Temat tegorocznej wystawy w nowojorskim Metropolitan Museum of Art’s Costume Institute i towarzyszącej jej Met Gali brzmi Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination czyli Niebiańskie ciała: moda i wyobraźnia katolicka. I jak komentują to światowe media, jest to temat wyjątkowo kontrowersyjny. Inspirowane symboliką religijną projekty Jean Paula Gaultiera, Christophera Kane’a czy duetu Dolce & Gabbana zawsze wzbudzały wiele emocji. Tak samo jak kreację Madonny czy Lady Gagi, które wykorzystywały religijne atrybuty. Wielu komentatorów zastanawia się też, jak do tego tematu podejdą gwiazdy. Tradycją Met Gali jest przecież to, że zaproszeni gości dostosowują swoje stylizacje do problematyki wystawy. W wypadku tegorocznej ekspozycji poświęconej twórczości Rei Kawakubo zdarzyło się parę kreacji dyskusyjnych, ale żadnego poważnego skandalu nie zanotowano. Czy równie spokojnie będzie jednak w przypadku Niebiańskich ciał?
Zaproszenie na Met Galę na wagę złota
Przypomnijmy, że na dorocznej imprezie Metropolitan Museum of Art’s Costume Institute w Nowym Jorku nazywanej potocznie Met Galą chce być każdy, kto liczy się w światowym show-biznesie. Aktorki, piosenkarki, projektanci, modelki, a nawet reżyserzy z kilkoma Oscarami na koncie zabiegają by znaleźć się na liście gości, którą od 1995 roku kompletuje nieprzekupna naczelna amerykańskiego „Vogue’a”, Anna Wintour. Desperaci, którym się to nie udało mogą po prostu kupić bilet. Jego cena wynosi aktualnie… 25 tysięcy dolarów. O tym, jak przebiegają przygotowania do tego wydarzenia nazywanego skromnie „przyjęciem roku” opowiada film dokumentalny ”Pierwszy poniedziałek maja”.
A jak będzie wyglądał poniedziałek 7 maja 2018 roku? Z pewnością was poinformujemy! Już teraz możemy jednak zapewnić, że będzie na co popatrzeć!
Pokaz Christophera Kane’a i Jean Paula Gaultiera na wiosna/lato 2017.
Zjawiskowa Rihanna w efektownej kreacji Guo Pei na Met Gala w 2015 roku.
