Wirus, koronawirus, maseczka, choroba
Fot. stock.adobe.com
O TYM SIĘ MÓWI

Jak odróżnić koronawirusa od grypy?

Poznajcie podstawowe różnice

Sabina Zięba 7 marca 2020 12:05
Wirus, koronawirus, maseczka, choroba
Fot. stock.adobe.com

Koronawirus w szybkim tempie opanował cały świat. Choć epidemia miała swój początek w chińskim mieście Wuhan, już kilkanaście dni później rozprzestrzeniła się na teren całej Azji, a także USA i Europy. Kilka dni temu media obiegła informacja o pierwszych zarażonych w Polsce. Jak tajemniczą chorobę odróżnić od zwykłego przeziębienia, bądź grypy?

Objawy koronwirusa

Choć koronawirus to nowa i nie do końca zbadana choroba, na podstawie zakażonych osób, można wyodrębnić jej objawy. Badania opublikowane 28 lutego w czasopiśmie JAMA wykazują, że około 83 do 98 proc. pacjentów ma bardzo wysoką gorączkę, u 76 do 82 proc. rozwija się suchy kaszel, a 11 do 44 proc. cierpi na zmęczenie lub bóle mięśni. Niektórzy zgłaszali również bóle głowy, gardła i brzucha, a także biegunkę.

Jak jednak odróżnić koronawirusa od grypy? Mimo podobnych symptomów, wiadomo, że objawy grypy pojawiają się nagle i potrafią złożyć człowieka do łóżka w ciągu godziny, z kolei wirus ma łagodne wejście i jest narastający. Chorujący na grypę zazwyczaj po 2 tygodniach są już zdrowi, natomiast chińska choroba może dopiero wtedy dawać pierwsze oznaki. Ponadto chorującym na koronawirusa nie doskwiera kichanie ani katar

Według badań opublikowanych przez Chińskie Centrum Kontroli i Ochrony Chorób, które obejmowały 44 672 potwierdzonych przypadków wirusa w Chinach między 31 grudnia 2019 roku, a 11 lutego 2020 roku, jedynie 4,7%, czyli 2087 osób, uznano za przypadki krytyczne, czyli wykazujące niewydolność oddechową, wstrząs septyczny i/lub dysfunkcję/niewydolność wielu narządów. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) może być trudno odróżnić różne wirusy oddechowe na podstawie samych objawów, dlatego też zaleca się testy.  

Koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.