Katarzyna Niezgoda, Viva! 12/2018
Fot. Iza Grzybowska
O NIEJ JEST GŁOŚNO!

Jak być dobrą szefową? Oto 9 rad z książki Katarzyny Niezgody Pięścią w szklany sufit

O kobietach i dla kobiet

Gabriela Czernecka 17 grudnia 2017 17:00
Katarzyna Niezgoda, Viva! 12/2018
Fot. Iza Grzybowska

Metamorfozą Katarzyny Niezgody zachwycają się wszystkie media. Bizneswoman nie tylko powróciła na salony w wielkim stylu, ale i wydała książkę. Pięścią w szklany sufit Katarzyny Niezgody to nowa lektura dla kobiet na polskim rynku. Jak przebić się na rynku pracy, będąc kobietą? Oto 9 rad dla każdej kobiety, która chce odnieść sukces w biznesie! 

Książka Katarzyny Niezgody Pięścią w szklany sufit: rady dla kobiet chcących wybić się w biznesie

Skąd pomysł na książkę? Katarzyna Niezgoda pisze w swojej książce, że inspiracją do jej napisania były liczne pytania o to, czy łatwiej jest zrobić karierę w biznesie mężczyznom czy kobietom. Jak poradzić sobie w świecie zdominowanym przez mężczyzn? „Często ludzie pytają mnie, czy kobietom trudniej jest zrobić karierę w biznesie, o ten przysłowiowy „szklany sufit” nad naszą głową. Na początku takie pytania trochę mnie dziwiły, bo ja sama nigdy nie doświadczyłam dyskryminacji, nie miałam wrażenia, że jest mi trudniej jako kobiecie”, przekonuje w książce.

Postanowiliśmy wytypować 9. rad dla kobiet, które chcą odnieść sukces w pracy:

1. Nie myśl, tylko działaj!Przestań wmawiać sobie, że coś Cię omija, że na coś nie możesz sobie pozwolić, czegoś osiągnąć, nauczyć się, tylko dlatego, że jesteś kobietą. Jeśli nad Twoją głową jest szklany sufit, po prostu go przebij kopniakiem”, pisze Katarzyna Niezgoda.

2. Uwierz w siebie - inni uwierzą w Ciebie.Zarządzają ci, którzy potrafią się sprzedawać, rozreklamować swoje działania i komunikować o nich. Nie zarządzają te osoby, które siedzą cicho i robią. Właśnie dlatego na stanowiskach zarządzających jest więcej mężczyzn, mimo że kobiety są dziś często lepiej wykształcone”, czytamy.

3. Nie musisz wiedzieć wszystkiego - mężczyźni też tego nie wiedzą!Ucz się pewności siebie od najlepszych - mężczyźni bardzo często zabierają głos  sprawach, na których się nie znają, jednak mówią z pełnym przekonaniem, są pewni siebie. Też tak rób”.

4. Mężczyźni mogą Cię wspierać w pracy, ale nie licz na to. „Mówi się, że za każdym sukcesem mężczyzny stoi kobieta i często naprawdę tak jest, ale to bardzo rzadko działa w drugą stronę. Dlatego licz na siebie - najlepiej na tym wyjdziesz”, pisze Niezgoda.

5. Buduj swój wizerunek od podstaw.Dlaczego tak mało kobiet jest w biznesie? Głównie dlatego, że nie umiemy się dobrze reklamować ani sprzedać. Nikt nas tego nie uczył. A i teraz młode kobiety ciągle za mało wierzą w siebie - nie chwalą się swoimi osiągnięciami, boją się wyzwań, nie zabiegają o wyższe zarobki”, czytamy.

6. Korzystaj ze swoich atutów. Uważa się, że podkreślanie swojej kobiecości w biznesie to oznaka braku profesjonalizmu, ale ... i tak większość z nas to robi. Wszystko zależy od formy. Jeśli czynisz to z klasą zapewne nikt Ci tego nie będzie zarzucał”, pisze bizneswoman.

7. Jak Cię widzą, tak Cię piszą, czyli zostań swoją szefową PR.Tylko najpierw powinni Cię zobaczyć. Dlatego musisz zadbać o swój wizerunek sama. Nawet jeśli masz sukcesy, ale nikt o nich nie słyszał, to tak jakbyś ich nie miała. Naucz się dbać o swój dobry PR”, pisze Niezgoda.

8. Chwal się sama - nikt za Ciebie tego nie zrobi. „Umiejętność rzeczowego przedstawiania swoich mocnych stron to sztuka, której warto się nauczyć. Zwłaszcza że w Polsce przez wiele lat pokutowało przekonanie: "Siedź w kącie, a znajdą Cię". Otóż nic bardziej mylnego. jeśli sama nie pokażesz światu, co potrafisz, nikt nie będzie zabiegał o Ciebie jako pracownika”.

9. Stawiaj sobie cele i dąż do nich. „Co roku robisz postanowienia noworoczne i już 7 stycznia o nich zapominasz? Ciągle próbujesz zmienić jakieś swoje nawyki, ale nieskutecznie? Zamiast wywracać swój świat do góry nogami, zastanów się, od czego zacząć, i zmiany wprowadzaj stopniowo, ale wytrwale”, pisze Niezgoda.

Katarzyna Niezgoda promuje swoją książkę „Pięścią w szklany sufit”. Jak się zmieniła?
Fot. East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.