HANKA BIELICKA
Fot. AKPA
WSPOMNIENIE

Na co dzień Hanka Bielicka zarażała poczuciem humoru, ale prywatnie los nie szczędził jej ciosów

Jej prywatne życie znacznie odbiegało od tego, co działo się na scenie

Gabriela Czernecka 9 listopada 2020 19:56
HANKA BIELICKA
Fot. AKPA

Niezapomniana dama polskiej sceny. W pamięci Polaków zapisała się jako uśmiechnięta, zawsze szczera do bólu, zawsze z żartem na poczekaniu. „Jeszcze Polska nie umarła, póki się śmiejemy”, mawiała aktorka. Hanka Bielicka nigdy nie ukrywała, że jej największą miłością była praca. Niewielu jednak wiedziało, że prywatnie los nie szczędził jej dramatów. Jak wyglądało prywatne życie Hanki Bielickiej? Dziś obchodziłaby urodziny...

Życie prywatne Hanki Bielickiej

Najsłynniejsza polska aktorka kabaretowa. Hanna Bielicka miała talent, którym chętnie dzieliła się z innymi.  Swoimi żartami nigdy nie przekraczała jednak dobrego smaku, zawsze potrafiła zachować klasę. Dopiero po latach wyszło, że przez dziesięciolecia skrywała się za kolorowymi kapeluszami i scenicznym wizerunkiem szczęśliwej kobiety. Życie nie szczęściło jej jednak osobistych rozczarowań. 

„Mężczyzn kochać nigdy nie potrafiłam. Zresztą, nigdy nie miałam do nich szczęścia. Wszyscy ode mnie uciekali”, wyznała w jednym z ostatnich swoich wywiadów. Aktorka nigdy nie kryła, że mężczyźni chętnie o nią zabiegali, ale najczęściej byli  zajęci, a ona nie chciała wchodzić w takie relacje. „Byłam zbyt dumna, by pogodzić się z rolą tej trzeciej. Każdy romans kończył się dla mnie chrypką”, zdradziła.

HANKA BIELICKA
Fot. AKPA

Mimo to przed laty, zaraz na początku swojej kariery, stanęła na ślubnym kobiercu. Jej mężem został Jerzy Duszyński. Gdy dostała angaż w teatrze w Wilnie, zamieszkała wraz z trójką młodych aktorów - Danutą Szaflarską, Ireną Brzezińską i właśnie Jerzym Duszyńskim. Podobno Danuta Szaflarska zarządziła, że zamieszka w pokoju z Ireną Brzezińską, na co Hanka Bielicka odparła: „Z mężczyzną w pokoju, do tego w jednym łóżku? Bez ślubu ani rusz”, wspominała.

Niektóre źródła podają, że jeszcze przed wyjazdem do Wilna Duszyński powiedział Hannie, że chciałby się z nią ożenić i podobno dopiero po czasie do aktorki dotarło, że jest w nim zakochana. Później po latach mówiła jednak, że łączyła ich tylko przyjaźń, a oboje wówczas po prostu potrzebowali bliskości. „Może dlatego się pobraliśmy”, pisała w książce Hanka Bielicka. „Myślę, że zdradził mnie już na trzeci dzień po ślubie. Jak wypił, to chodził na baby, wiedziałam o tym”, twierdziła. 

HANKA BIELICKA
Fot. AKPA

Smutne życie Hanki Bielickiej. Przez nieszczęśliwą miłość próbowała popełnić samobójstwo

Później na jej drodze stanął Jerzy Baranowski. Łączył ich gorący romans. Gdy się związali, on był żonaty. W końcu autor tekstów do „Podwieczorków przy mikrofonie” zdecydował się na rozwód, ale okazało się, że nie dla Hanki… Aktorka bardzo przeżyła to rozstanie, próbowała nawet targnąć się na życie. Na szczęście nieskutecznie. Zaczęła myśleć o powrocie do Duszyńskiego, ale ten związał się już z nową kobietą. Po tym przestała angażować się w kolejne związki. „We mnie się ten związek wykruszył. Nie umiem odpowiedzieć, dlaczego tak się stało. Przez ponad 20 lat tylko wpadałam do domu i wychodziłam. Gdzieś mi uciekła miłość po drodze”, wyznała.

Czas długo był jednak dla niej łaskawy. Na scenie tryskała energią i święciła triumfy. Niestety uszczęśliwianie ludzi z teatralnych desek sprawiało, że sama coraz bardziej czuła się nieszczęśliwa: „Im dalej się posuwam w bawieniu ludzi, tym bardziej jestem zamknięta i osamotniona z wyboru. Szczęśliwa, gdy się wszystkie drzwi zamykają i tylko ptaki ćwierkają za oknem. Prywatnie nigdy nie opowiadałam dowcipów. Nie chodzę na przyjęcia. Nie cierpię komplementów”, przyznała w jednym z wywiadów. Ostatni raz publicznie widzieliśmy ją w programie Szymona Majewskiego. Wciąż nie opuszczało jej poczucie humoru, ale powiedziała mu po cichu, że to jej pożegnanie. Czy spodziewała się tego, co miało nastąpić? Trzy dni później trafiła do szpitala z tętniakiem aorty.  Zmarła 9 marca 2006 roku...  

HANKA BIELICKA
Fot. AKPA

HANKA BIELICKA
Fot. AKPA

Wideo

Najpiękniejsze prezenty dla niej na Boże Narodzenie 2020

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.