historia tv
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Jak w dobie koronawirusa pracują telewizje?

Znamy ich procedury bezpieczeństwa

Sabina Zięba 20 marca 2020 21:05
historia tv
Fot. STOCK ADOBE

Bez wątpienia koronawirus spowodował ogromny kryzys w branży rozrywkowej na całym świecie. Wyliczono, że samo Hollywood straci w najbliższym czasie około 20 mld dolarów. Zamknięto kina i teatry. Jedyną nadzieją są telewizje, jednak i ich działanie zostało ograniczone, a niektóre programy przerwane. Jakie procedury zastosowano? Czy obecnie dziennikarze narażają życie?

Działalność telewizji podczas epidemii

Pojawienie się w Polsce koronawirusa wymusiło zmiany u telewizyjnych nadawców. Zawieszono programy Twoja Twarz Brzmi Znajomo, Taniec z Gwiazdami oraz The Four. Bitwa o sławę. Wstrzymano także produkcję niektórych seriali, m. in. Świat według Kiepskich czy Pierwszą Miłość. Lecz mimo tego, że WHO ogłosiła pandemię, a na całym świecie ludziom zalecane jest pozostanie w domach, nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. W tym gronie są prezenterzy codziennych programów telewizyjnych.

Jedną z gwiazd, która ujawniła, jak zmieniła się jej praca jest Ida Nowakowska. Prowadząca Pytanie na Śniadanie w rozmowie z Plejadą wyznała, że pracownicy i goście TVP muszą podpisywać specjalne oświadczenia, zapewniając, że nie kontaktowali się z osobami, które wróciły z terenów szczególnie zagrożonych. Dodała również: „Nasze makijażystki nie malują już gości, prezenterzy są natomiast tylko poprawiani. Wszystkie przybory, których używają wizażystki, to rzeczy jednorazowego użytku. Po zrobieniu poprawek są natychmiast wyrzucane. Każdy pracuje w gumowych rękawiczkach. Prezenterzy występują już głównie we własnych ubraniach, albo w takich, które już wcześniej były zgromadzone w naszej garderobie. Wszystkie pokoje w budynku są dokładnie odkażane. Dezynfekujemy nie tylko klamki, nie tylko drzwi, nie tylko przedmioty, ale także całe pomieszczenia. Nasze służby sanitarne chodzą ze specjalnymi urządzeniami do dezynfekcji, rozpylają je w całym gmachu: w studiach, garderobach, na korytarzach, w łazienkach”.

Centrum Informacji TVP dodało: „Zarząd powołał specjalny zespół, którego celem jest podejmowanie bieżących działań w zależności od rozwoju sytuacji. Telewizja Polska wdraża procedury zalecone przez Główny Inspektorat Sanitarny w zakresie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, a także wprowadza zabezpieczenia higieniczne. Pracownicy są na bieżąco informowani poprzez kanały komunikacji wewnętrznej na temat środków ochrony oraz profilaktyki zakażenia koronawirusem”.

Z kolei Małgorzata Ohme wyjawiła, jak wygląda praca przy Dzień Dobry TVN: „Zachowujemy wszystkie środki ostrożności. Mamy oczywiście preparaty antybakteryjne, a całe studio jest zawsze dezynfekowane. Zanim wejdziemy do studia jest nam i gościom mierzona temperatura. Na kanapie zawsze siedzi maksymalnie dwóch gości w odstępach rekomendowanych przez lekarza. Nie ma make upu dla gości. Mam swoją makijażystkę, a Filip Chajzer ma swoją. Obie panie zajmują się też naszymi włosami. Jesteśmy podzieleni na zespoły. Konkretni realizatorzy pracują tylko przy jednej parze, tak by w razie czego, cała ekipa mogła pójść na kwarantannę. Nie mamy kolegiów, w kuchni nie zbliżamy się do jedzenia, a rozmowy staramy się ograniczyć do Skype'a”.

Rzecznik prasowy Telewizji Polsat, Tomasz Matwiejczuk, w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl poinformował: „Sytuacja się zmienia na bieżąco, dlatego w zależności od sytuacji będziemy podejmować odpowiednie decyzje. Z jednej strony musimy i chcemy stosować się do zaleceń rządu, a z drugiej staramy się przygotowywać dla naszych widzów ciekawy konten”.

Redakcja TVN24 postawiła natomiast na rotacyjny tryb pracy redaktorów i dziennikarzy - będą oni prowadzić różne programy, nie tylko te, w których pojawiali się dotychczas. Katarzyna Issat, szefowa komunikacji korporacyjnej telewizji TVN, powiedziała Wprost: „Zespoły realizujące produkcje newsowe będą pracowały w trybie rotacyjnym. To spowoduje, że niektóre dotychczasowe programy TVN24 będą prowadziły osoby znane z innych programów informacyjnych TVN. Znacząco ograniczona została również liczba gości zapraszanych do studia”.

Wiadomo, że w większości redakcji zastosowano pracę zdalną, przez co budynki telewizji są opustoszałe. Na miejscu są zawsze jedynie osoby dyżurujące, a także producenci i kierownicy produkcji. Nie ma planów zawieszenia codziennych programów telewizyjnych - dziennikarze zdają sobie sprawę, że widzowie właśnie teraz najbardziej ich potrzebują.  

Koronawirus
Fot. Adobe Stock

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.