w życiu 40 operacji, a wciąż odkrywam w sobie pokłady energii", mówi Jackowi Szmidtowi.

Kilka miesięcy temu Janina Ochojska wyznała, że walczy z rakiem. O chorobie dowiedziała się tuż przed wyborami do Europarlamentu. Teraz zdecydowała się udzielić wywiadu dla miesięcznika Twój Styl. Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej przyznaje, że otrzymała od ludzi niesamowite wsparcie. Pisały do niej osoby, które również przeszły raka, kobiety wysyłały jej zdjęcia z ogoloną głową i wspierały. Działaczka wzięła udział w wyjątkowej sesji zdjęciowej. Janina Ochojska zapozowała bez chusty czy peruki.

„W najnowszym wydaniu "Twój Styl" znajdziecie moją szczerą rozmowę o chorobie, pracy, życiu i planach na przyszłość. Są też zdjęcia, w wersji chyba jeszcze Wam nieznanej ”, zapowiadała.

„Przez internet dotarło do mnie dużo życzliwości i miłości. (…) Dowiedziałam się, że mam dużą szansę na całkowite wyleczenie. I powiedziano mi: dobrze, że chorobę wykryto u mnie na początku roku, bo pod koniec może już by nie było limitu w szpitalu. Plan jednak się zmienił. Dzięki celnej terapii pozbyłam się guzów. Nie będę potrzebowała kolejnych cyklów chemioterapii białej. To przyspieszy proces powrotu do sił”, wyznała w rozmowie z miesięcznikiem.

Nie zdarzyło jej się pytać lekarza o to, czy przeżyje. Dla niej było to oczywiste. ,,O tym, co będzie, jak umrę, myślę w kategoriach załatwiania spraw. Komu co zapisać w testamencie, żeby po moim odejściu był porządek", tłumaczy w Twoim Stylu. 

„Po tym, jak wiele osób dało mi wsparcie, pomyślałam, że ten rak to dla mnie... coś ważnego. Dzięki temu przeżyciu mogę też pomóc kobietom, bo pierwszym przesłaniem filmiku, który wrzuciłam do sieci, było "badajcie się". Chcę też powiedzieć: Nie bójcie się”, dodała.

Janina Ochojska postawiła sobie kolejne cele. Została posłanką do Europarlamentu. Miała na początku tremę przed tą nową rolą dopóki nie odbyła się pierwsza debata, dotycząca uchodźców. 

,,Jestem jedną z niewielu osób w Palamencie, które mają doświadczenie w pracy na obszarach wojny, obozów dla uchodźców, miejsc katastrof naturalnych. Ja tam byłam, działałam, znam się", wyznaje Janina Ochojska. 

,,Kiedy patrzę wstecz widzę, że wszystko układa się według jakiegoś planu. Moja droga jest trudna, ale prowadzi mnie dalej. Ta nepełnosprawnośc sprawiła, że zrobiłam w życiu coś potrzebnego, pomogłam wielu ludziom. A teraz jeszcze mogę dodać otuchy kobietom chorym na raka", mówi poruszająco w wywiadzie dla Twojego Stylu.  

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

OMENAA MENSAH: Prowadzi trzy fundacje, organizuje aukcje charytatywne, a kilka razy w miesiącu… zapowiada pogodę. W jej słowniku nie ma słowa „niemożliwe”! JAN A.P. KACZMAREK: O czym marzy kompozytor i laureat Oscara? Niezwykła rozmowa! KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA i ANNA ZALESKA: Matka i córka. Dziennikarka i prawniczka. Zawsze w kontakcie, lecz jest jedno „ale”. VITO BAMBINO: O muzyce, życiu na emigracji, miłości, ukochanym synku i o tym, jak to jest żyć pomiędzy.