historia tv
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Jak w dobie koronawirusa pracują telewizje?

Znamy ich procedury bezpieczeństwa

Sabina Zięba 20 marca 2020 21:05
historia tv
Fot. STOCK ADOBE

Bez wątpienia koronawirus spowodował ogromny kryzys w branży rozrywkowej na całym świecie. Wyliczono, że samo Hollywood straci w najbliższym czasie około 20 mld dolarów. Zamknięto kina i teatry. Jedyną nadzieją są telewizje, jednak i ich działanie zostało ograniczone, a niektóre programy przerwane. Jakie procedury zastosowano? Czy obecnie dziennikarze narażają życie?

Działalność telewizji podczas epidemii

Pojawienie się w Polsce koronawirusa wymusiło zmiany u telewizyjnych nadawców. Zawieszono programy Twoja Twarz Brzmi Znajomo, Taniec z Gwiazdami oraz The Four. Bitwa o sławę. Wstrzymano także produkcję niektórych seriali, m. in. Świat według Kiepskich czy Pierwszą Miłość. Lecz mimo tego, że WHO ogłosiła pandemię, a na całym świecie ludziom zalecane jest pozostanie w domach, nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. W tym gronie są prezenterzy codziennych programów telewizyjnych.

Jedną z gwiazd, która ujawniła, jak zmieniła się jej praca jest Ida Nowakowska. Prowadząca Pytanie na Śniadanie w rozmowie z Plejadą wyznała, że pracownicy i goście TVP muszą podpisywać specjalne oświadczenia, zapewniając, że nie kontaktowali się z osobami, które wróciły z terenów szczególnie zagrożonych. Dodała również: „Nasze makijażystki nie malują już gości, prezenterzy są natomiast tylko poprawiani. Wszystkie przybory, których używają wizażystki, to rzeczy jednorazowego użytku. Po zrobieniu poprawek są natychmiast wyrzucane. Każdy pracuje w gumowych rękawiczkach. Prezenterzy występują już głównie we własnych ubraniach, albo w takich, które już wcześniej były zgromadzone w naszej garderobie. Wszystkie pokoje w budynku są dokładnie odkażane. Dezynfekujemy nie tylko klamki, nie tylko drzwi, nie tylko przedmioty, ale także całe pomieszczenia. Nasze służby sanitarne chodzą ze specjalnymi urządzeniami do dezynfekcji, rozpylają je w całym gmachu: w studiach, garderobach, na korytarzach, w łazienkach”.

Centrum Informacji TVP dodało: „Zarząd powołał specjalny zespół, którego celem jest podejmowanie bieżących działań w zależności od rozwoju sytuacji. Telewizja Polska wdraża procedury zalecone przez Główny Inspektorat Sanitarny w zakresie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, a także wprowadza zabezpieczenia higieniczne. Pracownicy są na bieżąco informowani poprzez kanały komunikacji wewnętrznej na temat środków ochrony oraz profilaktyki zakażenia koronawirusem”.

Z kolei Małgorzata Ohme wyjawiła, jak wygląda praca przy Dzień Dobry TVN: „Zachowujemy wszystkie środki ostrożności. Mamy oczywiście preparaty antybakteryjne, a całe studio jest zawsze dezynfekowane. Zanim wejdziemy do studia jest nam i gościom mierzona temperatura. Na kanapie zawsze siedzi maksymalnie dwóch gości w odstępach rekomendowanych przez lekarza. Nie ma make upu dla gości. Mam swoją makijażystkę, a Filip Chajzer ma swoją. Obie panie zajmują się też naszymi włosami. Jesteśmy podzieleni na zespoły. Konkretni realizatorzy pracują tylko przy jednej parze, tak by w razie czego, cała ekipa mogła pójść na kwarantannę. Nie mamy kolegiów, w kuchni nie zbliżamy się do jedzenia, a rozmowy staramy się ograniczyć do Skype'a”.

Rzecznik prasowy Telewizji Polsat, Tomasz Matwiejczuk, w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl poinformował: „Sytuacja się zmienia na bieżąco, dlatego w zależności od sytuacji będziemy podejmować odpowiednie decyzje. Z jednej strony musimy i chcemy stosować się do zaleceń rządu, a z drugiej staramy się przygotowywać dla naszych widzów ciekawy konten”.

Redakcja TVN24 postawiła natomiast na rotacyjny tryb pracy redaktorów i dziennikarzy - będą oni prowadzić różne programy, nie tylko te, w których pojawiali się dotychczas. Katarzyna Issat, szefowa komunikacji korporacyjnej telewizji TVN, powiedziała Wprost: „Zespoły realizujące produkcje newsowe będą pracowały w trybie rotacyjnym. To spowoduje, że niektóre dotychczasowe programy TVN24 będą prowadziły osoby znane z innych programów informacyjnych TVN. Znacząco ograniczona została również liczba gości zapraszanych do studia”.

Wiadomo, że w większości redakcji zastosowano pracę zdalną, przez co budynki telewizji są opustoszałe. Na miejscu są zawsze jedynie osoby dyżurujące, a także producenci i kierownicy produkcji. Nie ma planów zawieszenia codziennych programów telewizyjnych - dziennikarze zdają sobie sprawę, że widzowie właśnie teraz najbardziej ich potrzebują.  

Koronawirus
Fot. Adobe Stock

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.